Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta uraditi kada tece krv iz nosa  (Pročitano 15151 puta)
28. Okt 2006, 15:51:38
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best

Deci, pogotovo onoj živahnoj, cesto tece krv na nos. Razlozi tih krvarenja su najcešce bezazleni npr. dete je udarila lopta u glavu ili je primilo nezgodan udarac, našlo se u tucnjavi. Nosna sluzokoža je veoma osetljivo podrueje. I pri najmanjoj povredi, prejakom pražnjenju nosa u maramicu ili kopanju prstom nosa sicušni krvni sudovi popucaju pa dolazi do krvarenja iz nosa.

Uglavnom su ta krvarenja bez vecih psledica, mada mogu izgledati zastrašujuce. Lekari upozoravaju da ništa ne treba stavljati u nozdrve. Da bi se izbegle povrede nosa najbolje je dete što ranije nauciti da samo briše nos.

Neke uobicajene bolesti isto tako mogu uzrokovati krvarenje iz nosa. Tokom virusnih bolesti, kao što su boginje, ili obicna prehlada, kapilari nosne sluzokože se šire pa to može izazvati krvarenje. Visoka temperatura isušuje sluzokožu nosa, što je može uciniti još osetljivijom. Kapljice za nos mogu potstaci krvarenje a aspirin je poznat po svom antikoagulacionom dejstvu, pa može i on potstaci krvarenje iz nosa.

Neka krvarenja iz nosa nastupaju posle dugog izlaganja suncu, inace se cešce dešavaju leti. Cinjenica je da se kapilari koji ucestvuju u regulisanju telesne temperature, šire pod uticajem vrucine. Leti suvi vazduh zagaden prašinom nadražuje sluzokožu nosa. Zato deca koja pate od alergijskih kijavica vrlo lako krvare iz nosa.

Suv vazduh pogoduje pojavi krvarenja iz nosa pa je potrebno redovno provetravati prostorije u kojima dete boravi a idealna temperatura u sobama bi trebala da bude izmedu 18 i 19 stepeni Celzijusa.

Kako zaustaviti krvarenje iz nosa

Stavite dete da sedi, uspravne glave ili malo nagnute prema napred. Nagovorite ga da isprazni nos u maramicu kako bi izbacilo sve eventualne krvne ugruške iz nosa.

Recite mu da pritisne nozdrve izme?u palca i kažiprst i da ih drži evrsto stisnute barem 5 do 10 minuta. Nikad ne stavljajte u nozdrve vatu jer ona širi nozdtve umesto da ih stegne, a od vate ostaju koneiai u oštecnom tkivu i spreeavaju uspešno zarašaivanje povrede sluzokoc.

Ako je krvarenje obilno ili je u pitanju vrlo malo dete u nozdrve nežno umetnite hpmeostatski tampon, (koji može da se kupi u apoteci), pa nežno nos prstima da bi ste zaustavili krvarenje. U normalnim slueajevima krvarenje prestaje za nekoliko minuta.

Ako krvarenje dugo traje, odvedite dete kod lekara, on c staviti u nozdrva tampon od veoma tanke presavijene gaze, koje c dete držati nekoliko sati, pa i duže prema savetu lekara.


  Izvor: Topvita
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mito ne trazim....ali ga i ne odbijam.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1365
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
HTC Prophet
Mala korekcija.....kapi za nos(nafazolin,efedrini)izazivaju krvarenja iz nosa posle dugotrajne upotrebe ,jer dovode do atrofije nosne sluzokoze.

Prva pomoc kod epistakse(krvarenja iz nosa)je da se snazno nekoliko puta uduva i izduva hladan vazduh kroz nos,jer hladan vazduh deluje vazokonstriktorno,tj suzava krvne sudove i pomaze u hemostazi(zaustavljanju krvarenja).

Zatim jedna od pomoci mogu biti i kapi za nos,jer i one deluju vazokonstriktorno,ali ne i kod ljudi kod kojih su one uzrok,naravno. Smile

I sto se tice pritiska nosa,to se radi u korenu nosa,tamo gde tvrdi deo nosa prelazi u mekaniji(nosna kost u nosnu hrskavicu),a ne na izlazu nozdrva.......jer ce se tako samo nos puniti krvlju a nece doci do hemostaze.

Ako je u pitanju odrsla svesna osoba moze se napraviti smotuljak u vidu valjka i staviti duboko u nozdrvu u kojoj postoji krvarenje,ali da obavezno viri kraj....

Sto se tice lekarskog dela ,tu se primenjuju tamponade gazom natopljenom adrenalinom(vazokonstriktor),tamponade metarskim gazama,termokauterizacijom(spaljivanje povredjenog krvnog suda)...

IP sačuvana
social share
Ide baba ulicom i oslanja se na štaku.
Sretne je komšija i pita: "Šta je baba bilo s nogom?"
Baba: "Ma pala na Ajax-u!"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 4970
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
spaliti kapilare i resiti teske probleme. ja sam bar tako uradio.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Juzna pruga,Stara skola...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1532
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung J6
imao problem kao klinac do desete godine ali su se sami kapilari povukli.a sad mi samo tece kad sa bas prehladjen i cesto duvam nos i ne nerviram se uopste pustim malo da istece podignem levu ruku i stavim nesto hladno na vrat.
IP sačuvana
social share
ride till your legs go numb...
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mito ne trazim....ali ga i ne odbijam.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1365
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
HTC Prophet
Podizes levu ruku?

Zasto?
IP sačuvana
social share
Ide baba ulicom i oslanja se na štaku.
Sretne je komšija i pita: "Šta je baba bilo s nogom?"
Baba: "Ma pala na Ajax-u!"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Juzna pruga,Stara skola...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1532
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung J6
tako mi doktori rekli verovatno  samo oni znaju zasto izgleda sasavo ali meni brzo prestane krv iz nosa
IP sačuvana
social share
ride till your legs go numb...
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 3Gs
tako mi doktori rekli verovatno  samo oni znaju zasto izgleda sasavo ali meni brzo prestane krv iz nosa

Ili su tebe lagali doktori, ili mene profesorka anatomije.. Smile
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Juzna pruga,Stara skola...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1532
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung J6
nesto ima vreme ce pokazati Smile
IP sačuvana
social share
ride till your legs go numb...
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mito ne trazim....ali ga i ne odbijam.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1365
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
HTC Prophet
Dizanje ruke prilikom krvarenja iz nosa ne pomaze,ali pomazu hladne obloge u predelu vrata.
Vec sam pominjao uticaj hladnoce na krvne sudove.
IP sačuvana
social share
Ide baba ulicom i oslanja se na štaku.
Sretne je komšija i pita: "Šta je baba bilo s nogom?"
Baba: "Ma pala na Ajax-u!"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Go ahead, make my day

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1430
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
Meni je jednom u zivotu tekla krv iz njuske, i samo sam zabio glavudzu pozadi, digo ruku i to je to... i da nisam digo ruku, prestala bi da siklja.
IP sačuvana
social share
Go ahead, make your bed
Pogledaj profil Skype Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.