Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srbija navodnjava manje od jedan odsto obradive zemlje  (Pročitano 2955 puta)
28. Jul 2007, 17:42:19
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.5
Navodnjava se manje od jedan odsto

28. jul 2007.
B92

Beograd -- Katastrofalna suša koja je pogodila Srbiju pokrenula pitanje navodnjavanja i njegovog zapostavljanja tokom niza godina.

Sušom je najviše pogođena istočna i južna Srbija. Jedini način da se problem reši jeste instaliranje sistema za navodnjavanje. U Grčkoj, na primer, od 1961. godine navodnjavane površine se proširuju za oko 28.000 hektara godišnje. To je jednako celokupnoj površini opštine Lebane – jednoj od najpogođenijih ovogodišnjom sušom .

U Srbiji se navodnjava manje od jedan odsto obradivih površina. U celoj centralnoj Srbiji navodnjava se samo oko 3.000 hektara. Budući da kroz Srbiju prolazi jedna od najvećih evropskih reka, Dunav, ali i da Srbija ima mnoštvo svojoih reka, vode za navodnjavajne ima. 

Međutim, najveći broj poljoprivrednika se zbog nedostatka sredstava za izgradnju sistema za navodnjavanje zainteresuje tek izrazito sušnih godina.

Ipak, čak i da većina poljoprivrednika nabavi sistem za navodnjavanje, ostaje problem kanala. Deluje paradoksalno, ali najveći deo akumulacija izgrađen sedamdesetih godina XX veka je propao, tako da se površine pod navodnjavanjem zapravo smanjuju.

Samo na Moravi planirano je, ili izgrađeno preko 1.000 malih akumulacija, od kojih se danas koristi 50.

U Vojvodini postoje kanali koje je gradila Marija Terezija pre 200 godina i koji su funkcionisali sve dok nadležne službe nisu preuzele brigu o njima.

« Poslednja izmena: 28. Jul 2007, 17:44:28 od danilobg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
kanal DTD propada a kamoli kanali iz vremena MArije Terezije.
Definitivno je proslo vreme gledanja u nebo i boga da da kisu ili smanji zegu.
Moraju se osavremenjavato poljoprivredna gazdinstva   i proizvodnja svih kultura na njima.
Samo tako do jake i bogate rodom poljoprivrede.
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 19
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.5
      Istine radi, kanali koje su izgrađeni za vreme Marije Terezije su kanali za ODVODNJAVANJE. To je vezano za ceo pravac koji izlazi na Savu, primera radi. Razlog je što je to podvodno zemljište i da  njih nema ceo taj kraj bi bio kako i nekad močvaran i poplavljen.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Bog je kockar, Dokaz: kvantna mehanika

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4335
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.4
mob
Nokia 
kanal DTD sada navodnajva samo 12% povrsine koju je navodnajvao pocetkom 1990.
do tada je postojalo udruzenje poljoprivrednika koje je kontrolisalo, ulagalo i odrzavalo kanal.
SPS je centralizovao vojvodinu i sada je stanje takvo da ljudi iz Beograda odlucuju sta treba da se radi posto "oni bolje znaju od poljoprivrednika pored kanala sta treba da se radi"
od kada je Autonomija ukinuta, sve, pa i kanal, propada u vojvodini.
posto nema nista od regionalizacije dokne udjemo u EU(a tada ce biti jer je to uslov za pristup), moramo dati vecu autoonomiju Vojvodjanima inace ce cela srbija svake godine placati hleb sve vise i nema nista od leba za 3 din.
IP sačuvana
social share
U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović, a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte "Partibrejkersi". Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca, a dve trećine ne zna nijednog jedinog slikara. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući, dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.
ponosni neprijatelji zapada:
Severna Koreja
Kina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
Kraljevicu nema veze centralizacija bas sa kanalom DTD.
zar poplave iz Rumunije u poslednja dva proleca nisu bile signal da pokrajinska vlada sredi kanale.
najvise treba d asu zainteresovani sami zemljoposednici kojima su njive pored kanala.
Ali cini mi se da nismo prevazisli mentalitet iz komunoizma- radio ne rdaio svira ti radio. Svi ocekuju da nesto neko drugi uradi za njih.
Pa ako meni treba d anavodnjavam, nive a da mi je kanal blizu ja bih pokusao da nabavim opremu i krecem.
Kada se drugi uvere da su moji prinosi zahvaljujuci tome bolji krenuce mojim putem. Ako ne mogu bez ikredita onda i to treba uzeti ali samo je cilj poboljsanje uslova za proizvodnju. nem avise gledanja u nebo i cekanja kise od boga jer polako ali sigurno imamo klimi podsaharja- zbog globalnog zagrevanja.
Voda je doavno a sada sve vise postaje strateska stvar i bogate su one zemlje koje imaju vode.
Srbija je za sada ima ali ne zna pravilno da iskoristi sve svoje raspolozive resurse oko toga.
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 19
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.5
  Da proba da ti odgovorim s malo argumenata. Propadanje sistema nije počelo 90-ih već mnogo ranije još polovinom 70-ih. Tada je promenjen sistem koji je postojao i gde je za jedno određeno područije postojala jedna organizacija koja je održavala kanalsku mrežu i prikupljala u njenu kasu pare od vodoprivrednog poreza koji ianče svi mi plaćamo bez obzira gde živimo. Taa su između ostalog ukinute i kanalđije koje su svakodnevno obilazile kanale u ataru jednog seča i po potrebi ga čistile od bačenih otpadaka, palile korov po njemu, obaveštavale firmu ako dođe do urušavanja kanala i da treba intervencija, gde se u ataru plavi i slično. Od tada je ostavljena mreža na brigu sammim seljacima na osnovu socijalstičke ideologije da će radnici i seljaci najbolje sami da čuvaju svoje. I od tog momente je došlo do toga da su kanali postali lokalna smetlišta, lako se prepoznaju iz daljine jer je to jedini veliki korov u okolini, i pruža se kilometrima, zapušeni su na mnogo mesta itd. Koliko je te seljake nriga za te kanale možda je bolji primer da je nekima korov zauzeo pola njive i da ne rade ništa da ga se reše.  E tada je postojala ta autonomija i to je i uvedeno u njoj, kasnije je samo izvršena malo viša centralizacija i to je stiglo do nivoa republike.

   Sad malo o parama, pokrajini i koiko treba para. Za vreme Miloševića i tih pomenutih radikala glavna centrala Srbijavoda je bila u Novom Sadu. Tu su se skupljale sve pare iz cele Srbije i zatim je odatle deljeno dalje. Za Vojvodinu je odvajano više od 70% svih sredstava, nekih godina je procenat išao i do 85%. Tada je došla 2000 godina i tada je počelo da se radi na regionalizaciji i deo u Vojvodini je lepo proglasio otcepljenje i samostalnost. Tada je centrala Srbijavoda prebačena u Beograd, a pare sa teritorije Vojvodine idu u Novi Sad i oni raspolažu sa svom cifrom i rade sa njom. E sad je manji problem što te pare nisu diviljne za finansiranje poslova do polovine godine. Jednostavno sada ostatak Srbije kaže ne damo pare, imamo i mi poslova po centralnoj Srbiji. I svake godine ovi iz Novog Sada idu u Beograd u vladu da traže pare, nekad dobiju nekad ne.

   O navodnjavanju mislim da je glupo govoriti, ono je moguće na stvarno mizernom delu kanalske mreže, u blizini velikih kanala, i kada nije sušna godina ili bilo više sušnih goduina kao sada. Tada je nivo podzemnih voda viši, i veliki kanali imaju dovoljno vode. Svi ostali kanali su pravljeni kao kanali za odvodnjavanje i treba MNOGO para da bi se izbacile stotine i stotine miliona kubika da bi se oni preveli u kanale za navodnjavanje. Samo da vas obavestim da iskop jednog kubika je preko 1 evra koliko sam zadnji put čuo, i to pre par godina. KOliko je sada neznam tačno ali mogu da pitam oca. Dakle, najmnja cena za navodnjavanje na postojećoj kanalskoj mreži može da se računa na pola milijarde dolara minimum plus paer za otkup zemljišta oko kanala da bi se oni proširili. Da ne govorimo o rušenju nekih kuća koje budu smetale.Dali će neko danas da kaže daj da potrošimo te pare? Jok, reći će da lepo uvezemo i ima i mi još nešto da zaradimo na tome.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.5
Ako Srbija ne bude rešila pitanje navodnjavanja može da se pozdravi sa poljoprivredom. Pola milijarde evra i nije neki novac ako je reč o strateškom pitanju za jednu zemlju.

Ili će se uložiti ozbiljne pare ili će Vojvodina umesto plodne oranice postati neplodna pustinja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
Predvidjanja svetskih klimatologa je a ce region Balkana postati podrucje slicno sadasnjem podrucju podsaharja , da nas cekaju jos vrelija leta i zime bez snega i mnogo padavina. Klima koja je bila u Srbiji 70-tih godina se seli na sver Evrope.,
Znaci uskoro cemo moci da ocekujemo plantaze narandzi i limun au Srbiji.
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Violence solves everything!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 7616
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung XYZ1004
Znaci da kupujemo zemlju u Sibiru, sad je verovatno jeftina, a za 30god ce biti svetska zitnica  Smile
Ako su Izraleci uspeli da u pustinji gaje evropske kulture, onda ni mi ne moramo da brinemo za nasu poljoprivredu, samo moramo da sacemo jos par godina temperatura od 40-50stepeni da nam dodje iz dupeta u glavu(posto kod nas Srba druga metoda ne pomaze) i onda cemo i mi da pocenmo da ulazemo u moderne tehnologije u poljoprivrednoj proizvodnji. Jos da naseg seljaka ubedimo da nije popio svu pamet ovog sveta i da mora da uci i da se osavremeni.........srecno nam bilo Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.5

Nista neobicno,citava zemlja propada pa se nemoze ni ocekivati da poljoprivreda bude izuzetak.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.