Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 10:55:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Stara grcka - kratka pitanja 2  (Pročitano 4032 puta)
28. Feb 2010, 22:16:27
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 12
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.18
Naceo sam novu temu da bi je lakse uocili. ''I hope u do not mind?''


1.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Odysseus-Sirens.jpg

Kako bi opisali ovu sliku?
Zasto je jedan mornar vezan za jarbol?
Jesu koristili vesla ili jarobol?
Kompas nisu imali, kako su se orijentirali?
Koje doba je bilo najbolje za putovanje?
Jel tocan izraz, ako bi rekao preko Egejskog mora do Sredozemnog? Kako su se mora u to doba zvala?

2.

Parthenope, in the Greek mythology one of the three Sirens threw herself into the sea because her love for Ulysses was not returned, and was drowned; her body was washed ashore at Naples, which was called Parthenope after her name. 

Tko mi moze ovo prevesti?
Di mogu procitati vise o ovom mitu? Ulysses?

3.

Ima dvije verzije o nastanku Napulija, zanimame koja je bolja!

- Negdje 800 god prije Isusa Krista Greek colony Phále-ron, Latinized form: Phalerum,  iz Euboea, su kolonizirali Gulf of Naples (otok u tom zaljevu). oni su bili Argonaut prvi heroji grcke / jel ih mogu tako nazvati?

- However archaeological evidence suggests that the first settlers were Greek sailors from Rhodes who founded the merchant colony called Parthenope.

- Zatim: Around the 5th century BC, the area was occupied by settlers from the nearby Greek colony of Cumae, who displaced the original inhabitants to the mainland, where they founded Neápolis ("New City" in Greek). The original Parthenope came to be called simply the "Old City", Palaípolis.

The two separate cities had grown into a single conurbation by the 3rd century BC.

4.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Castel_dell%27Ovo_Napoli.jpg

ova tvrdava je sagradena poslje ili u to doba?
Kako je izgledala u doba prije 700god?

5.

Pitali ste mi da vam posaljem tekst. Radi se: moj pripovjedac kaze: historija nastanka Napulija... i onda ovo sve gore navedeno kaze...  poanta je u tom, da su bila dva brata. Jedan zaguljen koji se vratio u Grcku, dok je jdrugi ostao u Napuliju. Sad tu bracu zelim prikazati ili kao mornari veslaci ili kao neki velikani iz tog doba.





« Poslednja izmena: 28. Feb 2010, 22:26:45 od nopresenta »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
mob
SonyEricsson 
Naceo sam novu temu da bi je lakse uocili. ''I hope u do not mind?''


1.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Odysseus-Sirens.jpg

Kako bi opisali ovu sliku?

Kakvo ti je to pitanje? To je slikarija na nekoj od vaza, tehnički. Klasičan primjer grčke likovne umjetnosti.

Citat
Zasto je jedan mornar vezan za jarbol?

To je Odisej osobno. Trebali su proći pored otoka na kom su živjele sirene (polužene-počuptice) koje su prekrasnom pjesmom mamile mornare i potom im pile krv. Odisej je svojim mornarima uši začepio voskom, a sebe dao vezati za jarbol da sam ne bi podlegao sirenskom pjevu.


Citat
Jesu koristili vesla ili jarobol?

Na slici očito koriste vesla. Stari Grci su poznavali oba načina plovidbe i kombinirali su ih. Kad bi vjetar bio povoljan koristili su jedra, kad nije vesla.

Citat
Kompas nisu imali, kako su se orijentirali?

Ispočetka su plovili uz obalu, a ksnije su se orijentirali danju po suncu, a noću po zvjezdama.

Citat
Koje doba je bilo najbolje za putovanje?

U načelu proljeće i ljeto, jer se uz put mogla naći hrana, ako su išli u nepoznato.
Citat
Jel tocan izraz, ako bi rekao preko Egejskog mora do Sredozemnog? Kako su se mora u to doba zvala?

Dista ne znam, trebalo bi vidjeti u nekom mitološkom priručniku.

Citat
2.

Parthenope, in the Greek mythology one of the three Sirens threw herself into the sea because her love for Ulysses was not returned, and was drowned; her body was washed ashore at Naples, which was called Parthenope after her name. 

Tko mi moze ovo prevesti?
Di mogu procitati vise o ovom mitu? Ulysses?

Prema grčkoj mitologiji, Partenopeja je bila jedna od triju sirena, koja se bacila u more zbog svoje neuzvraćene ljubavi prema Odiseju, te se tako utopila. More je njezino tijelo izbacilo na obalu kod Napulja, pa se ona po njoj zove Partenopeja.

Ulix (engl. Ulysses) je latinski naziv za Odiseja. Znači uzmi neki mitološki priručnik ili leksikon i gledaj pod Odisej ili Partenopeja.

Citat
3.

Ima dvije verzije o nastanku Napulija, zanimame koja je bolja!

- Negdje 800 god prije Isusa Krista Greek colony Phále-ron, Latinized form: Phalerum,  iz Euboea, su kolonizirali Gulf of Naples (otok u tom zaljevu). oni su bili Argonaut prvi heroji grcke / jel ih mogu tako nazvati?

- However archaeological evidence suggests that the first settlers were Greek sailors from Rhodes who founded the merchant colony called Parthenope.

Argonauti su plovili u Kolhidu koja se tradicionalno smješta na područje današnje Gruzije, tako da ih nemoj zvati tako.

Citat
- Zatim: Around the 5th century BC, the area was occupied by settlers from the nearby Greek colony of Cumae, who displaced the original inhabitants to the mainland, where they founded Neápolis ("New City" in Greek). The original Parthenope came to be called simply the "Old City", Palaípolis.

The two separate cities had grown into a single conurbation by the 3rd century BC.

Ova verzija ti je zgodnija i lakše uklopljiva u talijansko-grčku priču, jer Grci koji su već u Italiji osnivaju grčku koloniju, pa se onda jedan zaguljeni brat vraća u matičnu Grčku - npr. zbog perzijskih ratova.

Citat
4.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Castel_dell%27Ovo_Napoli.jpg

ova tvrdava je sagradena poslje ili u to doba?
Kako je izgledala u doba prije 700god?

Po toj istoj wikipediji ovakva je sagrađena u 12. st. znači i prije sedamsto godina je izgledala otrpilike ovako, a u grčko doba je nije bilo, mada se tamo nalazila nekakva naseobina.

Citat
5.

Pitali ste mi da vam posaljem tekst. Radi se: moj pripovjedac kaze: historija nastanka Napulija... i onda ovo sve gore navedeno kaze...  poanta je u tom, da su bila dva brata. Jedan zaguljen koji se vratio u Grcku, dok je jdrugi ostao u Napuliju. Sad tu bracu zelim prikazati ili kao mornari veslaci ili kao neki velikani iz tog doba.

Prešturo je ovo da bismo razumjeli. Daj neki širi siže, jer ti možda ta priča o nastanku Napulja uopće ne treba. Možeš iskoristiti motiv dva brata, a povezati ih s nekim drugim događajem o kojem bi lakše došao do podataka i lakše ga uklopio u vlastitu priču.




Citat
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 12
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.18
To je slikarija na nekoj od vaza, tehnički. Klasičan primjer grčke likovne umjetnosti.

Sto izvuci iz nje, posto nemam teksta.



To je Odisej osobno. Trebali su proći pored otoka na kom su živjele sirene (polužene-počuptice) koje su prekrasnom pjesmom mamile mornare i potom im pile krv. Odisej je svojim mornarima uši začepio voskom, a sebe dao vezati za jarbol da sam ne bi podlegao sirenskom pjevu.

Jel ovo vazi za njegovo svako putovanje ili baz za ovo kod Napulija? Ako zelim procitati vise o ovom, sto da guglam? koje su kljucne rijeci. Mozda nit ne zelim opisat Odisejov mit, vec samo ugrubo...isli su grci, otkrili su...

Ako je mit istina, znaci da su tamo vec postojali neki starosjedioci? i da je bilo zena... he he.. i da su i u to doba muskarci bili ludi za zenama.

Ispočetka su plovili uz obalu.

Kako su onda dosli do napulija? isli su kroz uz dalmaciju, istru, veneciju, pa oko poluotoka? Morao bi nesto krace napisati.

Jel tocan izraz, ako bi rekao preko Egejskog mora do Sredozemnog? Kako su se mora u to doba zvala?

jel istinit onaj mit o egejskom moru, da je egejov sin zaboravio staviti bjelu zastavu umjesto crne. dok se vracao iz pobjede.

Prema grčkoj mitologiji, Partenopeja je bila jedna od triju sirena, koja se bacila u more zbog svoje neuzvraćene ljubavi prema Odiseju, te se tako utopila. More je njezino tijelo izbacilo na obalu kod Napulja, pa se ona po njoj zove Partenopeja.

to je to dakle. tu pise, kao da se nije vratio? aj goglat cu. Znaci odisejova prica je usko vezana s pronalskom partenopeje. sto mislis jel bi bilo pametno u mom opisu samo znastveno opisat sto i kako ili da opisujem ep? mislim da za ep zna svak.

ovo ce mi bit samo uvodni tekst u pricu. kasnije se sve odvija u devedesetim. zasniva se na jednom istinitom dogadaju di su 4 mlada napolitanca ukrala nesto na otoku.

Ova verzija ti je zgodnija i lakše uklopljiva u talijansko-grčku priču, jer Grci koji su već u Italiji osnivaju grčku koloniju, pa se onda jedan zaguljeni brat vraća u matičnu Grčku - npr. zbog perzijskih ratova.

ok, daj mi samo ideju zasto su zapoceli gradit novi grad.

Po toj istoj wikipediji ovakva je sagrađena u 12. st. znači i prije sedamsto godina je izgledala otrpilike ovako, a u grčko doba je nije bilo, mada se tamo nalazila nekakva naseobina.

ups krivo sam napisao, 700g prije isusa krista. znaci ipak je nesto vec bilo prije grka?! da to spomenem ili ne. da ne bi bilo krivo tumacenje poslje. jesu se rastopili s starosjediocima ili ne.

Prešturo je ovo da bismo razumjeli. Daj neki širi siže, jer ti možda ta priča o nastanku Napulja uopće ne treba. Možeš iskoristiti motiv dva brata, a povezati ih s nekim drugim događajem o kojem bi lakše došao do podataka i lakše ga uklopio u vlastitu priču.

prijace je vezana uz pojama una fazza una rassa. i to zahvajujuci vam. prije tog mi je samo bila ideja da su italijani gamad kako im treba vratit. ali sam kraj price i nije to. vec ic u italiju, naci ih i povratiti ukradeno. i onda jedan od taj talijana kaze da je njemu djeda porijeklom grk. zato mi trebaju dva latizirana grcka imena.

i par kipova iz vatikana, rima ili napulija... kad grci dodu u italiju i divu se po muzejima... jedan kaze: ovaj kip lici na grka...malo komedijasto..

u pravilu mi ne trena ovo o nastanku napolija ali se pre dobro uklapa. jer imam jos jednu uvodnu pricu nakon napolija. negdje 60 i 70 su grci i italijani i balkanci imigrirali oprema americi i australiji. tu su i moji negdje bili... i znam tocno popis brodova i muzikekoji su svirali u to doba. da bi bolje svatili nase balkance sam konvertirao u grke. znaci sve price za nase sam iskoristio za grke. radi boljeg grcko-italijanskog efekta. uglavnom price o imigratima su malo saljive..ali poanta je da su opet zajedno u npr. gradu melburne.

i onda tek ide sadasnja prica di se ovaj sin grk rada... kome su napolitanci nesto ukrali..i onda on s grcima ide u napoli trazit ono sto su mu ukrali. prica je komediska krimi drama. koru ili korkira je prvo bitan otok kojeg sam iskoristio jer se prica dogodila na korkiri ali ne grckoj vec hrvatskoj. o toj prici cu manje pricati dok je ne zgotovim.

i da pisem i knjigu i scenario zajedno.


pojavljuje mi se zenski karakter i u grckoj i u italiji. obje su preljepe i crne i vazni su elemet u prici. oni su orginalne grkinje i italijanke. ali bi volio da su im imena slicna.

onaj dio u 60 i 70 imam jednu smejsnu scenu s kcerkicom i popom. ali nisam siguran kako vi pravoslavci gledate na to. tako da bi mi trebala neka smjesna scena vezana za to. radi se o pra babama. kao dosla se ispvjedit mala, a pop je flerta... nesto u tom smislu


eto, ako ikad izdam knjigu saljem vam je na navedenu adresu.







IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 12
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.18
o filmovima:

prvo da kazem kako sam dosao do vas, guglao sam napoli, pa nsisa na wiki pediju s ovim podatcima koji su me naveli da guglam forumi grcka mitologija.

gledao sam film Odisej /armand assante, koji bi chapter usko bio vezan s napulijem? jel ima jos koji film vezan za to. ovaj film mi i nije nesto... pre sturo je opisan.

kad sam jucer guglao una fazza ona rassa..naisao sam na film Mediterrano. kojeg sam isto gledao. nisam nit zapazaio da je to jedini film koji je zapravo slican po tematici!

i da Gomorra... to je bas kljucni dokaz kakvi su ti napolitanci. I da sam bas ja s njima imao posla.. Mora bit da im nekako prirapadam.







IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 10:55:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.