Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?  (Pročitano 4257 puta)
29. Sep 2004, 05:28:09
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?   

U poslednje vreme sve češće se priča o tome da će SCG firme dobiti značajnije poslove u obnovi Iraka, međutim odmah je krenula i priča da će iste dobijati isključivo poslove vezane za obnovu mesta koji su gađana municijom/bombama sa osiromašenim uranijumom, kao što je to slučaj s bombama za razbijanje bunkera, koje su bačene na rezidencije Sadama Huseina u centru Bagdada.

Vojni stručnjaci navode da se u municiji koju su američke i britanske snage koristile u Iraku nalazilo od 300 grama do čak sedam tona osiromašenog uranijuma. Ipak veruje se da je na Irak ovog proleća bačeno ukupno preko 2.000 tona osiromašenog uranijuma. Poređenja radi, tokom prethodnog rata s Irakom 1991. godine na tu zemlju je palo 940.000 projektila, odnosno "samo" 283 tone osiromašenog uranijuma.

Toksičnost osiromašenog uranijuma proučava se već pola veka, a da još uvek ima oprečnih mišljenja stručnjaka o njegovoj štetnosti.

Šta je to?

Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum? To je proizvod dobijen preradom iskopane rude uranijuma. Većina radioaktivnih izotopa vadi se iz rude da bi se upotrebili za nuklearno oružje i atomske elektrane. Ono što ostane je manje radioaktivni izotop 238, odnosno osiromašeni uranijum. Gotovo je dva puta gušći od olova i zapaljiv je pri udaru, što ga čini krajnje efektivnim u probijanju oklopa.

Vojni stručnjaci su početkom sedamdesetih godina počeli da ugrađuju osiromašeni uranijum u zrna i vrhove konvencionalnih, nenuklearnih projektila, granata i metaka. Svaki projektil ima oko 350 grama osiromašenog uranijuma, i taj deo oružja se zove "penetrator". Kada uranijumski "penetrator" pogodi tenk, "penetrator" i oklop delimično omekšaju pod pritiskom. Prema plastičnom opisu koji dolazi iz Pentagona, projektil s osiromašenim uranijumom prolazi kroz tenk kao "zagrejan nož kroz puter".

O razmerama opasnosti koju predstavlja osiromašeni uranijum ima nesuglasica. Ali stručnjaci se slažu u tome da se svaki otrovni i radiološki rizik uvećava zbog osobine osiromašenog uranijuma da se pri udaru razveje u finu prašinu koja dugo ostaje u prirodi ili telu.

"Samo jedna jedina čestica osiromašenog uranijuma u limfnim čvorovima može da razori ceo imunološki sistem", izjavio je doktor Rodžer Kogil na londonskoj konferenciji posvećenoj vezi osiromašenog uranijuma i kanceroznih oboljenja u Iraku.


A gde smo mi?

Priče da je Nato koristio oružje s osiromašenim uranijumom prilikom bombardovanja Jugoslavije pojavile su se u javnosti samo nekoliko dana od otpočinjanja rata, ali su ovakve informacije na Zapadu tretirane kao "propaganda Beograda". Međutim, kada je utvrđeno da je na desetine vojnika Kfora koji su služili na Kosovu obolelo od leukemije i drugih oblika raka.

Predstavnici Programa Ujedinjenih nacija za zaštitu čovekove okoline posetili su jedanaest mesta koja su najvećim delom pod kontrolom italijanskog i nemačkog kontingenta na Kosmetu. Od tih jedanaest, povišenu radijaciju zabeležili su na osam mesta, a činjenica je i da četiri godine od završetka bombardovanja, na terenu još možete pronaći delove radioaktivne m
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.