Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Spekulacije - kakvi su ruski planovi u Nišu- humanitarni centar ili vojna baza ?  (Pročitano 9645 puta)
19. Okt 2011, 08:18:45
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
Browser
Chrome 14.0.835.202
mob
Nokia 2610
KAKVI SU RUSKI PLANOVI U NIŠU - SVE BROJNIJE SPEKULACIJE VEZANE ZA OTVARANJE CENTRA ZA VANREDNE SITUACIJE

                                  Humanitarni centar ili vojna baza

Motivi - U SAD i Britaniji sumnjaju da baza u Nišu predstavlja potencijalni odgovor Rusije širenju NATO-a na Balkanu, a pominje se i ruska namera da zaštite svoju investiciju „Južni tok"


                     
                     „Antonov 225" ... Veliki ruski transportni avion imaće svoju bazu u Nišu

Potpisivanje protokola o zajedničkim akcijama Srbije i Rusije kao prve faze razvoja zajedničkog centra za vanredne situacije u Nišu izazvalo je brojne spekulacije na Zapadu da Rusija u stvari planira postavljanje vojne baze u našoj zemlji kako bi parirala američkim ambicijama na Balkanu. Stručnjaci smatraju da je za sada tako nešto teško izvodljivo, ali da je moguće da se u budućnosti centar u Nišu pretvori u nešto „ozbiljnije".
Iako su ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu i prvi čovek MUP-a Srbije Ivica Dačić jasno rekli da će u centru kod Niša biti smešteni oprema i ljudstvo za pomoć pri gašenju požara i reagovanje u slučaju zemljotresa i poplava, američke analize upozoravaju da iza ovog projekta stoji namera Rusije da razvije špijunski centar iz kog bi mogla da kontroliše postavljanje američkog raketnog štita u Rumuniji.

Očekivanja EU

Ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu, koji trenutno boravi u našoj zemlji, odbacio je sve spekulacije koje dolaze sa Zapada da će centar u Srbiji biti upotrebljen u špijunske svrhe.
Oglasio se i ministar policije Ivica Dačić tvrdnjom da u Srbiji ne postoje vojne baze.
- Da neko želi da formira vojnu bazu u Srbiji, to bi bilo naše pravo, a tu odluku nismo doneli jer smo vojno neutralni - rekao je Dačić.
On i Šojgu su poručili da su o formiranju centra u Nišu informisani svi najodgovorniji ljudi u Evropskoj komisiji jer bi niški centar trebalo da bude deo evropskog mehanizma za reagovanje u vanrednim situacijama. Iz Evropske komisije je saopšteno očekivanje da ovaj centar neće duplirati delatnosti sličnih struktura Evropske unije.
Razne spekulacije o ruskom centru u Nišu počele su da se pojavljuju pre dve godine, kada je ruski predsednik Dmitrij Medvedev najavio njegovo osnivanje. Dačić i Šojgu su u oktobru 2009. godine potpisali sporazum o formiranju zajedničkog centra za reagovanje u vanrednim situacijama.
Britanski „Ekonomist" ovakve spekulacije je nazvao tradicionalnim balkanskim „teorijama zavere", ali ipak nije propustio priliku da istakne da baza u Nišu predstavlja potencijalni odgovor Rusije širenju NATO-a na Balkanu. Spekulacije navode da Rusija na ovaj način želi i obaveštajno da zaštiti svoju investiciju, gasovod „Južni tok", koji prolazi kroz Srbiju, imajući pre svega u vidu da se u blizini projektovanog prolaska gasovoda nalazi najveća američka baza u ovom delu Evrope - Bondstil.
Dragan Petrović, saradnik Instituta za međunarodnu politiku, kaže da će centar u Nišu, po svemu sudeći, za sada zaista da bude korišćen za vanredne situacije, ali da se ne može pretpostaviti „u šta sve može da se izrodi". On kaže da ne treba potceniti geostrateški značaj pozicije koju ova baza ima.

Sve je moguće

- U ovako haotičnim globalno-političkim odnosima ne postoje zacrtane stvari i niko ne zna kako će se ti odnosi razvijati. Još uvek je moguć različit razvoj odnosa, i velike sile se pripremaju za razne scenarije. Čim iz Amerike dolaze spekulacije o pravoj prirodi centra, a Evropska komisija izdaje saopštenje da očekuje da se njime neće duplirati delatnosti sličnih struktura EU, to pokazuje da se na Zapadu obraća pažnja na to i da tu nečega ima - kaže Petrović.
On ističe da za sada može samo da se kalkuliše šta bi mogli da budu dalji koraci Rusije u bezbednosnoj strategiji, ali da ne treba smetnuti s uma da izgradnjom srpsko-ruskog centra ona prvi put u Evropi od ukidanja Varšavskog pakta na prostoru Balkana ima svoje uporište.
- Raketni štit u Rumuniji o kome se spekuliše ima kapitalan značaj za bezbednosnu strategiju Amerike. Njegovo postavljanje ima fundamentalnu ulogu u razdvajanju Evrope i Rusije, što bi moglo da dovede do neke nove, nešto blaže verzije Hladnog rata. Prema postojećim planovima, u Rumuniji bi se postavile rakete prve generacije, koje su realno manjeg dometa, ali bi na dugoročnom planu bilo postavljeno najsavremenije naoružanje, i zato američke spekulacije govore da bi Rusija, kao odgovor, u Srbiji mogla da formira bazu na duži period. Takav razvoj situacije bi odnose na Balkanu doveo u nezgodnu poziciju - kaže Petrović.
Zoran Dragišić, profesor Fakulteta za bezbednost, podseća da rusko ministarstvo za vanredne situacije, koje vodi Sergej Šojgu, ima veću vojnu efektivu nego mnoge evropske zemlje, što je, kako kaže, razlog za američke spekulacije o postavljanju neke vrste vojne baze. On, međutim, ističe da to ne deluje realno.

Amerikanci još odlučuju

- Amerikanci daju previše na ozbiljnosti ovoj priči. Rusko prisustvo na ovom prostoru je, ipak, još uvek ceremonijalno. Sve velike priče o strateškim projektima, o „Južnom toku", završe se tako što Rusi otvaraju festival u Guči. Niš nije Bondstil, niti je Rusija Amerika, i još uvek ne može da pravi nikakve pandane američkim vojnim bazama. Odnosi u svetu su još uvek takvi da ako Amerikancima stvarno smeta postojanje ove humanitarne baze, ona ne bi bila ni podignuta. Rusija je imala prilike da pokaže zube oko Kosova, i tu su se videli realni odnosi snaga - zaključuje Dragišić.

NATO baza Bondstil

- Osnovana 1999.
- Površina 3.86 km2
- Okružena zidom od 2,5 m
- Kapacitet 7.000 vojnika
- U izgradnji poravnata dva brda. Stacionirane američke snage iz sastava Kfora, koriste ga i druge jedinice

Srpsko-ruski centar za vanredne situacije u Nišu

- Otvaranje proleće 2012.
- Lokacija Aerodrom „Konstantin Veliki" u Nišu
- U blizini stacionirana elitna 63. padobranska jedinica
- Kapacitet za smešaj 2.000 ljudi ugroženih od zemljotresa i poplava
- Stacionirane letelice ruskog ministarstva za vanredne situacije


Dragan Petrović: Poruka za SAD

Dragan Petrović iz Instituta za međunarodnu politiku smatra da je Niš geostrateški zaista značajan.
- Postojanje ruske baze iza raketnog štita SAD u Rumuniji dovelo bi u problem ceo američki strateški plan. I takva baza zaista može da bude realno oružje u geopolitičkim odnosima. Rusija dolaskom u Niš, zapravo, na neki način šalje poruku Americi da odustane od jačanja raketnih štitova na Balkanu.

BEOGRAD 19. 10. 2011
PRESS
« Poslednja izmena: 19. Okt 2011, 13:02:15 od Anea »
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.202
mob
Nokia 
Super!
U mojoj\na mojoj zemlji prave granicu  Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 14.0.835.202
Nema tu nista sto ugrozava bilo koga, samo avioni za gasenje pozara.
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.202
mob
Nokia 2610
Super!
U mojoj\na mojoj zemlji prave granicu  Smile

Žalosno je što se ostvaruju planovi da Srbija bude do Niša-možda koji kilometar južnije a ostalo ide u nepovrat velikoj Šćipniji.
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.202
mob
Nokia 
Jasno je kao dan da su Rusi postavili "granicu" , videcete.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 14.0.835.202
jasno je ko dan da su zbog ovog centra letos spasli kilometre i kilometre sume.
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.202
mob
Nokia 
Jasno je kao dan da ovom bazom ruska narko mafija staje na put americko-albanskoj narko mafiji cija je baza BondstiL koja je dosad samouvereno dilovala ovim prostorima. Medjutim braca Rusi smatraju da i oni zarad iste slovenske krvi , imaju pravo da truju nasu decu i domoniraju ovom teritorijom severno od Bondstila i nadalje.

IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 14.0.835.202
Kako je to jasno kao dan? Smile

To je toliko maglovito i neprovereno da nije ni za pricu, daleko od toga da je jasno kao dan Smile
Ruska mafija i nema neki interes za Srbiju...
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9605
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
Nema tu nista sto ugrozava bilo koga, samo avioni za gasenje pozara.

Тако некако. Не зато што Руси немају интерес да направе војну базу овде, већ они немају капацитет да се упусте у такву авантуру, јеби га, јасно је да је Балкан доминантно у интересној сфери НАТО пакта.

Да су којим случајем Амери у питању, знали би да је то полигон за будућу војну базу. По икс пута потврђеном правилу широм света прво милосредно посеју "мир", па онда постану нешто конкретнији. Smile

А можда ће нови 'ладни рат да почне на Балкану.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.202
mob
Nokia 
Kako je to jasno kao dan? Smile

To je toliko maglovito i neprovereno da nije ni za pricu, daleko od toga da je jasno kao dan Smile
Ruska mafija i nema neki interes za Srbiju...

Uopste nije neprovereno, makar sto se primera na ostalim bazama tice.
Ruska mafija ima i te kako zasto da se smuca na nasim prostorima, pogodno smo tlo za biznis, imammo dosta narkomana...
Imaju interes na ustrb Srbije i preko Srbije. I to se pokazalo unazad koliko godina.

Ja tim govnima nista ne verujem. To su ista govna kao amerikanci. Samo ovi drugi jasno i glasno a ove "bratske" picke smrde kao riblja glava.




On traje vec godinama prijatelju.
« Poslednja izmena: 19. Okt 2011, 10:07:25 od sandra80 »
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.