Šta je uzrok bolova u kostima i šta da preduzmete da biste ih izbegli
Dolazi zima, čuvajte zglobove
Bez obzira na to da li imate 15 ili 50 godina, reumatski bolovi u zglobovima mogu da vas fizički i psihički izmuče i da vam oslabe organizam. Šta može da bude uzrok bolova u zglobovima i šta sve možete da preduzmete da biste ih izbegli, posebno sada, kada nam se približavaju hladni dani.
Povremeni bol u zglobovima je neprijatan, ali kada bolovi u prstima, kolenima ili laktovima postanu stalni, više nije reč samo o neprijatnosti već o ozbiljnom problemu.
Prema statistici, evropski lekari se poslednjih godina sve više sreću sa pacijentima koji se žale na reumatske bolove: čak 20 odsto Evropljana ima problem sa hroničnom upalom zglobova. Statistika kaže da više ni godine nisu bitne: probleme sa zglobovima imaju i odrasli, ali i jedan procenat dece.
Zašto baš ja?
Krivicu za bol u zglobovima možemo da svalimo na životni vek, ali i premalo kretanja, nezdrava ishrana i hladnoća takođe mogu da doprinesu ranoj pojavi ove bolesti.
Bolovi u zglobovima mogu da se jave zbog istegnuća tetiva ili ligamenata, viška kilograma, zbog upale ili viška kristala mokraćne kiseline - gihta.
Ukoliko vas zglobovi bole zbog viška kilograma, rešenje je dijete, a ako ste povredili zglob, rešenje su fizikalne tereapije. Ali ukoliko imate upalu ili giht, sreli ste se sa pravim problemom.
Upala zglobova
Većina upala zglobova traje kratko i uglavnom može da se izleči. Ali osobe koje imaju hronične tegobe, kao što su reumatske upale ili osteoartritis, osuđene su na dugotrajni bol. Takve osobe, uglavnom zbog velikih bolova, počinju manje da se kreću - što je najveća greška. Nekretanje samo pogoršava stanje jer čini zglobove ukočenim.
Giht
Giht je nekada bio poznat kao bolest kraljeva, jer su uglavnom kraljevi od njega bolovali. Nekad strahovito bolan, giht se danas jednostavno kontroliše pravilnim lečenjem.
Giht je upala zgloba (artritis) uzrokovana stvaranjem kristala mokraćne kiseline u zglobovima.
Bolni napadi se mogu pojaviti u bilo kojim godinama, ali prvi napad često pogađa muškarce između četrdesete i pedesete godine života. Giht je 20 puta češći kod muškaraca nego kod žena; ipak, broj žena koje obolevaju od gihta se povećava u menopauzi.
Uobičajeni simptomi gihta su nagli napadi bola, osetljivost, crvenilo, toplina i oticanje zglobova. Obično je pogođen samo jedan zglob, posebno zglob palca na nozi, ali takođe može da bude pogođen zglob kolena, članka na nozi, noga, ruka, zglob ruke i lakat. Naslage mokraćne kiseline, nazvane tofi, mogu da se pojave kao kvrge pod kožom oko zglobova i na ivicama ušiju.
Iako nema leka, većina ljudi sa gihtom može da ga drži pod kontrolom i vodi normalan život. Određeni lekovi koje prepisuje lekar mogu bol da drže pod kontrolom, ali je u lečenju presudan način ishrane. Trebalo bi da pijete puno tečnosti (dva-tri litra na dan) da biste pomogli ispiranje mokraćne kiseline kroz bubrege.
Oprez! Ako imate srčanu ili bubrežnu bolest, lekar treba da vam preporuči koliko vode smete da pijete.
Izvor:
Blic