Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Stanimir Minić pored sopstvenog biznisa pročuo se po - hobiju  (Pročitano 5090 puta)
19. Jan 2006, 02:17:45
Moderator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Stanimir Minić pored sopstvenog biznisa pročuo se po - hobiju
Još pravi Titovu rakiju

Stanimir Minić iz Donje Trepče građevinski je preduzimač. Međutim, postao je poznatiji po svom hobiju - proizvodnji dobre rakije.

- Ne krijem da je u meni proradila sklonost Minića koji se generacijama "ne brane mnogo" od čašice, piju onako meraklijski, tek koliko treba za prijatnije druženje. Po prirodi sam druželjubiv, volim da mi dođe gost, a volim i da ugostim nečim originalnim, ličnim, u čemu i imam udela. Tako se u meni, pre petnaestak godina, probudila želja da pravim voćne rakije. Isprobao sam proizvodnju rakije od petnaestak vrsta voća. Zadržao sam četrnaest. Nisam zadovoljan kako je ispala rakija od višnje, namučila me je i dunja, ali sam ipak uspeo, primenivši sistem " tropeka", i tako smanjio višak patočne kiseline - kaže Cane. Dugim ekperimentisanjem uspeo je da "dunjevača" ipak sačuva aromu koja se redovno gubi posle primene prepeka. Kako mu je to pošlo za rukom, za sada je "poslovna tajna".

Od ove godine kolekcija Minićevih voćnih rakija od kajsije, šljive, kruške, dunje, trešnje, oskoruše i drena dopunjena je i novim izumom. Verovatno prvi u Srbiji, a možda i u svetu, proizveo je rakiju od dinje! Ovo, po jednima voće, po drugima povrće, najpre je oljuštio, očistio od semena, ostavio da provre samo "čisto meso". O njenom kvalitetu svedoči podatak da se od 100 kilograma dobije svega 3-4 litra rakije. Sa razvojem hobija, svoj podrum je osavremenio, tu je mašina za čišćenje koštica svih vrsta voća.

- Previranje bez koštica je jedan od najvažnijih preduslova za kvalitetnu voćnu rakiju. U kacu stavljam samo zdravo jestivo voće. Vodim računa da je posuđe čisto, a destilaciju obavljam odmah po previranju. Rakija je spremna za piće pošto odleži četiri godine - kaže Minić i naglašava da nikada u kacu ne bi stavio plod koji i svom unučetu ne bi dao da pojede.

Voćnjak od 90 ari ne može da obezbedi potrebne sirovine, pa ih kupuje širom Srbije, uglavnom u krajevima daleko od industrijskih postrojenja.
- Prošlog proleća plaćao sam trešnju 40 dinara po kilogramu i finansirao berbu, a dren sam doneo sa Goča.

Za svoju delatnost dobio je rešenje Ministarstva za poljoprivredu.
Ne proizvodi mnogo, 1.000 do 1.500 litara.
- Sa tom količinom na pola sam puta između hobija i biznisa. Voleo bih da povećam proizvodnju, imam originalnu sopstvenu ambalažu. Sa tim sam prvi korak napravio na Saboru trubača, gde se rakija od šljive "ekselencija" prodavala u staklenoj flašici u obliku trube. Stanimirova rakija je deo zvaničnog suvenira grada Čačka. Flaše u kojima u svom podrumu drži uzorke pića uljanim bojama oslikala je njegova unuka Jovana, redovni učesnik likovne kolonije na Danima zdravlja u obližnjoj banji Trepča. U ovom gradu se od onih koji to pamte može čuti da je i Tito često voleo da "potegne" čačansku rakiju, koju Minić proizvodi pod imenom "ekselencija".
Olivera Dašić

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.