Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 10:38:55
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srbija, zemlja staraca bez dece  (Pročitano 6400 puta)
11. Sep 2006, 04:36:40
Pocetnik


Zodijak
Pol
Poruke 17
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Srbija će 2032. godine imati 6.851.072 stanovnika ukoliko se nastavi današnji trend negativnog prirodnog priraštaja, kažu stručnjaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS) za list "Press". Prema njihovim procenama, ta brojka biće još i manja, jer sve veći broj Srba napušta domovinu i sreću traži u drugim zemljama. Prema poslednjim podacima RZS iz 2004. godine, Srbija ima 7.463.157 stanovnika. Pozitivan prirodni priraštaj ima samo Raški okrug i samo deset od 161 opštine u Srbiji. To su Grocka, Aranđelovac, Kragujevac, Prijepolje, Sjenica, Novi Pazar, Tutin, Vranje, Bujanovac i Preševo. Od ukupno 4.706 naselja u centralnoj Srbiji i Vojvodini, u 1.100 njih 2004. godine nije rođeno ni jedno jedino dete!

Bela kuga je očito zahvatila čitavu Srbiju. Prema rečima Gordane Bjelobrk, načelnika Odeljenja za vitalnu statistiku u RZS, od 1950. godine broj rođenih, odnosno natalitet, polako počinje da opada, da bi devedesetih godina broj umrlih premašio broj rođenih.

„Negativan prirodni priraštaj prvi put je zabeležen u Vojvodini 1989. godine. Od tada kreće njegov negativan trend, koji traje do danas. U centralnoj Srbiji prvi put je zabeležen 1992. godine. Te godine umro je 741 stanovnik više nego što se rodilo beba.

Posle toga, iz godine u godinu sve je veći broj umrlih u odnosu na broj rođenih. Tako je 2000. godine broj umrlih za 30.278 premašio broj rođenih u celoj Srbiji. Od tada razlika je malo manja, a poslednji obrađeni podaci za 2004. godinu govore da je te godine razlika između novorođenih i umrlih bila 26.134 u korist umrlih - 16.576 u centralnoj Srbiji i 9.558 u Vojvodini”, kaže Bjelobrk.

Srbija se, prema njenim rečima, polako pretvara u zemlju staraca: „U popisu 2002. godine prvi put je zabeleženo veće učešće stanovništva starog 65 i više godina od onih koji su mlađi od 15 godina. Odnos je bio 16,7:15,8 odsto za ´matore´. Neminovno je da imamo veliki broj starih ljudi. Iz godine u godinu rađa se sve manje i manje dece, a nacija prirodno stari. Takođe, sve više mladih ljudi odlazi iz zemlje, a mi nismo interesantni strancima da bi se naselili kod nas” dodala je ona.

Kad je reč o negativnom prirodnom priraštaju, prema podacima RZS, Beograd je na ubedljivom prvom mestu. Pre dve godine, u glavnom gradu Srbije umrlo je 3.713 građana više nego što se rodilo beba. Najveću razliku u korist umrlih imala je opština Novi Beograd i to 527, a za njom Stari grad - 402.

Posle Beograda sledi Zaječarski okrug, gde je 2004. godine 1.648 građana više umrlo nego što je dece rođeno. U Šumadijskom okrugu, koji takođe ima negativan priraštaj, 2004. godine taj broj je bio 616, a to je najmanja razlika između umrlih i rođenih u celoj Srbiji.

Zemlje u okruženju takođe ne mogu da se pohvale velikim brojem rođene dece. Većina njih ima negativan prirodni priraštaj. Prema podacima RZS, Srbija ima godišnju stopu od -3,5, Bugarska -4,8 Mađarska -3,8, Hrvatska -2,4, Rumunija -1,8, Slovenija -0,5, Italija -0,4, Švedska -0,2, Grčka 0. Španija ima pozitivnu stopu prirodnog priraštaja od 1,4, Švajcarska 1,5, Crna Gora 3,5, Francuska 4,1, Makedonija 5 i Albanija 11,1.

INICIJATIVA ZA ORGANIZOVANJE KONGRESA

Udruženje/pokret za borbu protiv bele kuge u Srbiji - „Opstanak” nedavno je pokrenulo inicijativu za organizovanje Kongresa za borbu protiv bele kuge. Prenosimo vam njihov poziv u celosti:

Uključite se u borbu protiv bele kuge u Srbiji!!!

Dragi zemljaci,

Nadamo se da Srbiju i dalje smatrate svojom zemljom i da je volite koliko i mi. Borba za biološki opstanak srpskog naroda je teška i neizvesna. Međutim, ako udružimo snage, ideje i sredstva, sigurno ćemo uspeti. Zato Vam se i obraćamo da nam pomognete u organizovanju Kongresa, ali i u traženju rešenja za problem bele kuge koji je prisutan u skoro svim opštinama i regionima Srbije. Ako se oko ovog pitanja ne složimo i ne udružimo, uskoro nas neće biti.

Očekujemo Vaše razumevanje, podršku i saradnju

OPSTANAK - UDRUŽENJE/POKRET ZA BORBU PROTIV BELE KUGE U SRBIJI

Prof. dr Marko Mladenović, predsednik Udruženja

Mr Dragana Dinić, potpredsednik Udruženja

mob. +381 63 853 10 30

imejl: dsdinic@yubc.net
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Nokia ispo iz modu
Citat
Španija ima pozitivnu stopu prirodnog priraštaja od 1,4, Švajcarska 1,5, Crna Gora 3,5, Francuska 4,1, Makedonija 5 i Albanija 11,1.

mozda ovo sto cu napisati i nije toliko bitno za ovu temu, ali cini mi se da ovoj pozitivnoj stopi u Svajcarskoj, CG, Francuskoj i Makedoniji doprinose samo muslimani.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
opet?!

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 924
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
pa naravno da doprinose samo muslimani ali francuska je posebna prica jel oni su uveli mnogo subvencij i ogromnu pomoc da bi francuzi imali vise dece da se nebi arapi i crnci toliko mnozili i sta su dobili nista francuze i dalje boli uvo za to i nece decu a arapi i crnci ih imaju zbog toga i vise nego sto su ih pre imali!
a ti sto si to rekao da doprinose samo muslimani na onoj drugoj temi se svadjas samnom zbog toga a ipak sad priznajes da sam u pravu i da je ta politika razmnozavanja rezervisana samo za zaostale ljude sa nikakvim planovima i zeljama u zivotu vec jedina zelja da ih ima sto vise i da celi svet zivi zaostalim nacinom zivota!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Koliko upste treba da nas bude? I gde bi se to stalno narastajuce stanovnistvo uopste naselilo? Nije u pitanju samo Srbija, vec je to jedan od gorucih problema citavog covecanstva, prekobrojno stanovnistvo koje je po pravilu siromasno i neobrazovano. Principi humaniteta koji su u 20tom veku proklamovani ce neminovno pasti u vodu. Uspostavice se segregacija koja po svojoj sustini nece biti rasna ili politicka, vec cisto klasna (blago USA crncima!) a to klasno postaje medjunarodno. Vec se javila teorija po kojoj stanovnistvo Zemlje treba svesti na 3 milijarde, sledeci korak koji ce biti ucinjen je sprovodjenje te doktrine (BRRR!!!)

Gde je u toj prici Srbija? Srbija se svojim stopama stanovnistva uklapa u pozeljan trend i nece se naci na udaru nove doktrine (da nas bar nesto zaobidje) i uz malo truda i napora moze biti zemlja u kojoj se solidno zivi (proizvodnja, potrosnja tj biznis) Manj natalitet povecava standard nove generacije (nasledio bakin stan npr) a ta deca mogu da ocekuju vecu brigu i paznju roditelja i bolje drustvene uslove odrastanja.

Bezbadnost zemalja vise ne pociva na mnogobrojnoj vojsci vec na ubitacnoj vojnoj tehnologiji kojom rukovode iskusni profesionalci (a to smo osetili na vlastitoj kozi) a zemlje koje su zaista vojno jake su usle u period "hladnog mira" bez zelje da se ozbiljan protivnik zaista napadne (hajde da pravimo biznise!)
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Nepoznat
Browser
Opera 8.01
mob
Apple iPhone SE 2020
Ma, sve je to OK... mnozite se, porezi za neudate i nezenje.. A to sto je zastita zene i porodice = 0... nema veze...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Decije vakcine koje se placaju i nisu obavezne...

Offtopic: Da li danas u Vujsci Srbije daju vojnicima vakcine, ko nekad u JNA? Neko ko je skoro bio na odsluzenju?
« Poslednja izmena: 11. Sep 2006, 23:32:15 od Imaginelo »
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 90
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens 
Zadnjih 50 godina imamo masovno iseljavanje stanovnistva iz sela u gradove.Pored toga vecina stanovnistva zivi u stanovima(pretezno manjim -jednosobnim ili dvosobnim).Kako vi mislite da neko moze da ima viseclanu porodicu u tako malom stanu?
Drugo,imate takozvani efekat ugledanja-ako sam ja ziveo u cetvoroclanoj porodici ili u okruzenju u kojem su porodice brojale 4 clana,to ce u velikoj meri uticati i na planiranje moje porodice jer se u vasem pojimanju porodice ona uglavnom posmatra kao zajednica satavljena od cetiri osobe.
Trece sve vise mladih ljudi nema posla i ne odlucuje se da stupa u brak bas iz tog razloga.
Cetvrto, sve vise mladih studira-prosecno trajanje studija u nasoj zemlji je 7-8 godina  tako da oni pocinju da razmisljaju o braku tek sa 25-6 godina.
Ono sto je takodje bitno jeste da je i pored toga relativno mali broj sklopljenih brakova.
Razlozi su razni
Primer :izadjete u grad i vidite toliko devojaka kojima niko ne prilazi.(verujte mi imam toliko drugarica koje se uglavnom na to zale)
Mozda je razlog tome poremecen sistem vrednosti
Amerikanizacijom naseg drustva(nemam nista protiv americke kulture samo koristim izraz) stvara se slika o pozeljnim muskarcima punim novca (sto stvara kompleks kod vecine onih koji to nemaju) i devojaka koje to traze(a u manjini su) pa dolazimo do cuvenih fraza:"Svidja mi se ali je sponzorusa" iako to nije tacno
IP sačuvana
social share
"Always look at a bright side of life'
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Znas li ti Danice, sta je to Vinca?

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 1971
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Zadnjih 50 godina imamo masovno iseljavanje stanovnistva iz sela u gradove.Pored toga vecina stanovnistva zivi u stanovima(pretezno manjim -jednosobnim ili dvosobnim).Kako vi mislite da neko moze da ima viseclanu porodicu u tako malom stanu?
Drugo,imate takozvani efekat ugledanja-ako sam ja ziveo u cetvoroclanoj porodici ili u okruzenju u kojem su porodice brojale 4 clana,to ce u velikoj meri uticati i na planiranje moje porodice jer se u vasem pojimanju porodice ona uglavnom posmatra kao zajednica satavljena od cetiri osobe.
Trece sve vise mladih ljudi nema posla i ne odlucuje se da stupa u brak bas iz tog razloga.
Cetvrto, sve vise mladih studira-prosecno trajanje studija u nasoj zemlji je 7-8 godina tako da oni pocinju da razmisljaju o braku tek sa 25-6 godina.
Ono sto je takodje bitno jeste da je i pored toga relativno mali broj sklopljenih brakova.
Razlozi su razni
Primer :izadjete u grad i vidite toliko devojaka kojima niko ne prilazi.(verujte mi imam toliko drugarica koje se uglavnom na to zale)
Mozda je razlog tome poremecen sistem vrednosti
Amerikanizacijom naseg drustva(nemam nista protiv americke kulture samo koristim izraz) stvara se slika o pozeljnim muskarcima punim novca (sto stvara kompleks kod vecine onih koji to nemaju) i devojaka koje to traze(a u manjini su) pa dolazimo do cuvenih fraza:"Svidja mi se ali je sponzorusa" iako to nije tacno

Svidja mi se kako razmisljas, Grujane ( peaceful government ) Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 924
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
ljudi dali cete vi da shvatite da ima ko ne zeli decu da ljudi imaju preca posla pa ko bre mene moze da natera da imam decu!
i ako zelim da imam decu verovatno cu zeleti jedno da bi mogo mnogo vise njemu da se posvetim i da mu obezbedim buducnost nije buducnost u razmnozavanju vec u modernoj srbiji gde ce ta deca imati mogucnost da idu u privatne skole da imaju kompjutere da voze kola od 18 god da idu na letovanja zimovanja pa da sa svojih 25 god budu spremni da drze vec svoje firme darade na bitnim funkcijama a radnu snagu ce da uvozimo od ovih bednih koji imaju po 10 deteta e to je buducnost!
a dali neko moze ko ima para ne pricam o ljudima koji su bedni vec o onim koji imaju da sve to obezbede za 6 deteta e pa malo teze da bih to obezbedio za 6 deteta treba da budes milioner a ne obican uspesan covek pa cak i ti milioneri i milijarderi nemaju toliku decu!
a drugo je ono sto ja nezelim hocu mirih hocu uzivanje u zivotu necu da trpim 5 deteta koji se dernjaju zenu koja samo kuva i doji i koja je obucena kao neka babetina to nije buducnost to je proslost to su talibani necu da budem taliban a vi ako hocete budite ali nemojte ovde da mudrujete i mene ubedjujete kako takav treba da budem!
ovo je demokratija i svako zivi kako mu odgovara i niko nece da mi soli pamet kako mi treba da zivimo da bih postojali za narednih 1000 god sta mene briga sta ce da bude za 1000 god i dal ce tada jos da bude srba sta ja imam od toga covece okreni te se lepim zivotnim stvarima biznisu da se napreduje zajebite te nazadne ideje i razmisljanja!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 10:38:55
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.