Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srbija za džabe daje izvorišta vode  (Pročitano 1819 puta)
04. Apr 2005, 04:16:27
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Srbija za džabe daje izvorišta vode
Državna kasa izgubi oko 70 miliona evra godišnje

BEOGRAD - Iako je Zakon o koncesijama donet 2003. godine, usled nepoštovanja ovog dokumenta u oblasti eksploatacije pijaćih voda država godišnje izgubi oko 70 miliona evra. Ovaj novac, prema stručnoj proceni, slio bi se u državnu kasu kada bi svi vlasnici fabrika za flaširanje vode, platili adekvatnu naknadu za korišćenje prirodnog bogatstva od najmanje jednog dinara po litru, dok je sada samo 0,60 dinara. Čak i ovu minimalnu naknadu plaćao je mali broj firmi.

Srbija gubi i novac koja bi dobila plaćanjem koncesione naknade, koju bi ovi vlasnici morali da plate odjednom ili u ratama jer se i izvori vode po ovom zakonu mogu koristiti samo ako se za njih dobije koncesija. Zakon o koncesijama predviđa da predmet koncesija može biti istraživanje i eksploatacija svih vrsta mineralnih sirovina, kao i korišćenje termalnih izvora u zdravstvene i proizvodne svrhe. Odredbe ovog zakona odnose se na izvore koje eksploatišu fabrike voda u Srbiji. To znači da bi vlasnici "Knjaza Miloša" ili "Rose" morali da od države dobiju koncesiju za iskorišćavanje izvora.
   
      

Srpska posla

U oblasti izdavanja odobrenja za istraživanje i eksploataciju godinama je vladala konfuzija, pa se dešavalo da dva ministarstva izdaju dozvole za ista izvorišta dvema različitim kompanijama. Čak tri ministarstva pretenduju na ovu oblast (rudarstva i energetike, poljoprivrede i vodoprivrede, kao i nauke i zaštite životne sredine). Posle početnih nesporazuma ko je nadležan, postignut je dogovor da dozvole za istraživanje daje Ministarstvo za nauku i zaštitu životne sredine, a za eksploataciju Ministarstvo rudarstva i energetike.
      
      
      
   

Neke fabrike mineralne vode ovo odobrenje nisu imale do skoro, a neke su ga dobile a da pritom nisu ispunile uslove. Da bi se primenio Zakon o koncesijama, potrebno je da nadležna ministarstva donesu pravilnike koji bi objasnili šta je sve potrebno firmama da dobiju koncesiju. Država bi davanjem koncesije primorala vlasnike fabrika voda da plaćaju naknadu za korišćenje ovih prirodnih dobara, kao i koncesionu naknadu.

Na jedan litar vode fabrike u Srbiji plaćaju oko 60 para, za koncesiju ne daju ništa jer imaju pravo koje je sada neograničeno. Poštovanjem Zakona o koncesijama naknada za vodu bila bi određena s obzirom na kvalitet vode. Koncesiona naknada plaćala bi se posebno i bila bi ograničena na najviše 30 godina. Na kraju, ukoliko neko reši da proda fabriku vode koju je kupio, prenos koncesije morao bi da se obavi uz saglasnost države i pod određenim, ranije utvrđenim uslovima.

Ministarstva koja bi mogla da naprave pravilnike su ministarstva rudarstva i energetike, nauke i zaštite životne sredine i poljoprivrede. Posle toga, bio bi raspisan tender na kojem bi se nadmetali svi zainteresovani, čime bi se ispoštovalo načelo tržišne utakmice i konkurentnosti u oblasti korišćenja izvora vode. Bitka za podelu srpskog tržišta flaširane vode zapravo je borba za ogromne profite. Ukupni troškovi vlasnika fabrike vode, po jednom litru flaširane vode su od 12 do 15 dinara.

Osim "Hebe" iz Bujanovca, sve ostale fabrike mineralne vode već su privatizovane. Poslednjih godina u sektor ulaze i stranci: Kolinska je kupila "Palanački kiseljak", "Knjaz Miloš" Kajmanski fond "Balkan", a nedavno je "Koka-Kola" kupila "Rosu". Dve od tri najveće svetske kompanije u oblasti flaširanja voda pokušale su da kupe fabriku kod nas, "Koka-Kola" je uspela, a "Danone" za sada nije.
Z. M. - V. S.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.