Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta sve smete a šta nikako ne smete da radite pre odlaska kod zubara  (Pročitano 3409 puta)
24. Okt 2006, 04:17:09
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Šta sve smete a šta nikako ne smete da radite pre odlaska kod zubara
Vađenje zuba bez komplikacija

Vađenje obolelog zuba je ozbiljan zahvat, koji ponekad može da ima komplikacije. Da se to ne bi desilo, pacijent mora da zna šta sme, a šta ne sme da se radi pre odlaska kod zubara.


Šta morate da kažete stomatologu pre nego što vam izvadi zub:

- da li ste ranije imali bilo kakve komplikacije prilikom vađenja zuba;

- da li dobro podnosite „novokain“, antibiotike, jod i druge lekove;

- da li patite od hroničnih bolesti (visokog pritiska ili srčanih oboljenja, stenokradije, dijabetesa, epilepsije, hemofilije i dr.).

Zube je najbolje vaditi u prvoj polovini dana.

Dva do tri sata pre vađenja zuba treba obavezno nešto pojesti jer posle zahvata dugo ne treba konzumirati hranu. Osim toga, kod gladnog čoveka se luči mnogo pljuvačke, što smeta i pacijentu i lekaru.

Posle vađenja zuba treba da uradi sledeće:

- 15 do 20 minuta posle vađenja, gurnite jezikom i ispljunite tampon koji je lekar stavio na ranu;

- ranu ne smete dirati jezikom, prstima ili bilo kojim predmetom da je ne biste inficirali i da ne biste skinuli zgrušanu krv koja kao čep zatvara ranu;

- hrana sme da se uzima tek posle tri do četiri sata; žvaćite je zubima na suprotnoj strani i izbegavajte toga dana tvrdu i vruću hranu.

Idućeg dana je dozvoljeno oprezno ispiranje usta blagim rastvorom hipermangana ili toplom prokuvanom vodom.

Da biste izbegli krvarenje iz šupljine izvađenog zuba, pridržavajte se sledećeg:

- na sam dan vađenja zuba nemojte jesti vruću i tvrdu hranu;

- nemojte se baviti teškim fizičkim radom i sportom;

- ne spavajte na bolnoj strani da je ne biste grejali;

- u naredna dva do tri dana zabranjene su tople kupke, tuširanje vrelom vodom i odlazak u saunu;

- nemojte se sunčati.

Ponekad se dešava da nekoliko sati pa čak i dan kasnije iz rane umereno ide krv. To se obično dešava uveče ili noću u snu. Razlog je najčešće nepoštovanje preporuka lekara: gruba ili vrela hrana, preterano intenzivno ispiranje usta i sl.

Šta u tom slučaju treba da se radi?

Pre svega, ne treba da se plašite i paničite! Treba uzeti sterilnu gazu, napraviti mali, čvrst tampon i namočiti ga u rastvor troprocentnog hidrogena. Zatim treba lagano ispljunuti zgrušanu krv, staviti na ranu pripremljen tampon i zatvoriti usta. Držite ga tako 30 do 40 minuta.

Da biste proverili da li se krvarenje zaustavilo, treba da pljunete, ali kroz stisnute zube. Ukoliko u pljuvački nema tragova krvi, znači da je krvarenje prošlo.

Ukoliko na ovaj način ne uspete da zaustavite krvarenje i ukoliko ono ne prestaje tokom dva sata ili se periodično obnavlja, morate se obratiti zubaru za pomoć.

Kad rana boli

Ponekad posle vađenja zuba rana prilično boli. Razlozi su različiti: možda se rana inficirala, pa je došlo do upale. U retkim slučajevima dolazi do takozvane suve alveole, to jest rana uopšte ne krvari, niti se formira normalan krvni ugrušak. U tom slučaju, treba pripremiti rastvor sode bikarbone (jedna čajna kašičica na čašu vode sobne temperature) i njime ispirati usta na svakih 15 do 20 minuta. Umesto sode bikarbone može se koristiti obična kuhinjska so ili treba napraviti slab rastvor hipermangana.

Potpuno zarastanje rane, ukoliko nema nikakvih komplikacija, treba očekivati posle dve sedmice.

CDC/JS

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.