Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 17:27:43
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Somovi lomili štapove  (Pročitano 3514 puta)
02. Avg 2006, 13:17:57
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Reporter Glasa javnosti na devetoj "Somovijadi" u Malom Zvorniku

Somovi lomili štapove

Nevreme je rasteralo ribolovce, ali je pokrenulo ribe. Čim je nepogoda prošla, zaređali su se ulovi. Jednom ribolovcu som je polomio štap, a drugom, sa mašinice izvukao 150 metara strune i pobegao u jezerske dubine

Kad pukne struna, pukne i duša, rekao je davno jedan ribolovac. A, na devetoj po redu "Somovijadi", održanoj proteklog vikenda na jezeru u Malom Zvorniku, pucali su i strune i ribolovački štapovi. Somovi su "radili" kao nijedne godine do sada, pa ih je upecana kamara, ali je više od trideset bilo ispod propisane mere i odmah su vraćeni u vodu. Doduše, nekoliko somolovaca na udicama je imalo prave ale, međutim, nisu uspeli da ih izvuku. Somovske grdosije, očas su pokidale strune velike nosivosti i u čamcima ostavili zgranute, a potom i ucveljene ribolovce. Od 101 takmičara najviše uspeha imao je lokalni ribolovac Nenad Vučetić. Ovaj privatnik iz Malog Zvornika upecao je soma od 7,6 kilograma i zasluženo se okitio lovorikama.

- Ove godine sam lovio ručno rađenom varalicom "kašikom" i posrećilo mi se. Inače, ribolovom se bavim od pete godine. Najviše volim da pecam soma i šarana. Imam štampariju i posla preko glave, ali ipak uspevam da skoro svakodnevno izađem na vodu - kratko je referisao Vučetić.

Skoro deceniju, na smaragdno zelenom Drinskom jezeru održava se jedno od najvećih nadmetanja u lovu soma bućkom i varalicom.
Po već ustaljenoj tradiciji, takmičari su se još u petak okupili u Malom Zvorniku. Sa nestrpljenjem se iščekivalo drugarsko veče i još jedna nezaboravna lumperajka do zore. Međutim, ono što je godinama bilo zaštitni znak "Somovijade", sada je izostalo.

Sutradan tačno u 14 sati počelo je takmičenje. Armada čamaca isplovila je sa pristaništa u selu Sakar i raštrkala se po jezeru. Dok su somolovci bućkom pokušavali da sa jezerskog dna podignu gospodare dubina, a varaličari da ih prevare, sa obale je treštala muzika. Pod krovom improvizovane platnene kafane, okupljenim gledaocima služila se riblja čorba i pečenje. Doduše zamamni mirisi širili su se i takmičarskom stazom, pošto su mnoge posade čamaca na plovilima insatalirale roštilje i ražnjeve. Svega je bilo sem ulova.

- Ovo ti je život, moj brajko. LJuljuškaš se u čamcu, meziš i pijuckaš ladno pivo. Lepo ti i ako ništa ne upecaš. Pa ovde je važnije druženje od ulova. Ovo je peta jubilarna godina kako dolazim na "Somovijadu". Na prvu sam sasvim slučajno zalutao. Došao sam na godišnji odmor kod nekih rođaka u Mali Zvornik. Pošto sam stravstveni ribolovac, oni su me poveli da se oprobam i u lovu soma. Odmah sam se zaljubio i evo me opet na ovom divnom jezeru. Inače, i u Sloveniji, redovno pecam, ali tamo nema ovakvog druženja i provoda - pričao je Đorđe Mladenović, pedesetosmogodišnji službenik Pošte iz LJubljane, dok je sa članovima posade na roštilju okretao ražnjiće i ćevape.
      
GRDOSIJA OD 87 KILA

Zvorničko jezero, nastalo 1955. godine izgradnjom hidroelektrane, nazvano je i jezerom trofeja. U njemu su do sada upecani som od 87 kilograma, šaran od 22, amur od 28, štuka od 18, 5 i smuđ od 13,7 kilograma. Jednom prilikom su na Zvorničkom jezeru boravili profesionalni ronioci iz Francuske. Istraživali su teren ispod hotela "Vidikovac", gde je dubina oko 27 metara. Očevici pričaju da su prekaljeni ronioci iskakali iz vode, prebledeli od straha nakon što su na dnu jezera naleteli na desetine somova dužih od tri metra. Dragan Kostadinović Džeri, alfa i omega sportskog ribolova u Malom Zvorniku i doskorašnji, dugogodišnji predsednik udruženja ribolovaca "Drinsko jezero", kaže da je priča o jezerskim alama odavno obišla svet. Čak se i vlada Holandije zainteresovala za njih, pa je, pre dve-tri godine, uputila zahtev Vladi RS da im odobri izlov nekoliko grdosija, kako bi ih preparirali i izložili u muzejima.      
   
   



A onda je zagrmelo. Munje su parale nebo iznad jezera, a gromovi tukli po okolnim brdima. Provala oblaka, naterala je takmičere da spas od kiše potraže na obali, pa je uskoro šatra u Sakaru bila dupke puna. Nevreme je rasteralo ribolovce, ali je pokrenulo somove. Čim je nepogoda prošla, takmičenje je nastavljeno, a tada su zaređali ulovi. Jednom ribolovcu som je polomio štap, a drugom, sa mašinice izvukao 150 metara strune i pobegao u jezerske dubine. Pred sam kraj prvog dana nadmetanja, major Žandarmerije Saša Nikolić uspeo je da prevari i izvadi soma od 7,2 kilograma. Sutradan je takmičenje nastavljeno u pet sati i trajalo je do 12 sati. Ulovi su bili sporadični, uglavnom su se javljali sitni somovi, ispod mere. Ipak, "pao" je i onaj pobednički. Kada je dat znak za kraj takmičenja, ribolovci su pohrlili na hladno pivo i vruće pečenje.

- Ja sam Stjepan Stepanović. Živim i radim u Voralbergu u Austriji. Kao izbeglica iz Lopara bio sam prijavljen u Gradačcu. Pošto sam pasionirani ribolovac, tražio sam da mi nađu smeštaj kraj neke vode. Tako sam dospeo u Zvornik, a na "Somovijadi" učestvujem od 2003. godine. U međuvremenu ovde sam kupio kuću i kada nisam u Austriji, onda sam na jezeru. Što se ovogodišnje "Somovijade" tiče, malo sam razočaran. Baš, kada sam nagovorio prijatelja iz Austrije da dođe i uveri se u moje priče, organizacija je poklekla. Doduše, nisu krivi ljudi iz "Drinskog jezera", već ovi iz opštine jer su, kako čujem, oni preuzeli stvar u svoje ruke. Ako ovako nastave, niko im više neće doći - rekao je Stepanović.

NJegov drugar predstavio se kao Zoran Cvetković iz Medoševca kraj Niša. Ispričao je da u Austriji živi duže od 15 godina, da ima dva sina i ćerku i da je takođe okoreli ribolovac. Sa Stjepanom redovno ide na pecanje, najčešće na Bodensko jezero. Do sada su njih dvojica ulovili više šarana težih od 16 kilograma.


Izvor: Glas Javnosti \Borislav Dodoš
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 17:27:43
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.