Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srbi na udaru kriminala, haosa i politike  (Pročitano 793 puta)
17. Jul 2006, 15:00:15
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Intervju: LJubinko Todorović, zamenik ombudsmana na Kosovu i Metohiji

Srbi na udaru kriminala, haosa i politike

Osim porasta zločina, na Kosmetu ima oblasti u kojima je ustaljen obrazac uznemiravanja i zaplašivanja Srba, naročito u povratničkim selima. Status više stotina raseljenih Srba, smeštenih po kolektivnim centrima u Srbiji, otežan i zbog toga što se ne mogu smatrati izbeglicama

BEOGRAD - Dok Kosovo i Metohija prolazi kroz vrlo bitan period, u kojem se definiše budućnost njegovog stanovništva, čini se da je zaštita ljudskih prava, a naročito manjina, najveći izazov za institucije privremene samouprave. Imajući u vidu tenzije između određenih etničkih zajednica, zaštita manjinskih prava je gotovo uvek bila politizovana tema - a sada više nego ikada. Činjenica je i da su nedostatak odgovornosti javne administracije, nedovoljna zaštita prava manjina, nedostatak odgovarajućeg sistema socijalne zaštite, korupcija i organizovani kriminal, glavni faktori koji su doprineli stvaranju pravne nesigurnosti za građane Kosmeta. To pokazuje i izveštaj lokalnog ombudsmana, za koji LJubinko Todorović, inače zamenik kosmetskog ombudsmana, tvrdi da se ne razlikuje mnogo od prethodnih.

- Kada se ne razlikuje, to znači da su ljudska prava ista iz godine u godinu i ne možemo da budemo zadovoljni ni mi, niti građani Kosova i Metohije, bez obzira na nacionalnu pripadnost. Porast tenzije usled statusnih pregovora je doveo do daljih incidenata, naročito tokom poslednjih meseci, kada su autobusi UNHCR-a koji transportuju Srbe iz povratničkih sela u regionu Peći do Severne Mitrovice bili kamenovani nekoliko puta, a povećan je i broj oružanih napada, naročito u srpskom delu (severnog) Kosova. Osim porasta zločina, na Kosmetu ima i oblasti u kojima je ustaljen obrazac uznemiravanja i zaplašivanja Srba, naročito u povratničkim selima. Samo u prošloj godini obratilo nam se oko 400 građana zbog raznoraznih povreda prava.
      
BEČKI PREGOVORI - STATUS

- Ovo pitanje jedinstveno objašnjavam tako što kažem: kada je u pitanju status Kosova i da bi ono bilo stabilno u dužem periodu, kao i da bi bilo korisno za sve građane, ono bi trebalo da bude uređeno tako da koliko bude Priština (Albanci) nezavisna od Beograda, toliko bi Srbi i ostale zajednice trebalo da budu nezavisni od Prištine. To je jedino rešenje koje je teško sprovesti. A ako dođe do prave decentralizacije, treba očekivati i da se umanji politička nestabilnost na Kosovu.

OBNOVA SRPSKIH CRKAVA I MANASTIRA

- Što se tiče 36 crkava Srpske pravoslavne crkve koje su bile razorene tokom događaja u martu 2004. godine, nijedna od njih još nije rekonstruisana. Do sada nije postignut nikakav sporazum o tome ko bi mogao da upravlja sredstvima dobijenim od međunarodnih donatora, niti ko bi mogao nadgledati obnovu, tako da i dalje ostaje da se vidi na koji način će se ovaj problem u budućnosti rešiti.      
   
   



Šta je to što najviše sprečava zaštitu ljudskih prava?

- Postoji pravni haos kada su u pitanju regulative i pravni izvori na Kosovu. Još nema celovitih rešenja jer su u primeni uredbe i stari jugoslovenski zakoni, pa to na izaziva haos u zaštiti ljudskih prava i samim tim dovodi do otežavajućih okolnosti u primeni, počev od institucija sistema, do sudova koji su u najtežoj situaciji. Ja ne opravdavam moje kolege sudije, koji dugo vođene postupke pravdaju time da je "teška situacija" na Kosovu jer kada imate takvu rezoluciju, takve zakone, takva pravila i vi ste isto u teškoj situaciji da primenjujete zakon.

Pripadnici srpske manjinske zajednice često su žrtve najozbiljnijih i očiglednih oblika diskriminacije, počev od kamenovanja autobusa i napada na kuće, pa sve do ozbiljnih krivičnih dela. Da li se situacija popravila?

- Takvo ponašanje je nastavljeno i tokom poslednjih godina i to u atmosferi gde se retko kažnjava, zahvaljujući slabostima policije i njenom neuspehu da reši takve slučajeve. Imajući u vidu visok stepen tenzija između Albanaca i posebno Srba, pokušaji međunarodnih i lokalnih vlasti da se bore protiv etničke diskriminacije, nailazili su na nepoverenje i otpor kod obe strane.

Gde je pitanje diskriminacije najizraženije?
- To je posebno izraženo kod prava radnika i privatizacije, odnosno u nemogućnosti pripadnika srpske manjinske zajednice da učestvuju u privatizaciji nekadašnjih društvenih preduzeća, u kojima su nekada radili. Prema Uredbi Unmika o transferu prava na korišćenje nepokretne imovine društvenih preduzeća, nekadašnji radnici tih preduzeća dobili su pravo da učestvuju u procesu privatizacije samo ukoliko su bili registrovani kao radnici u vreme privatizacije tih preduzeća i ukoliko mogu da dokažu da su tu radili najmanje tri godine. Imajući u vidu da su Srbi proterani sa Kosova, i iz bezbednosnih razloga se nisu tamo vratili, oni nisu mogli da budu registrovani na naveden način, što apsolutno nema logike.

Koliko je prisustvo međunarodne zajednice doprinelo zaštiti ljudskih prava?

- Na teritoriji bivše SFRJ desio se rat, a na Kosovu se desio konflikt. Međutim, neke stvari se dešavaju kao u sredinama gde su bile ratne prilike. Kada su Srbi na Kosovu u pitanju, to je posebno izraženo. Međunarodna zajednica je preuzela obavezu i od 1999. godine je tamo prisutna, ali stvari ne idu kako treba. Jedino što znam je da kada međunarodna zajednica hoće da radi, onda stvari teku u pravom smislu kako treba.

Pominje se da će se međunarodne snage povući. Da li je to realno u ovom trenutku?
- Ne znam da li se o tome ozbiljno razmišlja, pre svega Evropa, ali u ovom trenutku nije opravdano o tome razmišljati.
Kakva je vaša saradnja sa Ministarstvom za povratak?

- Više puta sam kontaktirao i nudio svoje znanje i pomoć ministru Slaviši Petkoviću i često se pitam zašto se sve završi samo na mojoj ponudi, a ne i na nekoj čvršćoj i boljoj saradnji.
Da li i sa takvom "saradnjom" ima rezultata u pogledu povratka Srba na Kosovo?

- Više stotina Srba je još uvek smešteno po kolektivnim centrima ili stanuje u iznajmljenim kućama u užoj Srbiji. Međutim, njihov status je daleko teži jer se ova lica se ne mogu smatrati izbeglicama, pošto nisu izbegla u drugu državu. Kao interno raseljena lica, oni, međutim, ne uživaju ista prava i podršku kao izbeglice iz bivših jugoslovenskih republika, niti uživaju ista prava kao drugi stanovnici uže Srbije. Čak i ako imaju ista prava, imaju teškoće da ih koriste. Da li će se raseljena lica vratiti svojim kućama ili u drugi adekvatan smeštaj zavisi od mnogo faktora, ali većinom od toga da li će oni moći slobodno da žive na Kosovu, a sudeći po učestalim nasiljima, teško je u to poverovati. Takođe, tu su i drugi faktori, poput zabrinutosti o zdravstvenoj nezi, obrazovanju, ekonomiji, diskriminaciji....


Izvor: Glas Javnosti \ Tanja Uroševic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.