Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 22:52:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Starenje koze  (Pročitano 1693 puta)
24. Avg 2005, 12:39:41
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
Starenje kože

     Mark Tven je o starenju zapisao ,,Starenje je stvar shvatanja, ali ne mari ako to tako ne shvatate”.
     Starenje je proces kom podležu sva živa bića, organi, tkiva i sve ćelije u jednom organizmu. Ovom procesu podleže i koža. Starenje kože je spor, progresivan i neizbežan proces, čiji ishod nam je svima poznat. Ono podrazumeva određene strukturne, funkcionalne i metaboličke promene u koži, koje prate proces starenja drugih organa. Koža, kao spoljašnja barijera organizma, dodatno je izložena različitim uticajima spoljašnje sredine - ultraljubičastom zračenju, toksinima (dim cigarete, zagađenje vazduha)... koji ubrzavaju ovaj proces. Stoga se razlikuju takozvano fiziološko - hronološko starenje i starenje kože koje nastaje usled izlaganja sunčevom zračenju, takozvano solarno starenje kože ili photoaging, koje je već bilo spominjano.
     Na osnovu izgleda kože često se procenjuje starost neke osobe, a ostarelu kožu karakteriše suvoća i istanjenost, bore, prošireni krvni sudovi, staračke mrlje, benigni i maligni kožni tumori.
     Promene na koži tokom procesa starenja javljaju se i u površnom sloju kože - epidermu i u dubljem sloju - dermu, a granica između njih - zona bazalne membrane, postaje ravna.
     U starosnoj dobi između 35 i 45 godina, dolazi do postepenog ali progresivnog usporavanja obnavljanja ćelija kože. Kod mlade kože ćelije se obnavljaju svake 3-4 nedelje, kod starije se taj proces produžava i iznosi 4-6 nedelja. Usled smanjenja broja ćelija i njihove zapremine epiderm postaje tanji. Spoj između epiderma i derma koji je talasast, starenjem postaje zaravnjen. Pošto se u površnom talasastom delu derma nalaze krvni sudovi koji ishranjuju epiderm, zaravnjivanjem ove granice, površina za ishranu se smanjuje, metabolizam ćelija usporava, a produkti metabolizma sporije odstranjuju. Smanjenom cirkulacijom smanjen je i dotok materija koje stimulišu sintezu kolagenih vlakana. Nasuprot smanjenju kolagenih vlakana, ostarela koža sadrži više elastičnih vlakana, ali narušene građe. Ovo dovodi do smanjenja zategnutosti i elasticiteta kože. Takođe dolazi do smanjenja želatinozne supstance koja popunjava prostor između vlakana i ćelija i njene komponente hijaluronske kiseline koja vezuje vodu, što vodi promeni hidratacije i doprinosi starom izgledu kože. Posledica ovoga je stvaranje bora. Najpre dolazi do stvaranja finih bora koje se javljaju oko očiju i to na koži donjeg kapka i u spoljašnjem uglu očiju, a zatim na čelu, između nosa i spoljašnjeg ugla usana, a zatim i drugim delovima izloženim suncu. Ovaj proces se ubrzava u periodu između 45. i 50. godine, a nakon 50. su prisutne kod svih osoba.
     Promene na krvnim sudovima podrazumevaju smanjivanje broja kapilarnih petlji. Takođe se mestimično javlja proširenje sitnih krvnih sudova koji ishranjuju kožu, što je posebno vidljivo na nosu i obrazima.
     Proces starenja kože karakteriše i pojava određenih pigmentnih mrlja. Broj pigmentnih ćelija kod ostarele kože se smanjuje, te je sposobnost pigmentacije nakon sunčanja smanjena i povećana sklonoost ka stvaranju tumora kože. Iako je ukupan broj pigmentnih ćelija smanjen, one pokazuju tendenciju mestimičnog umnožavanja te se javljaju pigmentne mrlje.
     Solarno starenje kože je poseban proces koji se javlja kod osoba koje su tokom života puno vremena boravile na suncu i podrazumeva oštećenja koja se javljaju pre svega na kolagenim i elastičnim vlaknima. Više od 80% oštećenja na koži sa znacima starenja potiče od izlaganja spoljšnjim faktorima. Osobe sa svetlom kožom, očima i podacima o dugotrajnom izlaganju suncu su podložnije solarnom oštećenju kože. Do pojave ovih promena dovode UVA, UVB i infracrveni zraci. U osnovi procesa je hronična inflamacija kože.
     Pored bora koje se javljaju usled fiziološkog stanjenja i procesa solarnog starenja kože, javljaju se i takozvane bore spavanja, kao posledica držanja lica na jastuku u istom položaju tokom dugog vremenskog perioda. U početku one isčezavaju nakon ustajanja iz kreveta, međutim ako pacijent svako veče spava u istom položaju linije se vraćaju stvarajući veće oštećenje. Kod žena se najčešće javljaju na bradi i obrazima, a kod muskaraca na čelu.
     Postoje i takozvane izražajne bore koje se najčešće javljaju u predelu velikih mišića oko očiju i usta. Svako mrštenje ili osmeh utiču na lice, naročito kolagena i elastična vlakna. Iako većini ljudi pojava ovih bora nije smešna, ne postoji način da se promeni način reagovanja lica na emocije.
     I najzad, na koži lica se javljaju i promene usled dejsta gravitacione sile na naše telo. To znači da kad ustanemo se sve pomera prema dole: očni kapci se spuštaju,vilice, vrh nosa, gornja usna istanjuje, a donja postaje naglašenija. Starenjem ove promene na licu postaju izraženije.
     Dugo se smatralo da je starenje kože ireverzibilan proces i da ostarela koža ne može povratiti prvobitan izgled. Krajem osamdesetih počela je primena tretinoina, a danas postoji veliki broj preparata kao i veliki broj metoda kojim se ovaj proces želi usporiti ili nastale promene ukloniti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 22:52:28
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.