Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 14:24:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srbi svi i svuda  (Pročitano 10156 puta)
21. Nov 2006, 23:49:49
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Trazeci listu poznatih Srba, naidjoh na ovaj tekst...
Tekst je is 1849, tako da "nacionalizam" i "sovinizam" ne mogu da budu njegova osnova..
Originalni tekst mozete pogledati na ovoj adresi, a ja vam prenosim tekst iz Wikipedije




Srbi svi i svuda
je naziv studije dr Vuka Stefanovića Karadžića iz XIX vijeka, u kojoj je on iznio tada poznata znanja o porijeklu Srba, zemljama u kojima Srbi žive, vjeroispovijestima koje su kod Srba prisutne, kao i o srpskom jeziku. Vuk je studiju Srbi svi i svuda pisao još 1836. godine, da bude objavljena u njegovoj Crnoj Gori i Boci Kotorskoj, ali ju je objavio tek 1849. u Beču, kao dio knjige Kovčežić za istoriju, jezik i običaje Srba sva tri zakona (Ovo je pisano još 1836. godine da se štampa pred Crnom Gorom i Bokom Kotorskom, kao što će se vidjeti na mnogo mjesta, pa kad se dosad onako ne naštampa, evo ga sad samo ovako.).

Vukov spis Srbi svi i svuda često je kasnije politički osporavan i ocjenjivan kao pristrasan i izrazito nacionalistički. Ipak, na osnovu ovog spisa mnogi kasniji lingvisti i etnolozi smatrali su da Srbi i Hrvati govore jednim jezikom, često nazivanim srpskohrvatski, dok su neki makedonski jezik smatrali južnim srpskim dijalektom. Mnogi današnji Crnogorci i Makedonci smatrali su se Srbima, a današnji Bošnjaci Srbima muslimanima ili Hrvatima muslimanima, dok je dio njih bio i neopredjeljen.

Vuk na osnovu jezika određuje nacionalnu pripadnost i tako smatra da su Srbi svi koji govore srpskim jezikom, a srpskim jezikom on naziva sve štokavske govore, što su neki njegovi savremenici, ali i nasljednici, a posebno hrvatski filolozi, ocjenjivali kao pristrasnost i nacionalizam. Međutim, to nije bilo samo Vukovo mišljenje, već stav i mnogih drugih tadašnjih stručnjaka poput Jerneja Kopitara, Pavla Šafarika i drugih. Oni su smatrali da je čitavo štokavsko nariječje srpski jezik, čakavsko nariječje pravi hrvatski, a kajkavsko nariječje dio slovenačkog jezika.

U Vukovoj studiji, između ostalog, navodi se da Srbi žive u Dalmaciji, Srbiji, Vojvodini, Crnoj Gori, Bosni, Hercegovini, Lici, Slavoniji, Makedoniji, Baranji, Dubrovniku i Kosmetu. Takođe se kaže da Srba ima i u Istri i Trstu.

Vuk dalje navodi da Srba ima pravoslavaca, muslimana i rimokatolika, i pritom napominje da samo Srbi „grčkog zakona“ (pravoslavne vjeroispovijesti) sebe zovu Srbima ili „Srbljima“, a ostali ovoga imena neće da prime. On kaže da Srbi muslimani sebe smatraju pravim Turcima, iako ni od stotine jedan ne zna turski, a Srbi katolici sebe zovu raznim imenima (Bunjevci, Šokci, Krašovani), kakvim tuđim imenima (Hrvati, Ugri), imenima nekih drevnih naroda (Iliri, Latini) ili se zovu po mjestima gdje žive (Bosanci, Slavonci, Dalmatinci, Dubrovčani).

O Makedoncima Vuk kaže kako su mu dvojica iz Dibre na Cetinju govorila da u Makedoniji ima dosta ljudi koji govore srpski onako kako su ga i oni govorili, između srpskog i bugarskog, ali opet bliže srpskom nego bugarskom. Takođe su mu rekli i da u Makedoniji ima i mnogo drugih srpskih sela. U Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca (Jugoslaviji) smatralo se da je jezik Makedonaca dijalekat srpskog. Danas se slovensko stanovništvo Makedonije smatra posebnim narodom, Makedoncima, i njihov jezik se takođe smatra posebnim, makedonskim jezikom. U Bugarskoj se smatra da su Makedonci etnička grupa Bugara i da je njihov jezik dijalekat bugarskog.

O samom nazivu Srbi Vuk kaže da on ne potiče od naziva države Srbija, kako bi neki pomislili, već naziv Srbija potiče od naziva naroda Srbi, jer Srbi ne žive samo u Srbiji. On se takođe poziva na velike slaviste svoga vremena Dobrovskog i Pavla Šafarika, kada kaže da je naziv Srbi čak stariji od naziva Sloveni i da su se nekad svi Sloveni zvali Srbima.

Većina Srba muslimana danas se smatra posebnim narodom, tzv. Bošnjacima, a Srbi katolici danas se smatraju delom hrvatskog naroda. Tokom XIX i XX vijeka smatralo se da Hrvati i Srbi (sve tri vjere) govore istim jezikom, koji je najčešće nazivan srpskohrvatskim, ali i hrvatskosrpskim, naškim, narodnim, srpskim ili hrvatskim i hrvatskim ili srpskim jezikom. Krajem XX vijeka, slijedeći politički razvoj događaja, počelo se govoriti o posebnim srpskom (jezik pravoslavnih Srba) i hrvatskom jeziku (jezik Hrvata). Kasnije je uveden i pojam bošnjački jezik, kao jezik Bošnjaka (Srba muslimana).

Nakon Drugog svjetskog rata, pojam Crnogorci, koji je do tada označavao regionalnu odrednicu, kao stanovništvo Crne Gore, počeo je označavati poseban južnoslovenski narod. Zato se početkom XXI vijeka, takođe politički, pojavio i termin crnogorski jezik, i on odvojen od srpskohrvatskog.
Sadržaj


Zemlje u kojima žive Srbi

U Vukovoj studiji, između ostalog, navodi se da Srbi žive u Dalmaciji, Srbiji, Vojvodini, Crnoj Gori, Bosni, Hercegovini, Lici, Slavoniji, Makedoniji, Baranji, Dubrovniku i Kosmetu. Takođe se kaže da Srba ima i u Istri i Trstu:

Zaista se zna da Srbi sad žive u današnjoj Srbiji (između Drine i Timoka, između Dunava i Stare planine), u Metohiji (od Kosova preko Stare planine, gdje je Dušanova stolica Prizren, Srpska patrijaršija Peć, i manastir Dečani), u Bosni, u Hercegovini, u Zeti, u Crnoj gori, u Banatu, u Bačkoj, u Srijemu, u desnom podunavlju od više Osijeka do Sentandreje, u Slavoniji, u Hrvatskoj (i u Turskoj i Austrijskoj krajini), u Dalmaciji, i u svemu Adrijatičkom primorju gotovo od Trsta do Bojane. Zato u početku rekoh zaista se zna, jer se upravo još ne zna dokle Srba ima u Arnautskoj i u Maćedoniji. Ja sam se na Cetinju (u Crnoj gori) razgovarao s dvojicom ljudi iz Dibre, koji su mi kazivali da onamo ima mnogo „Srpskijeh“ sela, po kojima se govori Srpski onako kao i oni što su govorili, tj. između Srpskoga i Bugarskoga, ali opet bliže k Srpskome nego k pravome Bugarskome.

Broj Srba i vjeroispovijesti

Vuk je pobrojao oko pet miliona Srba. On navodi da Srba ima pravoslavaca, muslimana i rimokatolika, i pritom napominje da samo Srbi „grčkog zakona“ (pravoslavne vjeroispovijesti) sebe zovu Srbima ili „Srbljima“, a ostali ovoga imena neće da prime:

U pomenutijem ovdje mjestima biće najmanje oko pet miliona duša naroda, koji govore jednijem jezikom, ali se po zakonu (religiji) dijele na troje: može se od prilike uzeti da ih oko tri miliona ima zakona Grčkoga, i to: jedan milion u cijeloj Srbiji (s Metohijom), jedan milion u Austrijskijem državama (u Banatu, u Bačkoj, u Srijemu, u desnom podunavlju, u Slavoniji, Hrvatskoj, Dalmaciji i Boci), a jedan milion u Bosni, Hercegovini, Zeti i Crnoj gori; od ostala dva miliona može biti da bi se moglo uzeti da su dvije trećine zakona Turskoga (u Bosni, Hercegovini i nahiji Barskoj). Samo prva tri miliona zovu se Srbi ili Srblji, a ostali ovoga imena neće da prime, nego oni zakona Turskoga misle da su pravi Turci, i tako se zovu, premda ni od stotine jedan ne zna turski; a oni zakona Rimskoga sami sebe ili zovu po mjestima u kojima žive n. p. Slavonci, Bosanci (ili Bošnjaci), Dalmatinci, Dubrovčani i td., ili, kao što osobito čine književnici, starinskijem ili Bog zna čiji imenom, Iliri ili Ilirci; oni pak prvi zovu ih u Bačkoj Bunjevcima, u Srijemu, u Slavoniji i u Hrvatskoj Šokcima, a oko Dubrovnika i po Boci Latinima... A u prijateljskom razgovoru oni zakona Grčkoga zovu ove zakona Rimskoga Kršćanima, a oni njih Hrišćanima. Kad čovjek pomisli, n. p. da Madžara ima i Rimskoga i Kalvinskoga zakona, pa se svi zovu Madžari; ili: da Nijemaca ima i Rimskoga i Lutoranskoga i Kalvinskoga zakona, pa se opet svi zovu Nijemci, mora se čuditi kako se barem ovi Srbi zakona Rimskoga neće Srbi da zovu. Arnauti su u ovoj stvari za nas još bliži i priličniji primjer nego i Madžari i Nijemci; njih (Arnauta) ima i Rimskoga (a može biti gdješto i Grčkoga) zakona, pa se svi zovu Arnauti, i da rečemo da se između sebe malo mrze, ali prema drugijem narodima žive kao i braća, kao da su svi jednoga zakona, i jedan bi od njih Turskoga zakona ubio deset pravijeh Turaka za jednoga Arnautina makar koga Hrišćanskog zakona, kao što bi i Arnautin Rimskoga zakona ubio deset Talijanaca za jednoga Arnautina Turskoga zakona.
Ja ću ogledati eda bi li se mogli naći uzroci, za što je kod nas mimo ostale narode (a osobito mimo Arnaute) mogla u ovome događaju postati ovaka mrzost, da narod i na ime svoje omrzne.

Nacionalna pripadnost Makedonaca

O Makedoncima Vuk kaže kako su mu dvojica iz Dibre na Cetinju govorila da u Makedoniji ima dosta ljudi koji govore srpski onako kako su ga i oni govorili, između srpskog i bugarskog, ali opet bliže srpskom nego bugarskom. Takođe su mu rekli i da u Makedoniji ima i mnogo drugih srpskih sela. U Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca (Jugoslaviji) smatralo se da je jezik Makedonaca dijalekat srpskog. Danas se slovensko stanovništvo Makedonije smatra posebnim narodom, Makedoncima, i njihov jezik se takođe smatra posebnim, makedonskim jezikom. U Bugarskoj se smatra da su Makedonci etnička grupa Bugara i da je njihov jezik dijalekat bugarskog. U Vukovo vrijeme bilo je malo drugačije:

Ja sam se na Cetinju (u Crnoj gori) razgovarao s dvojicom ljudi iz Dibre, koji su mi kazivali da onamo ima mnogo „Srpskijeh“ sela, po kojima se govori Srpski onako kao i oni što su govorili, tj. između Srpskoga i Bugarskoga, ali opet bliže k Srpskome nego k pravome Bugarskome.

Jezik Srba

Tokom XIX i XX vijeka smatralo se da Hrvati i Srbi (sve tri vjere) govore istim jezikom, koji je najčešće nazivan srpskohrvatskim, ali i hrvatskosrpskim, naškim, narodnim, srpskim ili hrvatskim i hrvatskim ili srpskim jezikom. Većina Srba muslimana danas se smatra posebnim narodom, tzv. Bošnjacima, a Srbi katolici danas se smatraju delom hrvatskog naroda. Krajem XX vijeka, slijedeći politički razvoj događaja, počelo se govoriti o posebnim srpskom (jezik pravoslavnih Srba) i hrvatskom jeziku (jezik Hrvata). Kasnije je uveden i pojam bošnjački jezik, kao jezik Bošnjaka (Srba muslimana). Nakon Drugog svjetskog rata, pojam Crnogorci, koji je do tada označavao regionalnu odrednicu, kao stanovništvo Crne Gore, počeo je označavati poseban južnoslovenski narod. Zato se početkom XXI vijeka, takođe politički, pojavio i termin crnogorski jezik, i on odvojen od srpskohrvatskog. Vuk je današnji makedonski jezik smatrao srpskim dijalektom, a to je bio i zvanični stav Kraljevine SHS (Jugoslavije). U Bugarskoj je, pak, zvanični stav da je makedonski dijalekat bugarskog jezika.

U svom spisu Srbi svi i svuda Vuk je Srbima nazvao sve koji govore štokavskim nariječjem, što je i bilo njegovo lično mišljenje. Vuk je, kao i njegov saradnik Jernej Kopitar, štokavsko nariječje smatrao srpskim jezikom, čakavsko nariječje hrvatskim, a kajkavsko slovenačkim jezikom. Neki njegovi savremenici, a posebno njegove hrvatske kolege, su u tome često vidjeli nacionalizam. Na pisanje urednika zagrebačkog lista „Pozor“ Josipa Miškatovića 4. marta 1861. godine o Vukovom članku Srbi svi i svuda, Vuk je odgovorio:

OČITOVANjE

U 51. broju Vašijeh novina od 4. o. m. vidio sam da je G. J. Miškatović krivo razumio moje riječi u "Kovčežiću" – "Srbi svi i svuda". On misli, da sam ja tijem riječima htio kazati, da su svuda sve sami Srbi; a to nije istina. One su riječi (Srbi svi i svuda) nadpis nad člankom, i ja sam njima htio pokazati, da će u ovome biti govor o Srbima svima, makar gdje stanovali, kao što bi se njemački kazalo: „Von den Serben uberhaupt“.

A i same moje riječi u onome članku javno dokazuju, da G. J. Miškatović krivo razumije i nepravo tumači pomenuti nadpis mojega članka, jer sam ja kazao, da su Srbi samo oni koji govore srpskijem jezikom bez razlike vjerozakona i mjesta stanovanja, a za Čakavce i Kekavce nijesam kazao da su Srbi.

Molim Vas Gospodine! da biste ovo nekoliko mojijeh riječi naštampali u Vašem „Pozoru“.


Naziv Srbi

O samom nazivu Srbi Vuk kaže da on ne potiče od naziva države Srbija, kako bi neki pomislili, već naziv Srbija potiče od naziva naroda Srbi, jer Srbi ne žive samo u Srbiji. On se takođe poziva na velike slaviste svoga vremena Dobrovskog i Šafarika, kada kaže da je naziv Srbi čak stariji od naziva Sloveni i da su se nekad svi Sloveni zvali Srbima:

Ko posla ovoga ne razumije, mogao bi reći da je i ime Srbi od današnje Srbije, kao npr. Slavonac od Slavonije, Hercegovac od Hercegovine, Crnogorac od Crne Gore itd.; ali koji štogod od slavenske istorije upravo poznaje onaj mora znati da su Srbi s tijem imenom u naše zemlje došli, i zemlja se od njih tako prozvala. Gdje je današnje Srbije južni kraj (Kosovo i Metohija) ondje je stare bila srijeda, a krajevi su joj dopirali od Dunava do Arhipelaga, i od Adrijatičkoga mora do u Maćedoniju. I ja mislim da je ovo ime Srbija postalo u novija vremena, pošto je srpsko carstvo propalo; jer ne znam bi li se gdje moglo naći da se koji od našijeh kraljeva ili careva zvao kralj ili car od Srbije, nego Srbljem. Dobrovski i Šafarik dokazali su da su se Srbi negda zvali svi slavenski narodi, i da je ime Srbi starije nego i Slaveni ili Sloveni.



Izvor: Wikipedia

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Samsung S7220
Off-ovi obrisani... Prije nego sto pocnete da komentarisete procitajte bar prvih par redova teksta...
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Равна Гора победити мора!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 708
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
Да додам један пример- Баново брдо у Београду се зове по Матији Бану,Србину католику из Дубровника!
IP sačuvana
social share
Нек се сваки Србин напије воде са чесме хајдучке,нека узме сабљу Милоша Обилића и топуз Краљевића Марка,па ће опет настати царство Душаново!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Србија

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 7739
Zastava Apatin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Nokia 
@Anea odlican tekst.Sa dosta toga se slazem i samo bih dodao da pored Safarika postoji jos dosta istoricara koji su tvrdili (ili jos tvrde ) onu tezu da su prvo nastali Srbi pa tek onda sloveni samo to drugima malo smeta pa onda im i Vatikan malo priskoci u pomoc i to se sve zataska tj ti spisi koji to dokazuju tamo su i skriveni.To je jedna od istoriskih cinjenica (koja je u krugovima istoricara poznata)koju su pokusali sakriti od istorije ali nisu u potpunosti uspeli u tome.
« Poslednja izmena: 23. Nov 2006, 12:24:00 od Mistreated »
IP sačuvana
social share
Leeds United....Movin' On Up


“Jedan za sve – svi za jednoga” lozinka nasa “Smrt ili slavu”
Boze daj nam snage da stvorimo otadzbinu pravu.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2395
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
isuse bože pa kako ti se samo da toliko gluposti pričati

pa postoje ljudi koji vjeruju da su nastali od vanzemaljaca i šta sad? jel oni zavrjeđuju da im se posveti ijedan red teksta?

samo ja mislim da ti u to stvarno vjeruješ
IP sačuvana
social share
...snaga udarca mi varira...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Ekstrem

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6621
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
"jel oni zavrjeđuju da im se posveti ijedan red teksta?"

pa...

da.
IP sačuvana
social share



ma taj eduardo je cigan obicni. bilo bi super da mu je noga ostala u terenu. ili jos bolje, taylor trci, a eduardova noga se zapetljala u pertle u vuce se za njim... ili da je ostala na stadionu, pa da se igra umjesto charity shielda, Kup eduardove noge... da pobjednik u finalu dobija nogu
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
isuse bože pa kako ti se samo da toliko gluposti pričati

pa postoje ljudi koji vjeruju da su nastali od vanzemaljaca i šta sad? jel oni zavrjeđuju da im se posveti ijedan red teksta?

samo ja mislim da ti u to stvarno vjeruješ

Citat
Trazeci listu poznatih Srba, naidjoh na ovaj tekst...
Tekst je is 1849, tako da "nacionalizam" i "sovinizam" ne mogu da budu njegova osnova..
Originalni tekst mozete pogledati na ovoj adresi, a ja vam prenosim tekst iz Wikipedije


Kapiram da je tesko procitati...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2395
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
pa ne, jer ima puno svakakvih glupih teorija i mogli bi o njima 100 godina naklapati

anea: nije teško čitati nego je glupo pisati o tome
IP sačuvana
social share
...snaga udarca mi varira...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
@Anea odlican tekst.Sa dosta toga se slazem i samo bih dodao da pored Safarika postoji jos dosta istoricara koji su tvrdili (ili jos tvrde ) onu tezu da su prvo nastali Srbi pa tek onda sloveni samo to drugima malo smeta pa onda im i Vatikan malo priskoci u pomoc i to se sve zataska tj ti spisi koji to dokazuju tamo su i skriveni.To je jedna od istoriskih cinjenica (koja je u krugovima istoricara poznata)koju su pokusali sakriti od istorije ali nisu u potpunosti uspeli u tome.


Koji su to istoricari sto tvrde to? Dr. Vojislav Seselj i njemu slicni?  Ajde napisi mi par imena.
« Poslednja izmena: 23. Nov 2006, 13:43:20 od SavoNaSavi »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia ispo iz modu
@Anea odlican tekst.Sa dosta toga se slazem i samo bih dodao da pored Safarika postoji jos dosta istoricara koji su tvrdili (ili jos tvrde ) onu tezu da su prvo nastali Srbi pa tek onda sloveni samo to drugima malo smeta pa onda im i Vatikan malo priskoci u pomoc i to se sve zataska tj ti spisi koji to dokazuju tamo su i skriveni.To je jedna od istoriskih cinjenica (koja je u krugovima istoricara poznata)koju su pokusali sakriti od istorije ali nisu u potpunosti uspeli u tome.


Koji su to istoricari sto tvrde to? Dr. Vojislav Seselj i njemu slicni?  Ajde napisi mi par imena.

Vojislav Seselj nije istoricar mada bi to tebi itekako islo u prilog (znam da si ovo napisao ironicno). Inace sto se tice hrvatskog tumacenja istorije imao sam prilike citati jednu knjigu zagrebacko izdanje naslov je bio "Cetnici u drugom svjetskom ratu" ako uspes negde da je pronadjes bilo bi odlicno da je prelistas. Kada bi knjigu dao nekom potpuno neupucenom naprimer nekom retardiranom amerikancu i nakon toga mu postavio pitanje "Ko je i zasto zapoceo drugi svetski rat?", dobio bi odgovor tipa "Cetnici da bi poklali sve hrvate!".  Smile
Tek toliko o "povijesti" i njenom tumacenju i iskrivljavanju. Wink
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 14:24:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.