Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 23:26:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sreća stanuje u Goi  (Pročitano 2972 puta)
04. Jan 2009, 11:00:34
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
HTC Wildfire S
Sreća stanuje u Goi
Jugozapadna obala Indije, omiljena destinacija turista



Podne. Sunce nije jako, taman kako treba. Tek što sam izašla iz vode i legla na ležaljku pod suncobran. Predivan osećaj. Kad nešto šušnu iza mene i moja banane nestadoše sa stola. Dok sam se okrenula i ananas je odleteo. Htedoh da vrisnem na lopova…. kad ono – krava!
– Mlatni je majicom slobodno. Oteraj je, neće ona drugačije da ode – doviknuo mi je nasmejani kelner kafića „Liliput“ na plaži Andžuna.
Krava – sveta životinja u Indiji. Ne smeš da je ubiješ, ali ako ti krade hranu ili sok, dozvoljeno ti je da je mlatneš par puta i oteraš… a na krave moraš da se navikneš, naročito ako letuješ u Goi. Ima ih svuda. Šetaju slobodno ulicama, plažom. Međutim, jedna je bitna razlika između indijskih i srpskih krava – indijske su čiste toliko da se sijaju. Vremenom se i navikneš na njihovo prisustvo, kao i na mnogo drugih stvari karakterističnih za ovo letovalište… da nije sve čisto, da se tuširaš hladnom vodom (osim ako nisi u hotelu), da za sve moraš da se cenkaš osim za hranu i piće, da pasa lutalica ima svuda, ali da su najčešće velike maze, da drogu možeš da kupiš svuda, ali da ti isto tako ona ne treba da bi se opustio na Goi.
Kilometrima duge peščane plaže sa palmama, toplo Arapsko more, odlična hrana i ceđeni voćni sokovi od ananasa, manga, pomorandže. Sve miriše na indijske začine i mirišljave štapiće… Hiljadama kilometara si daleko od svega što poznaješ, a u Indiji te čekaju stvari koje nikad dotad nisi video. Međutim, ono što najviše prija na Goi su veseli lokalni ljudi i opušteni turisti. Ali da biste osetili ovo o čemu pričam, nabolje je odsesti u takozvanim gesthausima – privatnom smeštaju, odnosno sobama koje iznajmljuju Indijci.

Najzanimljivije je u gesthausima

To su kućice odmah pored onih u kojima oni žive, ali mnogo bolje sređene od njihovih. Ofarbane u vesele boje (kuće vlasnika su uglavnom neokrečene i buđave spolja), čiste, sa normalnim toaletima i tuševima (lokalci se polivaju vodom iz kofe ne zato što moraju, nego zato tako vole). Jedino što može da ti zafali to su ormani. Jednostavno ih nemaju.
Smeštaj može da bude jeftin, naravno, ako se iscenkaš dobro. Tako dvokrevetna soba može da se iznajmi za manje od pet evra, a kuća počev od 50 evra. Svaki dobar gazda (rica) ponudiće i doručak uz to. Sendviče, omlet, kafu, čaj od đumbira. Takođe po smešnoj ceni. Kafa je, međutim, grozna. Crna voda sa mlekom… ali uvek možeš da kupiš nes, tri u jedan. Čaj od đumbira koji svi piju je jako dobar sa medom i limunom.
Hrana po restoranima, čak i onim malim i neuglednim, izuzetno je ukusna i sigurna. Nikako i ništa ne treba kupovati od uličnih prodavaca, jer nikad se ne zna. Naš organizam nije navikao na lokalne bakterije i viruse. Ali i ako dobiješ stomačne probleme, uvek možeš kod lekara da ti da antibiotik i sve tegobe prođu za dan, dva.
Meni u restoranima je bogat. Veliki je izbor ukusne vegetarijanske hrane, ali i jela s piletinom su odlična. Karakteristična jela goanske kuhinje su piletina kari i piletina masala, prepune začina i vrlo specifičnog ukusa.
Dođi, gospođice, kupuj kod mene. Kako se zoveš? Ja sam Marta – vuku prodavačice za rukav dok prolazite plažom pored njihovih tezgi i pružaju ruku.

Cenkanje je obavezno

Doći ćeš sutra? Obećavaš? – dobacuje druga.
I stvarno. Ako obećate, zapamtiće vam lik i ime i sutradan kad prođete ponovo, začućete je kako viče za vama: „Jovana, obećala si. Dođi da kupiš!“
Da biste uspešno šopingovali, morate savladati veštinu cenkanja. U početku vam bude žao kad prodavačica odvali cifru od 650 rupija (10 evra) za čuvene „ali baba“ pantalone, a kad pokušate da spustite, ona obavezno složi tužnu facu uz komentar:
„Ne, ne, gospođo. To je malo. Ubijaš me. Kako ću da zaradim?“
Ali vremenom se navikneš. I shvatiš da je to samo deo pripremljenog scenarija, s jednim ciljem – da naplate robu što više.
Nekad je Goa bila poznata po super žurkama. Sada su one svedene na minimum jer je država rešila da se otarasi „hipi“ turista, a i posle napada na Mumbai u novembru većina turista je pobegla, pa je i ono malo čuvenih žurki i ostalih događaja koji privlače turiste otkazano za svaki slučaj do daljeg. Otkazani su i čuveni marketi (pijace) koji se održavaju u gradićima na Goi sredom i subotom. Tada Indijci iz svih krajeva dolaze da prodaju svoju robu na Goi.
Što si kupovala sari na marketu, mogla si od mene, šijem ih i ja. Samo su moji lepši – govori mi kroz osmeh gazdarica Matilda dok mi pokazuje kako se vezuje ovaj odevni predmet, dugačko parče tkanine koje pod obavezno nose sve Indijke.
Vidi, molim te, uhapšeni neki policajci? Zbog korupcije. Korupcija je ovde normalna stvar među policajcima. Čudo – dovikuje Paolo, Matildin muž dok čita „Herald“ na engleskom.

Najbogatija država

Goa je najbogatija indijska država po glavi stanovnika. Paolo i Matilda imaju laptop, motor, akvarijum sa ribicama, slugu koji umesto njih čisti i pere… ali kuća u kojoj žive izgleda kao da nije krečena otkad je sazidana. Buđava je spolja, a oni se kupaju polivajući se vodom iz kofe, iako sobe koje izdaju uredno imaju tuševe.
Za one koji vole mir, tišinu je južni deo Goe ili manja mesta na severu, gde ih čekaju neasfaltirane ulice, mali restorani, ogromne plaže (zahvaljujući čemu uvek imaš slobodnu ležaljku ili gde da staviš peškir) udobni gesthausi ili sojenice. Za one koji vole gužvu tu je „ol inkluziv“ mesto – Baga, s ogromnom plažom punom kafića i restorana, koje ima gomilu prodavnica, noćnih klubova, restorana…
Ipak, većina turista, pre svega stranih, na Gou dolazi da pronađe mir. Da se izoluje od materijalnog sveta ostavivši ga hiljadama kilometara daleko i na neko vreme zaboravi tu frku i ludnicu. Jer ako ništa drugo, kada vidite da u Indiji ni prosjaci na ulici nemaju smorene face, postane vam kristalno jasno koliko je malo potrebno za sreću.


Izvor: Blic


Ovde ću se sunčati kad tad...  Smile
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


a i zapisi su reči...

Zodijak
Pol
Poruke 28485
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
neka, hvala  Smile 
« Poslednja izmena: 04. Jan 2009, 17:20:11 od suuuzi »
IP sačuvana
social share
dok ne smislim nešto pametno, nema ništa Smiley
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
HTC Wildfire S
Hah, jos ti nisam postavio ni snimke zurki koje se tu odrzavaju...  Smile
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


a i zapisi su reči...

Zodijak
Pol
Poruke 28485
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
Ajd' nastavi ti, a ja se možda i predomislim.... Da ja sa kravama delim banane  Smile ....  da gledam tugaljive prodavačice, pa mene bi opelješili : ) 
IP sačuvana
social share
dok ne smislim nešto pametno, nema ništa Smiley
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
HTC Wildfire S
Ma ko jebe krave... ja ih licno pojedem nekoliko za godinu dana....  Smile

Zurke Suzi... zuuuurkeee...


 Smile
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


a i zapisi su reči...

Zodijak
Pol
Poruke 28485
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
"Nekad je Goa bila poznata po super žurkama. Sada su one svedene na minimum jer je država rešila da se otarasi „hipi“ turista, a i posle napada na Mumbai u novembru većina turista je pobegla, pa je i ono malo čuvenih žurki i ostalih događaja koji privlače turiste otkazano za svaki slučaj do daljeg." 

Koje žurke : )       
IP sačuvana
social share
dok ne smislim nešto pametno, nema ništa Smiley
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
HTC Wildfire S
da gledam tugaljive prodavačice, pa mene bi opelješili : ) 

A ja mislio ti zivis u Srbiji...  Smile  

 Smile


"Nekad je Goa bila poznata po super žurkama. Sada su one svedene na minimum jer je država rešila da se otarasi „hipi“ turista, a i posle napada na Mumbai u novembru većina turista je pobegla, pa je i ono malo čuvenih žurki i ostalih događaja koji privlače turiste otkazano za svaki slučaj do daljeg." 

Koje žurke : )       

Ma kenjaju ovi iz Blica.  Smile
Istina... nije kao nekad, svakodnevno, ali to sto je na minimumu je razvijenije od bilo koje domace rejv zurke.  Smile
Pa oni imaju festivale Goa/Psy muzike koji umeju da traju danima
Nisam ni rekao da bih isao tamo da zivim ali banuo bih na 10 i kusur dana u vreme nekog festivala.
Punjenje baterija zagarantovano. Smile
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


a i zapisi su reči...

Zodijak
Pol
Poruke 28485
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
Ove naše su bezobrazne prodavačice, ali, vidi taj opis za te, tu : )
Šta da ti kažem, kad se vratiš javi kako je bilo  Smile 

IP sačuvana
social share
dok ne smislim nešto pametno, nema ništa Smiley
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Agent provocateur iz Silikonske Doline

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1645
Zastava USA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
mob
BlackBerry Torch
"Nekad je Goa bila poznata po super žurkama. Sada su one svedene na minimum jer je država rešila da se otarasi „hipi“ turista, a i posle napada na Mumbai u novembru većina turista je pobegla, pa je i ono malo čuvenih žurki i ostalih događaja koji privlače turiste otkazano za svaki slučaj do daljeg." 

Koje žurke : )       

Danas je Goa mnogo komercijalnija nego prije i nije više to to...
IP sačuvana
social share
Prije nego odgovoriš na moj post molim lijepo pročitaj moj potpis
              Ja se ovdje uglavnom dobrano zajevavam!

Ignorancija je zdrava za živce. Dakle, ako nisam odovorio na negdje nešto a ti očekuješ moj odgovor, shvati - ignorirao sam to!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


☐ worth ☑ not worth

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 23430
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Google Chrome 1.0.154.43
mob
Tel.Me Your.Number
Punjenje baterija zagarantovano.
Kakvo punjenje? Smile  Smile
Posle ovog odmora bi otišao na novi godišnji odmor na detoksikaciju Smile i vraćanje u stvarnost Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 23:26:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.