Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 09:57:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 162
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Snovi – analiza i tumačenje  (Pročitano 353848 puta)
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Nokia 
IZOPAČENJE SNA

Pri svakom snu čiji je sadržaj nejasan ili zbrkan nailazi se na misli sna koje zahtevaju da se drže u tajnosti. Ako se nastavi analiza dolazi se do misli koje iznenađuju, koje nisu samo strane nego i neprijatne. Ove misli su se zaista našle pojedincu u jednoj osobenoj psihološkoj situaciji zbog koje mu nisu mogle postati svesne. Ovo naročito stanje naziva se potiskivanje. Frojd uspostavlja kauzalan odnos između teme sadržine sna i stanja potiskivanja, nesposobnosti za ulazak u svest. Zaključuje da san mora biti taman zato da ne bi otkrio zabranjene misli sna. Tako dolazi do pojma izopačenje sna, koje je delo rada sna, i do prerušavanja, tj. namere da se prikrije pravi smisao.

CENZURA

Frojd je pretpostavio da u duševnom aparatu čoveka postoje dve instance koje stvaraju misli; druga od ovih instanci ima prednost što njeni proizvodi nalaze otvoren pristup u svest, dok je delatnost prve sama po sebi nesvesna i može dospeti u svest samo preko druge instance. Na granici obeju instanci, na prelazu sa prve ka drugoj, nalazi se cenzura, koja propušta samo ono što je njoj prijatno. Ono što cenzura odbacuje, nalazi se u stanju potiskivanja. Popuštanjem cenzure, odnos snaga između instanci se menja i potisnuto se više ne može zadržati. Sada, potisnuto krči sebi put u svest. Pošto cenzura nikad nije ukinuta, nego samo smanjena, dolazi do kompromisa između onog što jedna istanca namerava a druga zahteva. Potiskivanje – popuštanje, cenzure – stvaranje kompromisa – to je osnovna shema za postanak mnogih drugih psihopatskih tvorevina, na isti način kao i za san, i pri stvaranju kompromisa posmatraju se procesi sažimanja i pomeranja.

MISLI SNA

Misli sna su veoma bogat materijal psihičkih tvorevina najvišeg reda, opremljen svim znacima normalnog intelektualnog rada. Taj materijal se ipak kloni svesti dok je, oštećen sadržinom sna, nije obavestio. Ovakve misli su prisutne u svakom čoveku, pošto su gotovo svi ljudi, i najnormalniji, sposobni da sanjaju.

IZAZIVAČI SNA

Može se pokazati da se svaki san, bez mogućeg izuzetka, vezuje za jedan utisak iz poslednjih dana, poslednjeg dana pre sna (dana snevanja). San nastavlja najvažnije interesovanje iz budnog života. „San se nikad ne bavi starima koje nisu dostojne ni danju da nas zabave, i sitnice koje nas danju ne pogađaju nisu takođe u stanju ni da nas prate na spavanje”.
1) Perenirajući san
San snevan najpre u detinjstu, kasnije se uvek iznova pojavljuje za vreme spavanja odraslog čoveka. San sadrži elemente iz detinjstva.
2) Somatski izvori sna
Razlikuju se tri vrste somatskih nadražajnih izvora: a) objektivni čulni nadražaji koji polaze od spoljnih objekata; b) samo subjektivno utemeljena unutrašnja stanja nadraženih čulnih organa; i c) somatski nadražaji koji dolaze iz untrašnjosti tela. Nervni nadražaj i somatski nadražaj su somatski izvori sna, tj. prema mnogim autorima uopšte jedini izvori sna. „Želja za spavanjem, na koju se svesno Ja koncentrisalo i koja, zajedno sa cenzurom i sekundarnom obradom predstavlja deo svesnog Ja u snevanju, mora se svaki put uračunati kao motiv stvaranja sna, i svaki uspeli san je ispunjenje te želje.”

NOVA TEORIJA SNOVA


Ova teorija se zasniva na pokušajima da se ustanovi koji delovi mozga ključno utiču na snove. Formirane su tri grupe ispitanika i to tako da su, pored kontrolne grupe, jednu sačinjavali zdravi ljudi, a drugu ljudi oboleli od amnezije. Nakon višesatnog igranja kompjuterske igre „Tetris” (uklapanje različitih geometrijskih oblika u zadatu šemu, brzinom kojom se oblici spuštaju niz ekran), svi ispitanici su sanjali prikaze nalik „Tetrisu”. Interesantno je da su, i oboleli od amnezije imali potpuno iste snove, iako nisu imali apsolutno nikakvo sećanje da su tu igru uopšte ikada igrali!
Ovo nameće zaključak da snovi zapravo ne predstavljaju ponovno proživljavanje već doživljenog, već izvesne munjevite prikaze pred očima snevača, koji svoje izvore nemaju u sećanju. Ovo saznanje narušava dosasašnje stavove o prirodi snevanja i samim snovima.
Istraživanja na životinjama su pokazala da je tokom faze snova deo mozga koji se naziva hipokampus u potpunosti neaktivan (hipokampus je zadužen za epizodno sećanje koje oboleli od amnezije nemaju). Ova studija u potpunosti negira teoriju snova po kojoj se ljudski mozak poziva na epizodnu memoriju tokom snova. Umesto toga mozak obrađuje razne vizuelne doživljaje i pojmove za koje nije zadužen hipokampus, već ostali delovi mozga koji ostaju aktivni. Ispitanici nisu sanjali stvarne segmente igre pohranjene u sećanju, već njihove prikaze u vidu vizuelnih senzacija. Može se zaključiti da su iz tog razloga snovi češće simbolični nego logični.

Tvorac grada
_________________
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


mine is the vengeance says the lord - Eric Cartman

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 135
Zastava New Karlovci
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia n2310
Zanimljivo je to sto snove na zapadu vecinom uzimaju ili tumace kao ambicije ili neke "ciljeve" koje sanjari treba da postignu kada su budni... Dok u nasoj kulturi ljudi sanjaju groblja, bolesti, smrti, duboko morbidne stvari.. Bas cudno Smile
IP sačuvana
social share
to live is to die
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46762
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Samsung Galaxy S6 edge+

Znači prvo bi trebalo da znamo kakvi su tvoji osećaji dok sanjaš. Da li se bojiš, groziš, nerviraš. Da li ste možda u ostavini oko bakine imovine ili nešto tako.

Dok gledam sve te grobove osjećam jaku grozotu u i užasavam se činjenice da ne mogu pobjeći od grobova ma kud krenuo...

Sanjao sam ja još dosta sličnih snova i u principu im je zajednički osjećaj grozote, san je bukvalno ružan.

Kada sanjam strašan san srce mi lupa, disanje mi je ubrzano i u nekoj kulminaciji straha se probudim. Takav san brzo zaboravim...

No kod ove po meni najdepresivnije vrste snova, grozota ostaje u glavi i dugo nakon što se probudiš!


Zanimljivo je to sto snove na zapadu vecinom uzimaju ili tumace kao ambicije ili neke "ciljeve" koje sanjari treba da postignu kada su budni... Dok u nasoj kulturi ljudi sanjaju groblja, bolesti, smrti, duboko morbidne stvari.. Bas cudno Smile

Mene baš zanima tvoje mišljenje o svemu ovome...
« Poslednja izmena: 05. Maj 2008, 21:37:03 od Magic Master »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows NT 4.0
Browser
Mozilla Burek
mob
Nokia 
Tvoji snovi verovatno govore o tvom osećaju u odnosu na to koliko mi ovde ne volimo svoj život, koliko ne poštujemo tuđi i koliko se jeftino ubijamo. Mislim da je tvoja baka simbol jednog drugačijeg odnosa prema životu i da je zato na neki naćin konfrontirana sa tim novim mrtvacima. Tim duhovnim mrtvacima koji te odvajaju od bake koju si verovatno voleo i poštovao.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


mine is the vengeance says the lord - Eric Cartman

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 135
Zastava New Karlovci
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia n2310
Citat
Mene baš zanima tvoje mišljenje o svemu ovome...

Dao sam ti odgovor na prvoj strani.


Citat
Dok gledam sve te grobove osjećam jaku grozotu u i užasavam se činjenice da ne mogu pobjeći od grobova ma kud krenuo...

Sanjao sam ja još dosta sličnih snova i u principu im je zajednički osjećaj grozote, san je bukvalno ružan.

Kada sanjam strašan san srce mi lupa, disanje mi je ubrzano i u nekoj kulminaciji straha se probudim. Takav san brzo zaboravim...

No kod ove po meni najdepresivnije vrste snova, grozota ostaje u glavi i dugo nakon što se probudiš!

I koliko to ima uticaja na tebe kada se probudis? Ti neka emocionalno labilna osoba? Zasto te interesuje u opste?
Ako si samosugestivno jaci mozes kontrolisati sta ces da sanjas ako te toliko pogadja.. Jesi gay?
Kada je moja baba umrla uzeo sam  sve novce iz kovcega Smile Smile Smile pa ne sanjam nju i prazne grobove.
IP sačuvana
social share
to live is to die
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
Je l' tebe neko tera silom da komentarišeš? Ne znam zbog čega toliko mučiš i sebe i druge svojim bezveznim pitanjima?
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46762
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Je l' tebe neko tera silom da komentarišeš? Ne znam zbog čega toliko mučiš i sebe i druge svojim bezveznim pitanjima?

Ja ne znam šta on mene pita...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
Ma ne zna ni on  Smile

MagicM. nisam razumela nešto...da li ti sanjaš povremeno taj isti san sa grobljem ili stalno sanjaš te neke potresne snove? Ja se uglavnom ne sećam šta sanjam, ali kada mi snovi budu ili preterano strašni ili preterano lepi ja ih pamtim. Kada san upamtim ja pokušam da ga povežem sa nekim dogadjajem ili osećajem koji sam imala neposredno pre nego da odem na spavanje...da li mi se taj dan desilo nešto grozno ili da li sam se pre nego da zaspim setila nečega a da to ima veze sa snom... Ali ponekad neke snove nisam mogla nikako da protumačim...
Ipak verujem da san ima svoj podsticaj iz realnog života, ili lep ili ružan.
Jednom sam sanjala da sam na nekom preeelepom ostrvu, more plavo, čisto, prozirno...preterano lepo...palmice...i ja tamo - uživam. Kada sam se probudila dočekala me je surova realnost  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Само понекад је сан инспирисан неким реалним животним догађајем; у навећем броју случајева је израз несвесног, које нам је, осим преко сна, неприступачно. Али, у сну ради цензура, процеси сажимања и померања и то је оно што снове чини тешким за анализу.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows NT 4.0
Browser
Mozilla Burek
mob
Nokia 
Pa jeste Bambina, ali neki simboli su vrlo tipični. Recimo sećam se svog sna par dana pred maturu u kome sahranjujem svoje prijatelje iz osnovne škole, a okolo je mnogo nepoznatih ljudi. Ali ta sahrana nije bila praćena nekim užasnim osećanjem. Jednostavno došlo je vreme da se razilazimo i o tome je san govorio.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 162
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 09:57:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.