Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Jun 2024, 15:43:42
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 11
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srpski nacionalisti i Tito  (Pročitano 19707 puta)
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Tajni razgovori Tito - Krajačić (30)

Broz: Muslimani će biti nacija
"Tako ćemo jeftinije nabavljati naftu od Arapa i iz Afrike"

Broz: - Za dvadeset godina se videlo gde je ko? Valjda Slovenija i Hrvatska, koja ima evropske i istorijske navike rada i reda, neće kaskati za onima koji lenčare, idu masovno na bolovanja, jednom nogom su u fabrici, drugom u selu, pa kažu: "Plata ide a ja ležim, Bog da živi ovaj režim!" E, to neće, i pored njihove ljutnje, više moći... Pa, Ivek! Mi smo to u partijskim dokumentima zapisali: "Svakome prema radu, a ne prema potrebama!"... Zar i oni nisu na tome insistirali?

Stevo: - Mislim da je to i njima jasno! Nego se radi o industrijski mnogo razvijenijem severu nego jugu! Tu, oni vide svoje probleme, tu i tebe okrivljuju. Naročito su im trn one fabrike koje su iznesene iz Vojvodine i Srbije 1948. godine, kada smo se morali spasavati od Staljinove agresije...

Broz: - Pa, to je Bevc rešio sa Kočom! Zar se nije izvršilo prebijanje međusobnih dugova?
Stevo: - Bevc kaže da jeste, Srbi kažu da nije...

Broz: - To je bio predratno stanje! Sam znaš da su se najvrednije fabrike i farme, na predlog Gošnjaka, iznete iz Vojvodine, preselile u Hrvatsku i Sloveniju, kako ne bi bile poplavom uništene ako bi se morao minirati Bezdan, kad Staljinove diverzije pređu rumunsku i mađarsku granicu... Kasnije, koliko se ja sjećam, rečeno je od srpskih kadrova, da će doći do plavljenja i ispod Dunava, Mačve, Semberije?... Te fabrike su se morale spašavati! Šta tu sada nije u redu?

Stevo: - Joža! Ja ne bih sada o tome... Srbe ne može niko ubediti da nisu opljačkani, okupirani... Njihovi spiskovi povraćaja fabrika, kombinata, stoke, i da ne nabrajam, zastrašujući su!
Broz: - Oni su to, prebijanjem, pojeli! Ja im ne mogu pomoći! Nastavi, molim te!

Stevo: - "Predstavnik" Srba dalje kaže:... 'Još za vreme rata, na srpskoj zemlji koja je u sastavu sadašnje Hrvatske, još tada smo imali masakr nad Srbima! Tako da Srbi ni u partizanima nisu bili zaštićeni... "Nečuveno!?..." To je blago rečeno, gospodine ministre! Navešću samo neke primere koje Vaša istorija nije zapisala jer smo mi ipak mali i balkanski narod...

Od načelnika GŠ Hrvatske, i preranog penzionisanja najobrazovanijeg sorbonskog đaka francuske, generala Pavla Jakšića, koji je bio načelnik štaba u tom GŠ-u, stigao je izveštaj u posebno odeljenje OZNE, da je Andrija Hebrang, po ličnom zahtevu Josipa Broza Tita, sa nemačkim inženjerom i obaveštajcem Otom, koji se predstavljao i kao Ivan Jurišić, išao preko Kupe na sastanak sa nemačkim opunomoćenikom, generalom Glezom fon Horsteumom. Ove obaveštajne tajne informacije su išle mahom preko Hebranga i Bakarića, malim delom preko Ivana Gošnjaka, gde su mu mnoge i uskraćene.

A pre toga, ZAVNOH u partizansku nastavu uvodi veronauku preko katoličkih sveštenika, dok su srpski kaluđeri ubijani od Boke kotorske, preko Podgorice, Ravanice, Gračanice, fruških, slavonskih i kordunaško-ličkih crkvica i manastira, gde su im paljene brade, mučeni i zadavljivani sa najmonstruoznijim predmetima kojima se koristila inkvizicija. ZAVNOH je, uz pomoć Broza, osnovao, usred rata, Hrvatsku telegrafsku agenciju "TAH"...

Broz je naredio da se, posle rata, uhvati i Hebrang! Zato što je Hebrang znao mnogo o noćnim morama Broza... Kad su ga uhvatili, po zapisniku izvršitelja hapšenja, kod njega je zatečeno čitavo bogatstvo u vidu zlata i srebrnog posuđa, koje je kasnije nestalo na neobjašnjiv način, iako je isto pripadalo poubijanim Srbima od ustaša...

Broz: - Pa, Ivek! Gde se otuđi to blago?
Stevo: - Sve je predato crkvi!
Broz: - Ja nisam naredio da se preda sve!?
Stevo: - Deo je upotrebljen za "crne fondove" u stvaranju nove hrvatske SDB, jedan deo je pretvoren u devizni novac kojim se pomaže HOP u Paragvaju i Argentini, a veći ostatak je predat, u našem novcu, inženjerijskim jedinicama za izgradnju skloništa i komandnih mesta u Kuparima, Bilogori i Kočevskom rogu, Vukovaru. Nedostajalo je za izgradnju istih takvih komandnih mesta u Bugojnu, Dinari, Skopskoj Crnoj Gori?

Broz: - Nisu to svi punktovi gde je otišao taj novac! Niti je to sve sa njim pravljeno! Šta je sa ona 32 sanduka zlatnih poluga što su Crnogorci '45. g. doneli u Beograd iz manastira Ostroškog?
Stevo: - Sve je to upotrebljeno kako je Komisija odlučila, po tvom naređenju. Renoviranje Belog dvora, izgradnje nekih fabrika u Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni... Najviše je otišlo u Narodnu banku Jugoslavije, kao zlatna rezerva. Ujedno, od toga je kupovana vazduhoplovna vojna oprema, jer vojni budžet nije za to bio dovoljan.

Broz: - Misliš na onaj puk "MIG-ova", te onaj raketni puk protivzračne odbrane raspoređen oko Beograda?
Stevo: - Da. Bio si sa Kardeljom, Bakarićem, Rankovićem, kada su '62. godine, u julu, izvršili bojevo gađanje na vazdušnu metu na rt Kamenjar, kraj Pule?

Broz: - Pa, bili su sjajni! Svidelo mi se to koheziono jedinstvo u tako elitnoj armijskoj jedinici... Kada bi se to moglo tako stvoriti svuda?

Stevo: - Sovjeti traže čisto zlato i devize! Odobrio si da se unapred plati moderniji takav raketni puk koji će biti stacioniran oko Zagreba?
Broz: - Čujem da je ljudstvo u "Raketnom školskom centru", na obuci! I, to iz svih krajeva Jugoslavije! Da su mi Crnogorci vrlo odani... Ah, ti, Srbi... Ne mislim na te divne uniformisane mladiće, nego na njihove političare? Žele, Ivek, da me udalje od srpskog naroda!?

Stevo: - Taj raketni puk PVO je mnogo više koštao?... Koštaju i ruski instruktori?!
Broz: - Ako! Sve što je za odbranu zemlje dato, to nije skupo... Nego, Bevc se ljuti što se takvim ili modernijim raketnim sistemom ne obezbedi i Ljubljana?

Stevo: - I to je u planu! Pitanje je da li ćemo imati dovoljno novca za sve! Joža, putovanja mnogo staju... Te posete delegacija nesvrstanih, kojih ima svaki dan u Beogradu i Zagrebu...
Broz: - Nama će se to i te kako isplatiti i vratiti... Kako bi nabavljali naftu da nemamo toliko prijatelja u afričkom svetu? Ujedno, moramo misliti o muslimanima u Bosni i Sandžaku... Priznati ih kao naciju!

Piše: Radoman Mlađenović za Glas Javnosti [7.Sept.2002]
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Tito je, s obzirom da je jugoslavija bila siromasna i razorena posle svih istorijskih desavanja, dobro obnovio temlje zemlje. No, Tito nista nije mogao uraditi da bi sacuvao SFRJ. SFRJ je mogla uci u EU da je malo transformisala politicki i ekonomski sistem, pre 1990 i tako ne bi bilo rata. Da je SFRJ postepeno presla u neku konfederaciju i da je uvela vise partijski sistem i slobodno preduzetnistvo, tj postepeno prelazila na ekonomski sistem zapada, danas smo mogli parirati Nemackoj i
Francuskoj. Onako ondasnja ekonomija SFRJ je ostala na nivou danasnje Poljske, a i to je polako iscurilo sve nako razbuktavanja rata.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
Dosta se ne slazem sa dosada iznetim.

Narod je lepo ziveo zbog kredita koje je Tito nemilice i bez rezona uzimao, partijasi su se bogatili a narod je bio sprican ideologijom komunizma. Svaka pomisao na svoju naciju je gusena, i to posebno u Srbiji. Nije postojalo ni s od slobode, 2 TV kanala, nekoliko radio kanala, svuda ista prica, religija skoro zabranjena. Tito je vladao po sistemu "a posle mene potop" i tako je i ispalo na kraju, ne odmah ali dovoljno brzo.

Jeste imao harizmu i uspesno je zonglirao na relaciji istok zapad ali to nije dovoljno da kazamo jos lepog o njemu. A naravno, on je i kriv za stvaranje pokrajna, da nije bilo te ideje mozda bi danas bilo malo drugacije. Onda je i Krajina u Hrvatskoj mogla da bude pokrajna ali nije...

Dobar je ovo text SF iskopao, zakulisne radnje su bile neverovatne.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Citat: marniko82
Narod je lepo ziveo zbog kredita koje je Tito nemilice i bez rezona uzimao, partijasi su se bogatili a narod je bio sprican ideologijom komunizma. Svaka pomisao na svoju naciju je gusena, i to posebno u Srbiji. Nije postojalo ni s od slobode, 2 TV kanala, nekoliko radio kanala, svuda ista prica, religija skoro zabranjena. Tito je vladao po sistemu "a posle mene potop" i tako je i ispalo na kraju, ne odmah ali dovoljno brzo


Slazem se sa svim sto si izneo. Ja sam oduvek imao stav, da kome je bilo lepo u Titovo vreme neka mu je bilo lepo. Ali daleko bilo da smo imali standard i kvalitet jedne zapadno evropske zemlje u to doba. Ljudi su se zadovoljavali sa prostim stvarima. Imam podatke iz "Micrsoft Encarte 2005 DVD editon" za budzet od 1960-1990 tadasnje SFRJ.  Nismo bili bogati koliko se to naglasavalo, i jeste da je tada potrosacka korpa bila jeftinija, ali kada se usporeduje sa ostalim zemljama, cak i sa zemljama istocne evrope, SFRJ je jedna od najlosijih bila. U mom naselju je do 1990 3 km od strogog centra grada Banja Luke, bilo vise makadamskih ulica nego asfalta. E narod je govorio nama je lepo ne smeta nam taj makadam. To vam je taj standard, imamo para onoliko koliko nam je trabalo da prezivimo, i jos malo eto da odemo na letovanje, a novac se nije izdvajao za takve stvari, da se te ulice asfaltiraju. Titvo rezim je uspevao da drzi na okupu inace neprijateljske narode, ali njegov rezim je upravo bio takav, posle mene je potop. Dokazano je da socijalizam ne moze egzistirati.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Za jednog ROKERA - 100 shabana.

Zodijak
Pol
Poruke 1329
Tako je. Costa za predsednika. Smile

Sada ozbiljno. Slazem se sa costom i marnikom82. U Titovo vreme se nije zivelo dobro, zivelo se samo bolje nego sada, mada i to bolje je veoma diskutabilno jer je bilo drugo vreme, druge potrebe, drugi standardi. Licno mislim da su ljudi tada imali tek toliko da mogu da plate hranu i komunalije i sto rece costa, da stede cele godine da bi, opet u skladu jugoslovenske ideologije, mogli da odu na "nase" more, a to je uglavnom bila hrvatska. Mislim da je glavni razlog tog nazovi zadovoljstva ljudi taj sto je prvo to bilo vreme komunizma gde je dosta ljudi verovalo u tu socijalnu utopiju i gde su verovali da oni grade nesto sto ce biti jedinstveno i na sta ce se kasnije ugledati ceo svet, pa su zato i cutali i trpeli. Drugo, to je bilo vreme neposredno posle drugog svetsko rata, kada su ljudi bili najsrecniji na svetu samo zato sto je rat gotov i sto imaju svoju zemlju, pa im je gola egzistencija sa tog stanovista delovala kao dobar standard. Treci razlog je taj sto je to bio jedan autoritarni rezim, dikstatura na celu sa drugom titom, gde je on sve drzao pod kontrolom uz pomoc svih svojih tajnih sluzbi i jednostavno trovao narod propagandom o bratstvu i jedinstvu, jednom jugoslovenskom narodu i tako dalje. Svi koji nisu bili voljni da prihvate tu ocigledno, ajde da kazem, drugaciju ideologiju, bili su proterivani na goli otok.

Daleko je to bilo od dobrog. To je samo mozda bilo malo bar ovako na oko sredjenije nego danas, mada i to je pod znakom pitanja jer kazem, sta vredi sto su ulice bile sigurne, kada si mogao zbog jedne pesme ko to kaze, ko to laze, da zaglavis na goli otok. To je bila diktatura i to je to.
IP sačuvana
social share
If ASSHOLES could FLY this place would be an AIRPORT.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Citat: Ciklopentanoperhidrofenan
Mislim da je glavni razlog tog nazovi zadovoljstva ljudi taj sto je prvo to bilo vreme komunizma gde je dosta ljudi verovalo u tu socijalnu utopiju i gde su verovali da oni grade nesto sto ce biti jedinstveno i na sta ce se kasnije ugledati ceo svet


E ovo si odlicno rekao. Verovatno nije bilo ni pojedinca, iz onih famoznih omladinskih akcija koji nisu verovali da na to sto rade treba celi svet da se ugleda. Bas paradoksalno koliko su obmanuti bili!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Ja mogu da vidim kao maltene svi o tom vremenu sa setom govore.. i putovanjima koje su tada napravili.. mozda nisu bila znacajna, ali su daleko vise nego sto ce vecina nas u narednih 20 godina ako ostanu ovde proci. Mogli su da kupe auto.. i to sasvim ok auto koji je tad ipak bio koliko toliko konkurentan .. dobijali su stanove u kojima vecina od nas i danas zivi... prosecan covek mogao je normalno ziveti.. sasvim normalno...
Stanovi, kola, vikendice, letovanja, putovanja...
Jebiga.. tile jeste uzimao kredite.. ali i ovi ih uzimaju.. on je tim kreditima bar kupovao zadovoljstvo naroda.. ovi ne kupuju nista... cak je misticno na sta te tolike pare idu...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
Komunizam je uspesno gradio - mislim na auto puteve, ogromne fabrike, stambena naselja. E sad, to sto se gradilo potpuno nerezonski je mnogo veci problem. Imalo je svetlih strana - narod nije ziveo na ulici, ali ne zivi ni danas ipak (ako izuzmemo, nazalost, dosta izbeglica). Jesu se vozila i kola, radilo se kad se mora...

Kod mene u familiji je bilo podeljeno, jedan deda je psovao sve komunisticko/socijalisticko dok je drugi uvek hvalio, i dan danas glasa za SPS/SRS   Smile  A na primer, moji matori, koji su mladost proveli u to vreme (sad imaju po 50, 55 godina) imaju pomesane price. Cale ima i dobrog i loseg da kaze, voleo je da letuje i svake godine je isao na more ali to je bilo po sistemu sator i kuvana jaja na vatri ispred, nije to bio neki luksuz (iako mi je deda bio dobrostojeci za to vreme). Isao je i stopom po Evropi. Keva sa druge strane ne podnosi ceo taj period, jer joj nije prijalo jednoumlje a i svako vece kad se drugi deda zapije plasili su se da nece nikad da ga vide, imao je nekoliko pajtosa pa su znali da zapevaju posle koje casice...  Smile

Mislim da je u celoj prici centralno pitanje slobode. Ptici u zlatnom kavezu je jedva bolje nego onoj u drvenom! A o slobodi nije bilo mnogo reci, nije se smelo. To nas je dosta i odvuklo od zapadnih demokratskih standarda, narod se navikavao na nesto drugo, novo, sto je na kraju omanulo. I ne samo to, mentalitet nam je sa Turaka presao na komunizam, a ni u jednom narod nije morao zestoko da radi, pod Turcima se nije moglo pricati o napretku (bas u periodu kada je zapad poceo da razvija trzisne mehanizme koji su doveli do napretka koji postoji danas), imali smo neku slobodu jedno vreme, koju smo manje vise protracili na medjusrpske sukobe, a onda dolaze komunisti sa filozofijom "radio, ne radio, plata stize prvog". Onda smo imali ratove i socijalizam i sada je stvarno tesko poceti iz pocetka, treba nam neki skroz novi pocetak.

Da se vratim na pitanje slobode - sustina ljudskog postojanja je u izboru - od svakodnevnih stvari pa do onih najdubljih. Ako se osobi oduzme pravo izbora, nije vise to to. Politicka, verska sloboda - to nije postojalo. Sva zapadna drustva se temelje na principima jednakosti za sve, slobode izbora - religije, posla, svega. Kod nas je to samo na povrsini bilo tako za vreme Tita.

Danas ekonomija drugacije funkcionise, drugaciji je globalni odnos snaga i zato se i krediti drugacije trose. Neodgovorno je kupovati zadovoljstvo naroda parama koje treba da se uloze u nesto sto treba da donosi pare i korist na duge staze. Ali, kod nas se ni tada ni sada ne brine mnogo o dobrobiti naroda, vec o svojoj koristi od politike.

Poslednji koji se usudio da pokusa i promeni nas same sada lezi u Aleji velikana...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Samo nekoliko poredjenja: za 40 godina Tito je napravio ukupan dug u kreditima-19 milijardi. A naša sadašnja vlast se za 4 godine zadužila 36 milijardi ! U Titovoj Jugi bila je izuzetno stabilana i dobrostojeća srednja klasa. Danas, srednje klase više skoro da i nema ni u jednoj od bivših republika. 90% gradjana SFRJ je mogao svake godine sebi da priušti:zimovanje, letovanje, odlazak u inostranstvo. A šta će moći da vide ovi klinci danas, ili u zadnjih 15 godina??? SFRJ je za vreme Tita(naročito 70-ih) bila jedna od najbezbednijih zemalja na svetu. A gde smo od dolaska Slobe, pa do danas??? Nigde! Ok, nije Titov sistem bio idealan, bilo je grešaka. Ali, ostaje činjenica da svaki čovek koji imalo realno i objektivno razmišlja, može samo da skine kapu tom čoveku u znak poštovanja. Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Citat: SerbianFighter
Ja mogu da vidim kao maltene svi o tom vremenu sa setom govore.. i putovanjima koje su tada napravili


Da, ali tu se postavlja pitanje o kakvoj je seti rec. Nemaju sve sete istu objektivnost. To se moze posmatrati samo subjektivno.  I ta putovanja, nisu bila ko zna sta, to je stvar ljudi koji se time zadovoljavaju.

Citat: SerbianFighter
Mogli su da kupe auto.. i to sasvim ok auto koji je tad ipak bio koliko toliko konkurentan .. dobijali su stanove u kojima vecina od nas i danas zivi... prosecan covek mogao je normalno ziveti.. sasvim normalno...
Stanovi, kola, vikendice, letovanja, putovanja...


Dok se na zapadu pre i pogotovo danas podrazumeva da imas noramalan auto, u to vreme u SFRJ imati auto je nekome znacilo kao da poseduje ceo svet. I dok ljudi na zapadu redovno menjaju kola, svakih 5-6 godina u ono vreme u Jugi dokopati se kola je znacilo dokopati se poslednjih kola u zivotu i na redu je bilo ili odrzavanje, ili ko nije hteo odrzavanje izrabljivanje do maksimuma dok se ne raspadnu kao u porucnika draguljceta u onom crtanom. Isto i sa drugim stvarima, kucom, zemljom etc. Srbi su inace narod koji voli proste stvari, i koji se plase necega novog ili stranog. Ne znam zasto je tako, ali tako je. Socijalizam je ideologija koj ne moze da egzistira i koja ne doprinosi, tj najveca kritika socijalizma je sto ne daje podsticaj za promenu, vec jednom kada se nesto ugnezdi to ostaje do kraja. I onda kada se spoje lenj narod, i narod koji voli prosto i socijalizam dobija se SFRJ. Jugoslavija koja je bila dobra onima koji su je i izgradili, tj nasim dedovima i ocevima koji su tek u 16 godini sisli sa brda u civilizaciju i onda im se i takva Jugoslavija cinila kao rajska. To je paradoks svega, SFRJ je dosegla neki svoj maksimum u 70-tih godina, i od tada nije bilo nikakvog prirastaja! Jel to za pohvalu? Jel za pohavlu to sto i dan dans zivimo u zgradama koje su bile izgradjene onako na brzaka za vojsku i one koji su pristupili partiji. Jel za pohavlu to sto su sve fabrike, putevi pruge bile izgradjene 60-tih i 70-tih goidna, i posle toga nista novo se nije gradilo niti renovirao. Opet ta filozofija- napravi jednom nesto i pusti da traje dok ne istrune. Jel za pohvalu to da onaj ko je bio u partiji taj je imao povlastice? Sve je to relativno. Ali paradoskalno je sto su zitelji tadasnje Jugoslavije bili u uverenju da zive u najboljoj zemlji na svetu, najbogatijoj, najbratiskijoj. A danas to sve izgelda smesno, kao malom detetu kada date slatkis i ovaj se obraduje da ima sve slatikse sveta. Nemam ja nista protiv te SFRJ i samog Tita, ali jedini nacin da se i odrzi takva drzava je bila ubediti ljude da je zlato sve sto sija. Istina je da je danas lose, ali molim vas pa bio je rat, istina je da je onda bilo bolje nego sada, ali daleko losije nego kakav kvalitet zivota u to doba i danas su imale i imaju zemlje EU, SAD, Kanada, Australija i Novi Zeland i Japan.  Ko voli neka izvoli, ja ne bih ziveo u takvom dobu kao sto je bilo Titovo i pogotovo u takvom konglomeratu nacija i vera. Kao sto sam ponovio vise puta, SFRJ je bila drzava onakva kakvom je narod bio zadovoljan, molim samo sve ljubitelje Jugoslavije da ne porede standard i kvalitet zivota sa zemljama razvijenog sveta, jer SFRJ je bila otac i majka tadasnjim komunistickim zemljama, i zemljama treceg sveta, a zemlje danasnjeg razvijenog sveta su bile pojam za SFRJ i ostace tako bez obzira kakva drzava egzistirala na mestu bivse SFRJ. Broz je imao greske, ali svaka njemu cast sto je ukrotio ovaj narod, iamo je zato i petlje ali radio je u pravo vreme, no Brozovo delo sigurno ne moze biti nesto sto bi trebalo da slede zemlje razvijenog sveta, koje su vec odavno izgradile sosptvene sisteme vrednosti i pravce kojima se treba kretati. Znaci sve je realtivno! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 11
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Jun 2024, 15:43:42
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.