Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 01:53:14
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srpski mirovnjaci spremni za spasavanje  (Pročitano 750 puta)
29. Okt 2008, 11:07:31
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone SE 2020
Napad na vozilo mirovne misije UN u Kongu
Srpski mirovnjaci spremni za spasavanje
Autor: T. Nikolić-Đaković | Foto:Beta | 29.10.2008. - 05:00




KINŠASA – Među ranjenim članovima mirovne misije UN u Kongu nema pripadnika vojno sanitetskog tima Vojske Srbije, angažovani u toj mirovnoj operaciji. U artiljerijskom napadu na vojno vozilo MONUC-a na istoku te afričke zemlje ranjeno je nekoliko pripadnika snaga , izjavio je za „Blic“ ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Srpski mirovnjaci nisu ugroženi jer su nemiri izbili u području udaljenom 1200 kilometara istočno od njih. Sanitetski tim, koji čine dva lekara i četiri tehničara, nalazi se u Kinšasi, glavnom gradu Konga, za sada nije angažovan u evakuaciji povređenih.
- Ali, naredba za takvu operaciju mogla bi da stigne svakog momenta i mi smo spremni. Svi članovi našeg tima su dobro. Molim vas poručite našim porodicama da smo zdravi, bezbedni i da ne brinu za nas - rekao je za „Blic“ pukovnik dr Đorđe Mančić, komandant našeg sanitetskog tima za vazdušnu evakuaciju angažovan u misiji u Kongu.
On kaže da su za sada zabranjeni letovi za Gomu, grad u istočnoj provinciji Konga, gde su izbili sukobi.
- Evo, upravo sam dobio poruku: „ Nema kretanja avionima. Potreban je skener za ranjenog. Šta da se radi? Čekati uspostavljanje vazdušne linije ili pokrenuti specijalni let“. Niko se još iz službe bezbednosti UN ne izjašnjava – kaže Mančić.
On objašnjava da je srpski sanitetski tim za evakuaciju jedan od pet na teritoriji Konga. Jedan se već nalzi u oblasti gde su izbili nemiri, ali tamo nema pripadnika Vojske Srbije.
- Oni uglavnom uspevaju da obave svoj posao u tom delu zemlje, ali ako bude potrebe verovatno će zvati i nas. UN se strogo pridržava pravila i tačno se zna ko se za šta angažuje i mimo tog zadatka se ne može – kaže naš pukovnik Mančić.
Njegova ekipa bila je u Gomi u nedelju na putu za Pretoniju u Južnoafričkoj Republici, gde su evakuisali povređene koji nisu mogli da se zbrinu u Kongu.
Njegov zamenik dr Jakovljević bio je u Gomi sa dva medicinska tehničara. Oni su odmah primetili da se događa nešto čudno jer su sanitetsko vozilo pratila dva automobila policije i vojske. Bio je to prvi nagoveštaj da se ozbiljnije stvari događaju u toj oblasti Konga.
- U ponedeljak ujutru dobili smo obaveštenje bezbednosne službe UN da se ne leti u Gomu i da na toj liniji više nema kretanja. Onda smo čuli da je došlo do napada – objašnjava Mančić.
On navodi da je Goma od Kinšase udaljena otprilike kao Beograd od Brisela. Inače, situacija u Kongu bila je mirna sve do pre mesec dana kada je situacija počela da se zaoštrava, i da se širi talas nemira i demonstracija.
- U Kinšasiju, gde smo mi, situacija je za sada mirna, iako je u toku prošle nedelje pronađeno nekoliko tajnih skladišta sa oružjem i neki planovi gerile za napad na pojedine delove grada. Na skali UN koja obeležava sigurnosni nivo od jedan do pet, Kinšasi je na oceni tri na četiri. Nivo bezbednosti u Gomi je četiri. Petica je najlošija situacija, a jedinica najmirnija.
Mi smo na granici. Mesec dana već imamo konstantne instrukcije o tome kada i gde možemo da se krećemo. Imamo naredbu o neprekidno uključenim mobilnim telefonima i motorolama, koje imamo i u vozilima, kao i da stalno održavamo vezu sa službom bezbednosnog praćenja. Održavamo satelitsku vezu sa Generalštabom VS i MO, po naredbi ministra odbrane. To još nije 24 časovna veza, ali po potrebi ona to može biti – priča Mančić, koji se juče ujutro čuo sa pukovnikom Jelesije Radivojevićem, načelnikom Centra za mirovne misije Vojske Srbije, načelnikom VMA i upravnik Vojne bolnice iz Niša.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
cim sam cuo da neko pravi sranja dole odmah sam se setio da smo i mi tamo  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 01:53:14
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.