Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 16:56:44
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srbija među najgorima u Evropi po turizmu  (Pročitano 5019 puta)
14. Mar 2011, 11:20:11
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
Istraživanje koje je sproveo Svetski ekonomski forum o konkurentnosti svetskih i evropskih zemalja kada su u pitanju turizam i putovanja (T&T), svrstao je Srbiju na začelje liste zemalja Evrope, tačnije na 38. poziciju od 42 zemlje...

Od evropskih zemalja od Srbije su slabije pozicionirane samo Ukrajina (39), Jermenija (40), BiH (41) i Moldavija (42). Zbir svih uslova koji su razmatrani pokazao je da je Švajcarska najkonkurentnija, a posle nje Nemačka i Francuska. Ocenjivani su održivost životne sredine, propisi, bezbednost, zdravlje i higijena, infrastruktura avionskog i drumskog saobraćaja, kulturni i prirodni resursi, obrazovanje i obučenost kadrova, sposobnost radne snage, afiniteti za turizam i putovanja i drugi kriterijumi, a za pojedine, izvor nije bio samo Svetski ekonomski forum.

Kada je u pitanju Srbija, rezultat pokazuje da naša država nije baš zainteresovana da ulaže u turizam jer je Srbija po tom kriterijumu tek na 103. mestu, stanje puteva nam se takođe nalazi u začelju tabele, a među loše ocenjenim stavkama su kvalitet lučke infrastrukture, obučenost kadrova, obim i efekti oporezivanja u T&T industriji, cene u hotelima, kvalitet prirodne sredine, sprovođenje kriterijuma zaštite životne sredine i drugi.

Istraživanje je pokazalo da je Srbija među prvih 50 zemalja po konkurentnosti kada je u pitanju vreme potrebno za pokretanje biznisa, zdravlje i higijena, paritet kupovne moći, cene aerodromskih taksa, stadioni, prisustvo velikih rentakar kompanija... Ono što naročito nije dobro jeste što je naša zemlja 22. na listi kada su u pitanju saobraćajne nesreće.

- Na sajmovima turizma promovišemo Srbiju. Prošle godine smo doveli 200 novinara iz inostranstva i turoperatera. U januaru ove godine smo imali za 18 odsto više turista nego u tom periodu prošle godine. Recimo, treba otvoriti i aerodrom u Nišu, ali treba govoriti i o nedovoljnoj brizi za zaštitu životne sredine, o lošim putevima, infrastrukturi, signalizaciji - kaže za "24 sata" Gordana Plamenac, direktorka Turističke organizacije Srbije.

Pozicija Srbije u odnosu na kriterijume
zdravlje i higijena 41
turistička infrastruktura 49
kulturni resursi 59
infrastruktura internet i telefonskih veza 62
bezbednost 66
afiniteti za putovanja i turizam 66
zakoni i propisi 68
ljudski resursi 76
obrazovanje i obuka 82
infrastruktura avio-saobraćaja 111
infrastruktura drumskog saobraćaja 115
konkurentnost cena u T&T 118
prirodni resursi 123
održivost životne sredine 124
* pozicija u odnosu na 139 zemalja sveta

Izvor: 24sata.rs
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8154
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.133
mob
Samsung 
Nista cudno...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 10.0.648.133
Putevi i zastita zivotne sredine... Sve ostalo je zadovoljavajuce. Ne bih se bas slozio sa listom al dobro Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
mob
Nokia krntija
Tužno ali istinito.

Zaista šteta... pogotovo jer nije da Srbija nema šta da ponudi turistima. Nije da bi taj eventualni prihod bio od krucijalne važnosti za državni budžet, ali nije ni da bi bio zanemarljiv.
Seoski turizam je koliko sam shvatio popularan u zadnje vreme u svetu, a takođe imamo gro prelepih planina gde bi mogli da napravimo vrhunska zimovališta, al eto...
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
Okacila sam ovaj tekst zato sto mi je interesantno kako vrlo cesto citamo ili slusamo o tome kako je Srbija jedna od najposecenijih destinacija u ovom delu Evrope poslednjih godina, kako turizam cveta, kako je svake godine "18% vise turista" nego prethodne... drn drn...

a u stvari slika je sasvim drugacija  Smile  Niko ne dolazi ovde, to svi znamo, a i ti sto dolaze, dolaze jer zbog necega moraju ... tek po koji stranac bira svojevoljno ovu destinaciju za turisticko putovanje  Smile

Realno, nema ni zasto da nas bira  Smile  Osim ako nije mazohista  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
mob
Nokia krntija
Da. Uglavnom su to avanturisti koji idu od zemlje do zemlje da bi eto posle govorili "bio sam i tamo".


Citat
Okacila sam ovaj tekst zato sto mi je interesantno kako vrlo cesto citamo ili slusamo o tome kako je Srbija jedna od najposecenijih destinacija u ovom delu Evrope poslednjih godina, kako turizam cveta, kako je svake godine "18% vise turista" nego prethodne... drn drn...

To ti je samo još jedno u nizu bacanja prašine u oči i zavaravanja ljudi. Da se eto kao predstavi da nije baš sve tako crno.

Ali kao što rekoh, nije da nemamo baš nikakav potencijal na tom polju. Ja shvatam da turizam nije niti je ikada bio niti će biti osnovna privredna grana koja će hraniti ovu državu, kao što hrani Hrvatsku, Grčku i slične, pa se zato manje obraća pažnja na njega... al da je pameti, mogli bi sasvim fini novci od toga da se zarade i sasvim pristojan broj ljudi zaposliti.

Al dobro, ajd otom potom... imamo neka preča i goruća pitanja trenutno koja treba rešiti pre ovog.
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2834
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.133
mob
Nokia 
Nikad od turizma u Srbiji nece biti ozbiljna privredna grana. Jednostavno nema sta da se vidi ovde. Jedino sto imamo Kopaonik, Beograd i to malo seoskog turizma i to je to.
Treba vise ulagati u seoski turizam koji ce postajati sve popularniji zbog toga sto vecina stanovnista zivi u stalnoj guzvi i sve ce vise ljudi zeleti da ode negde gde je tisina. A to i nije neko posebno ulaganje turizam nego uopste ulaganje u selo i seosku infrastukturu. Treba edukovati te seljake i mozda ima ponuditi povoljne kredite ko hoce time da se bavi. To je ono sto sada moze da se uradi.
A neki dugoricni plan bi trebao da bude izgradnja jos nekog ski centra kao sto je Kopaonik, i to je sve sto se tice turizma u Srbiji. Beograd osim jeftinog provoda za mlade jendostavno nema sta ozbiljno da ponudi.
« Poslednja izmena: 14. Mar 2011, 12:54:08 od Marco V »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 10.0.648.133
Da nema turizma u Uzicu bi bilo 3 puta gore nego na jugu kod Nisa itd. Tako da sam ja turizmu zahvalan Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
Sa kojim god strancem da sam pricala ovde o utiscima, kad ih pitas sta je najveca zamerka Beogradu, svi kazu "ne mogu da verujem da nemate metro" ... i u pravu su ... nikome nije ni do zivota kad ti recimo neko kaze "e imamo bas lep spomenik na Avali ali nam do tamo treba 3 sata da stignemo, menjajuci 4 prevoza" ...

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
mob
Nokia krntija
Nikad od turizma u Srbiji nece biti ozbiljna privredna grana. Jednostavno nema sta da se vidi ovde. Jedino sto imamo Kopaonik, Beograd i to malo seoskog turizma i to je to.
Treba vise ulagati u seoski turizam koji ce postajati sve popularniji zbog toga sto vecina stanovnista zivi u stalnoj guzvi i sve ce vise ljudi zeleti da ode negde gde je tisina. A to i nije neko posebno ulaganje turizam nego uopste ulaganje u selo i seosku infrastukturu. Treba edukovati te seljake i mozda ima ponuditi povoljne kredite ko hoce time da se bavi. To je ono sto sada moze da se uradi.
A neki dugoricni plan bi trebao da bude izgradnja jos nekog ski centra kao sto je Kopaonik, i to je sve sto se tice turizma u Srbiji. Beograd osim jeftinog provoda za mlade jendostavno nema sta ozbiljno da ponudi.


Nije baš da nema šta da se vidi... Uz već pomenuti seoski turizam (čiji sam veliki pobornik baj d vej) za koji itekako imamo dobre mogućnosti, imamo i dosta prirodnih lepota. Od trenutno čak i svetske atrakcije Đavolje varoši (za koju eto sam čuo da ne postoji čestit put da bi joj se moglo prići bez problema), preko Đerdapa, Palića, Fruške Gore, Vlasinskog, Ludaškog, Srebrnog jezera, do Kopaonika, Tare, Zlatibora, Divčibara, Stare planine, Goča, Golije... onda mnoge banje, istorijski i arheološki lokaliteti... puno je mesta koja su raj za oči.
Meni je inače životna ambicija da napravim neku kućicu na Rzavu, da uživam ko čovek i sklonim se od svih ludaka.

Stvar je što nemamo one gore navedene stavke... infrastukturu, smeštaj, uslugu, potrebne zakone itd... Znaš li ti kakav bi hit Stara planina da na njoj postoje ekstra hoteli sa 5 zvezdica, skijaške staze, spa centri kurci palci...

I najvažnije od svega, nemamo dobar marketing.
« Poslednja izmena: 14. Mar 2011, 13:11:01 od bookee »
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 16:56:44
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.