Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Spremaju vozačke ispite iz pogrešnih testova  (Pročitano 1402 puta)
25. Okt 2010, 12:11:19
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 7.0.517.41
mob
Apple iPhone SE 2020
PRAVILNICI O AUTO-ŠKOLAMA KASNE DESET MESECI
Spremaju vozačke ispite iz pogrešnih testova

P. Z. Veličković    | 25. 10. 2010. - 00:02h | Foto: M. Jošida    | Komentara: 6
Beograd - Uprkos najavama i obećanjima, pravilnici o auto-školama kojima se omogućava savremen sistem obuke vozača i polaganja vozačkih ispita još nisu usvojeni, iako je rok istekao 10. decembra prošle godine kada je novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju počeo da se primenjuje.


Oštrije kazne za nesavesne vozače
Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja, kaže za „Blic“ da problem ne predstavlja toliko činjenica da su zakonski rokovi probijeni, već da se u Srbiji nastavlja sa fabrikovanjem nebezbednih vozača.

- Mi sada imamo apsurdnu situaciju da se u testovima za polaganje saobraćajnih propisa mogu naći pitanja poput „kolika je ograničena brzina u naselju“. Po starom zakonu odgovor je 60 kilometara na sat, a poznato je da je po novom smanjena na 50. Takođe po starom zakonu upotreba svetala danju nije obavezna, što je promenjeno, a i takva pitanja se mogu naći. Suština je da nećemo imati dobro obučene vozače sve dok odredbe pravilnika ne počnu da se primenjuju - smatra Okanović.

Kako „Blic“ saznaje, pravilnici jesu napisani, ali se ne primenjuju jer stručne službe MUP još nisu odlučile koja će se vrsta kompjuterskog softvera i servera koristiti za evidentiranje vozača.

- Pravilnici su završeni i usaglašeni su sa predstavnicima auto-škola. Kada stručne službe ministarstva budu donele odluku o tome koji će se tip servera i programa koristiti za evidencije, pravilnici će stupiti na snagu i odmah će se početi sa novim sistemom obuke, dok je auto-školama dat prelazni period od godinu dana da se prilagode novim uslovima. Tačno je da je zakonski rok probijen, a u ovom trenutku ne mogu da prognoziram kada će podzakonski akti stupiti na snagu - kaže za „Blic“ Branislav Pejović, načelnik Odeljenja za saobraćajno-tehničke poslove u Upravi saobraćajne policije.

Pravilnici o uslovima rada auto-škola i polaganju vozačkih ispita donose brojne promene u načinu obuke. Broj praktičnih časova vožnje sa 30 povećan je na 40, a uvodi se i obavezna teorijska nastava u trajanju od takođe 40 časova. Takođe, polaznici će morati prvo da polože test iz poznavanja teorije, kao i test iz poznavanja pružanja prve pomoći.

- Od primene novih pravilnika vozači imaju rok od tri meseca da završe obuku pod uslovima starog zakona. Međutim, moraće i da izvoze dodatna tri časa obuke i saslušaju tri časa teorijske nastave po novom zakonu - objašnjava Pejović.
Demir Hadžić, načelnik odeljenja za bezbednost saobraćaja Ministarstva za infrastrukturu i jedan od autora novog Zakona, kaže da je potrebno što pre usvojiti pravilnike.

- Većina pravilnika je usvojena, počela je sa radom i Agencija za bezbednost saobraćaja, ali je potrebno da se reguliše i oblast oko auto-škola jer je to najbolji put da se dugoročno radi na povećanju bezbednosti na putevima - kaže Hadžić.
Pravilnicima na čije se usvajanje čeka skoro godinu dana tačno definišu i uslove koje će auto-škole morati da ispune. Odustalo se i od prvobitne ideje da vozila na kojima će se kandidati obučavati ne smeju da budu starija od šest godina, već će morati da budu tehnički ispravna.

- Ostavljena je mogućnost da se više auto-škola udruže, ali ostalo je nejasno koliko će koštati obuka. Mi smo predložili da cena jednog časa bude 1.000 dinara - ali, nažalost, Ministarstvo trgovine nije dalo saglasnost. Ni MUP nije doneo cenu polaganja vozačkog ispita. Trebalo bi što pre doći do novih pregovora, jer ukoliko se ne utvrdi minimalna cena obuke, stvoriće se nelojalna konkurencija - smatra Milenko Jezdimirović, predsednik Grupacije auto-škola Beograda.
 
Najbitnije izmene za vozački
Stari zakon - Novi zakon

1. 40 časova prakse - 40 časova prakse
2. Nije bila obavezna teorijska nastava - 40 časova teorije
3. Časovi prakse ne zavise od teorijskog ispita - obavezno prvo polaganje
 teorijskog ispita
4. Cena obuke oko 30.000 dinara - cena obuke oko  50.000 dinara
5. Vremenski neograničeno trajanje praktičnog dela ispita - ispit mora da traje
 najmanje 30 minuta
6. Na ispitu vozač vozi relacijom koju odredi komisija - vozač sam bira jednu  od ponuđenih relacija
7. Lekarsko uverenje važi šest meseci - lekarsko uverenje  važi godinu dana
8. Moguće dobijanje dozvole B kategorije sa 17 godina - dobijanje dozvole moguće tek po punoletstvu

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
mob
HTC Tattoo
3. Časovi prakse ne zavise od teorijskog ispita - obavezno prvo polaganje
teorijskog ispita


Ovo je bila jedna od žešćih gluposti kod starog sistema obuke,kako možeš da sedneš u auto i da učiš da voizš ako pre toga ne položiš teoretski deo ispita,dobro je da su to promenili.
IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.41
ja sam polagao testove za A kategoriju iako sam imao B to je jedna od najvecih gluposti starog zakona,misljenja sam da treba uveti obuku i polaganje voznje i za skutere,isto je ko da vozis motor a polozis samo test od 1 lista Smile
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Nimalo ne licim na svoj avatar :))

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6660
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
LG Nexus 4
cek ... ovo idalje ne vazi jel tako? idalje je 60 tacan odgovor isl ?

sutra polazem Smile kolko znam tako je ne bih da ispadne da se pre 2 dana promenilo a da nisam znao hehehe  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Vezbom do savrsenstva Smiley Smile
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.