Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 21:39:09
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srpski kriminalistički film  (Pročitano 1020 puta)
26. Maj 2013, 23:27:36
Zodijak
Pol
Poruke 2
Browser
Opera 12.15
Srpska kinematografija nikada nije bila bogata žanrovskim filmovima.   Kriminalistički žanr nije izuzetak.   Malo se govori o ovom žanru u srpskoj kinematografiji,a veoma je zanačajan u svetu.   O tom problemu srpskog kriminalističkog filma piše i Dinko Tucaković, citiram: "Dakle, sasečen u korenu, srpski kriminalistički film, se stidljivo najpre pojavljivao kao elemenat ikonografije, u socrealističkim dramama, da bi neki autori na tragu provakacije i prostora slobode nastalog ostvarenjima ‘crnog filma’, strasno otkrili dualizam društva koje se postavilo na razmeđi kapitalizma i socijalizma, sa rascepljenom, duhovnošću, ideologijom, moralom.   Za razliku od vremena u kojem živimo tadašnji kriminalci nisu bili ‘gospoda’ nego autsajderi, ali negiranje očiglednog dovelo je do obrta u kojem su se, milicija-policija i kriminal, amalgamirali u jedno preteće i dominantno čudovište današnje svakodnevnice.   Kriminal se danas naziva alterantivno i patriotizam, a nekadašnji inkvizitori postali su apologeti, i naravno patrioti.   Naravno pileće kolektivno sećanje uveliko doprinosi da ova nevešta iluzija funkcioniše.  "


U svom istraživanju naišao sam na izvesnog gospodina Rodoljuba Malenčića iz Novog Sada (fudbaler i zaljubljenik u film i fotografiju) za koga se tvrdi da je 1929.   snimio prvi srpski krimi film, doduše amaterski, pod imenom "Hepi end".  

Slede informacije do kojih sam došao o autorima i filmovi koji spadaju u ovaj zanimljiv, ali kod nas zapostavljen, filmski žanr.   

Živorad Žika Mitrović: "Poslednji kolosek" (1956), "Nož" (1967), "Ubistvo na svirep i podmukao način iz niskih pobuda" (1969) i "Protestni album" (1986),
Dragoljub Ivkov: "Pošalji čoveka u pola dva" (1967),
Milorad Laković: "Pozorišna veza" (1980),
Miomir Miki Stamenković: "Neka druga žena" (1981),
Vlastimir Radovanović: "Halo taxi" (1983),
Zoran Gospić: "Švedski aranžman" (1989),
Aleksandar Bošković: "Poslednji krug u Monci" (1989),
Slobodan Skerlić: "Do koske" (1997),
Srdjan Dragojević: "Rane" (1998),
Djordje Milosavljević: "Točkovi" (1999), "Mehanizam" (2000),
Srdan Golubović: "Apsolutnih sto" (2001),
Mladen Matičević: "1 na 1" (2002),
Dejan Zečević: "Četvrti čovek" (2007)
Miroslav Terzić: "Ustanička ulica" (2012)

To je samo 18 filmova kriminalističkog žanra.   Možda ih ima još, moguće je da sam ja neki izostavio, ja vas pozivam da dodate imena filmova, ako smatrate da pripadaju krimi žanru.  


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12437
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 21.0
Mlad i zdrav kao ruža, Jovan Jovanović (1971) - krimi-akcioni, redak spoj kod nas... inače, meni su većina naših kriminalističkih filmova bili u najmanju ruku neuverljivi, da ne kažem i smešni... kad navikneš na pojedine glumce u drugačijim ulogama, teško je posle prebaciti se i shvatiti ih ozbiljno kao policijske inspektore ili mafijaške bosove...
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u jurkovićevim porukama, to nije do njega već do sebe
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Ovde ce izgleda biti tri polufinala

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11678
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.15
mob
Apple 5
Ne znam po kom su osnovu ovo kriminalni a pogotovo srpski filmovi  Smile
Bila jednom jedna drzava i sad vaditi svaki film ili deliti ga na osnovu gde se rodio reditelj ili slicno je glupo  Smile
Dinka (bog da mu dusu prosti) postujem kao teoreticara umetnosti i moguce je da je ovako nesto napisao,samo cisto sumnjam  Smile
Prema tome ne znam zasto ova tema postoji a kamoli zasto nabrajati srpske kriminalisticke filmove,pogotovo oslanjajuci se na Tucakoviceve navodne tekstove  Smile Covek bi se okreno u grobu ako ga se samo po ovome secaju.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan

Why are you wearing that stupid man suit?

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12585
OS
Windows 7
Browser
Chrome 27.0.1453.94
kad navikneš na pojedine glumce u drugačijim ulogama, teško je posle prebaciti se i shvatiti ih ozbiljno kao policijske inspektore ili mafijaške bosove...

To jeste. Prvo mi pada na pamet Boris Milivojević u 4. čoveku.
IP sačuvana
social share
"And onward goes this thing of ours."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Ovde ce izgleda biti tri polufinala

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11678
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.15
mob
Apple 5
  Smile
« Poslednja izmena: 28. Maj 2013, 01:40:13 od vasabi »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.15
Zaboravio sam film
Srdan Golubović: "Klopka", (2007)
i to je svega 20 krimi filmova, za 102. godine kinematografije u Srbiji.  
Citat
Ne znam po kom su osnovu ovo kriminalni a pogotovo srpski filmovi
Nisu ovo kriminalni već kriminalistički filmovi, jer im je to preovladjujući žanr.  
A srpski su jer su producenti, opet većinski, iz Srbije.  
Citat
kad navikneš na pojedine glumce u drugačijim ulogama, teško je posle prebaciti se i shvatiti ih ozbiljno kao policijske inspektore ili mafijaške bosove.  .  .  

Pogledajte izvanredan kriminalistički film "Crveni krug"-r: Melvil, u kom Burvil poznati Francuski komičar igra ozbiljnu ulogu inspektora policije.   
« Poslednja izmena: 22. Jun 2013, 10:02:36 od djenka13 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 21.0
  Slažem se sa Vasabijem ali se slažem i sa Djenkom. Sa Vasabijem se slažem da je teško presuditi šta je čije jer su svi zajedno ulagali u filmove. Najbolji primer je ovaj zadnji skandal koji je pokrenuo v.bulajić koji je odlučio da Bitka na Neretvi bude hrvatski film. Melvil kao reditelj a samim tim i njegov Crveni krug je odlična preporuka sa kojom se slažem sa Đenkom. Uostalom, odavno ga sam ovde preporučujem.
  Ne volim i izbegavam ankete i ocene tipa koji je naj a koji je za 5. Podrazumeva se da imam neku svoju listu ali bio bih nepravedan prema ostalima kad bih napisao ovaj je najbolji. Jedan od boljih ondašnje a i sadašnje kinematografije je po meni Ritam zločina pokojnog Zorana Tadića.
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12437
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 21.0
Citat
kad navikneš na pojedine glumce u drugačijim ulogama, teško je posle prebaciti se i shvatiti ih ozbiljno kao policijske inspektore ili mafijaške bosove.  .  . 

Pogledajte izvanredan kriminalistički film "Crveni krug"-r: Melvil, u kom Burvil poznati Francuski komičar igra ozbiljnu ulogu inspektora policije.   


pre sam mislio na domaće glumce, koji su odavno izgubili kredibilitet (bar za mene) niti ih više shvatam ozbiljno... da bi ih sad gledao u nekoj dramskoj ozbiljnoj ulozi...
hvala na preporuci, pogledaću Smile
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u jurkovićevim porukama, to nije do njega već do sebe
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 21.0
  Zaboravio sam da dodam za Neretvu. Taj film ne bi mogao da snimi ondašnji SSSR a ne Hrvatska, toliko je koštao.
 
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 21:39:09
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.113 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.