Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sta se promenilo za skoro cetvrt veka od smrti "najvece  (Pročitano 908 puta)
27. Sep 2004, 15:45:45
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Sta se promenilo za skoro cetvrt veka od smrti "najveceg sina" nasih naroda, a i narodnosti?

U hiljadama knjiga pisano je o nekad dozivotnom predsedniku SFRJ, ljubicici, i plavoj i beloj, najvecem sinu, zenici oka, ucitelju, vrhovnom komandantu; Po ironiji sudbine, pamtimo uglavnom one ciji nam naslovi sad izazivaju smeh - "Tito i pcele", "Tito za strugom", "Tito i lovci", "Tito i narod Zambije", "Tito u ocima pionira", "I posle Tita Tito"; Pevale mu, bre, i djankoze; "Dok je bilo Tita, bilo je i sta"!
Slao je Pismo, isao preko Romanije i vladao pola veka. Njegovoj sahrani prisustvovalo je vise od 80 drzavnika! U njegovo vreme, zivelo se drugacije. Istorija ocigledno jos nema distancu da nam o njegovom fenomenu kaze nesto sigurnije i ozbiljnije. Cekamo, kolektivno. Priloga i teorija je mnogo. Evo, na primer, Mile nacionale. cuveno tradicionalno srpsko ime, valjda najpodesnije da se metne u pesmu, pricu, anegdotu, vic, izreku, u sve sto moze oslikati Srbina sa sve nosom i ponosom. Pa, logicno poredjenje Mile sto ide Lajkovackom prugom i Mile protiv tranzicije! U "Titino vreme" Mile je isao peske, Lajkovackom prugom, sa jos jednim drugom, i pusio cigaru. Opusteno. Bezbrizan lik koji u svom vokabularu nije imao izraze "stres", "telesop", "fesn vik", "transparentno", "koleteralno" SCG, "predsednicki kandidati" Brlja umesto bensedina, ako bas ima potrebe. A ovaj danasnji Mile, kreten jedan kroz jedan. Nervozan, neuravnotezen, fobican, negativan. Na momente simpatican, al' definitivno bruka od coveka. Titinom Miletu ni za mali prst.
Totalni fijasko lako je dokazati. Zato smo jos neke ljude pitali kako sada gledaju na vreme kad je putovala stafeta, kad se priznavala samo partijska skola iz Kumrovca (ostale su bile sumljive), kad nesvrstani nisu bili poznati samo po proizvodnji side, kad je Trst bio zamalo pa nas, kad nismo igrali kvalifikacije za Ligu sampiona ili kad su, kako kome, bila vunena vremena.

Zagoka Gojkovic: Vecina ljudi, narocito starijih generacija, s nostalgijom se seca Tita. Nedostaje im to vreme, jer im je Josip Broz bio i ostao sinonim za lep zivot. Mogli su da uzivaju, da putuju svuda po svetu; Znalo se da ce plate stizati, radili ili ne, i da ce svega biti u izobilju. Samo se, nazalost, nikad nisu pitali odakle dolaze te pare, i ko ce ih, kada i kako vratiti. Meni to vreme nimalo ne nedostaje.

Dragana Kuzmanovic: Nije tacno! To je bio period prosperiteta! Svako vreme nosi svoje breme, blagodeti, politiku i lidere. A kao rezultat svega toga drzava se razvija i omogucava svojim gradjanima da se lece, putuju, skoluju i zive. To je bila karakteristika Titove AVNOJ-evske Jugoslavije. Tito i Jugoslavija bili su osnivaci Nesvrstanih, bili smo treci blok, izmedju NATO pakta i Varsavskog ugovora. Tada smo imali kakav takav balans u svetu. Sada toga nema, centar odlucivanja premesten je na Zapad. S Titom je nestala nesvrstanost i nastalo omalozavanje UN. Dzinovi, poput Indije i Kine, iako takodje zgazeni, cute dok NATO unistava Irak, Avganistan, Jugoslaviju i sve sto mu se nadje na putu ka ostvarenju ciljeva. Zivot je svuda tezak, a kod nas su kontejneri glavne samousluge.

Natasa Jovanovic: Pet decenija potcinjenosti Titu bio je period razgradnje srpskog bica, koju je Broz sa svojim komunistima svesno i tendenciozno cinio tokom svoje vladavine. Taj period bio je olicenje totalitarizma, koji je unistio privredu, usporio napredak, onemogucio tehnoloski prosperitet, recju - unazadio nas.

Minja Subota: Za 25 godina otkako ga nema bio je i kritikovan i favorizovan. Neki su ga krivili cak i za sve sto se na prostoru bivse Jugoslavije u proteklih 15 godina dogodilo. Ali sada, s odredjene distance, ljudi razmisljaju drugacije. Mi koji smo svedoci tog perioda, svesni smo da se tada bolje zivelo. Bili smo deo sveta, imali veliki ugled i najcenjeniji pasos u Evropi.

Natasa Jovanovic: Da, ali Vi ocigledno zaboravljate da su Broz i njegova klika konstantno pljackali i otimali. Srpski narod koji je ziveo zapadno od Drine i Dunava u AVNOJ-evskim Brozovim granicama bio je potpuno izolovan. Danska proizvodnja, utopisticki koncept, jednopartijski totalitarni sistem, apsolutna diktatura. Sve sto su komunisti radili ovom narodu se kasnije obilo o glavu. Stagniranje privrede, nedostatak tehnoloskog napretka, period izolacije i sankcija, posledice su komunizma, levicarskog, na kraju i DOS- ovskog rezima.

Zdravko Colic: Rado se secam tog vremena. U uniformi sam '74. s Lokicom Stefanovic pevao pred Titom i Jovankom. To su bili poceci moje slave, divan period. Izmedju ostalog, '78. sam pevao i cuvenu pesmu Mire Aleckovic "Druze Tito mi ti se kunemo", koja je bila neka vrsta himne. Nikad se toga nisam stideo. Normalno je da se s odredjenom dozom nostalgije secam tog perioda, buduci da me za njega vezuju divni trenuci. U to vreme odrzana je i moja prva velika turneja "Putujuci zemljotres". Naravno, ne zalim se ni danas, jer se taj uspeh manifestovao i kasnije, recimo na Marakani. Ipak, tesko da bilo ko moze poreci da su to bila lepa, vedra i bezbrizna vremena.

Natasa Jovanovic: Podseticu Vas da je Brozovo vreme bilo vreme najzescih politickih progona. U vreme njegove diktature najveci disident bio je Vojislav Seselj, koji je zbog svojih ideja o jedinstvu srpskog naroda '84. u Sarajevu osudjen na osam godina zatvora, od kojih je dve proveo u zenickoj tamnici. Ali, pad komunizma i rusenje Berlinskog zida pokazali su da je bio u pravu. Obistinilo se ono sto je tada govorio, da je ono sto su komunisti radili inicijalna kapisla za sve sto ce se kasnije desavati.

Dragana Kuzmanovic: Ne slazem se s tim! Tada smo imali slobodu! Sigurna sam da ce narod moje zemlje poceti ponovo da je ceni sad kad je gubi. Tito je za mene bio simbol slobode i prosperiteta.

Zagorka Gojkovic: Mi smo specifican narod koji voli lidere. Drzimo se za jednog coveka i obozavamo ga do smrti, cak i posle toga. To je ono sto se naziva "cvrstom rukom" koja je nama ocigledno neophodna. Na ovim prostorima bilo je malo demokratije. 500 godina smo bili pod Turcima, navikli smo na ropstvo pa se kasnije i komunizam na nasem tlu lako primio. Nismo navikli na demokratiju i visepartijski sistem. A Tito je, mora se priznati, bio vest lider. On najvise nedostaje starijim generacijama, a Srbija je, na zalost, zemlja starih ljudi pa se neke navike tesko menjaju. Ljudi tesko prihvataju promene, odbijaju sve sto je novo i normalno svuda u svetu. Ne prihvataju nista sto je evropsko. Ti ljudi bi, sigurna sam, ponovo izabrali nekog takvog i cuvali ga dok ne umre. S druge strane, mladi su zeljni promena i lepseg zivota i njima Josip Broz sigurno ne nedostaje.

Dragana Kuzmanovic: Cetvrt veka posle Titove smrti setila sam se stiha: Da li ce sloboda umeti da peva, kao sto su suznji pevali o njoj!

Natasa Jovanovic: Vreme je da izgradimo zdraviji demokratski sistem. Posle tolikog stradanja u vreme Brozovog terorizma, a kasnije i ostalih pogubnih rezima, treba konacno da gazimo u nove stranice srpske istorije. Treba da izgradimo zdrav odnos s Rusijom koja je takodje bila zrtva komunistickog rezima, ali i sa Zapadom jer nam je to neophodno zbog tehnoloskog napretka. Treba da prihvatimo ono sto je zdravo u njihovom zakonodavnom sistemu, jer bez demokratije i zdravog demokratskog procesa nema napretka.

Clanak napisali: S. Mandic/N. Vukovic
Preuzeto sa sajta: Srpska Dijaspora
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Natasa Jovanovic: Pet decenija potcinjenosti Titu bio je period razgradnje srpskog bica, koju je Broz sa svojim komunistima svesno i tendenciozno cinio tokom svoje vladavine. Taj period bio je olicenje totalitarizma, koji je unistio privredu, usporio napredak, onemogucio tehnoloski prosperitet, recju - unazadio nas.

Jedan istoricar u starom Rimu(mislim da se zvao Tacit, mada to nije toliko bitno...), je lepo rekao:" O vladarima treba suditi bez ljutnje i bez pristrasnosti!" Mislim da to vazi i za Tita. Ok, moze mu se dosta toga zameriti, ali reci da nas je "unazadio","upropastio"...?! Ma, ljudi budimo malo realniji. SFRJ je 1973 god imala nacionalni dohodak po glavi stanovnika oko 2000-3000 maraka! 1989 je imala 3000-4000! U nekim republikama npr Slovenija i vise oko 6000 maraka. Ukupna nezaposlenost je bila svega 5-6 procenata na celu SFRJ(22miliona stanovnika). Vecina preduzeca je radila dobro. O tome danas mozemo samo da sanjamo... Bili smo skoro u svemu deo tadasnjeg sveta, u trendu! Svi smo izgubili, jer Titovi naslednici, karijeristi i poltroni nisu umeli da sacuvaju ono sto je vredelo. Pravio je i on greske, ali kad se sve sagleda i uporedi bio je mnogo bolji od svih drugih!
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 251
nisam se jos rodio dok je tile bio ziv,po svemu sto sam slusao bio je odlican politicar, diktator koga su jedni voleli, a drugi su ga se plasili. od svih politicara koji su vodili srbiju(samostalnu ili kao jugoslaviju) njegovo ime ce ostati upisano u istoriji velikim slovima, milosevic je probao da bude kao on ali nije uspeo. zemlja je po svemu  sudeci bila nekada u boljem stanju nego sada.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.