Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Snežana Lehner (28) iz Vršca medicinski fenomen u Srbiji  (Pročitano 2937 puta)
06. Nov 2004, 12:03:45
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Snežana Lehner (28) iz Vršca medicinski fenomen u Srbiji
Rodila ih zajedno
ali nisu blizanci
Majka je bebe Nađu i Vukašina začela odvojeno, u dve različite materice, što je slučaj koji se dešava jednom u milion, čak i ređe

BEOGRAD - Snežana Lehner (28) iz Vršca postala je prva majka u Srbiji koja je rodila dve bebe koje su se začele odvojeno jedna od druge u dve različite materice. Slučaj "uterus di delfus" ili dupla materica nije zabeležen u pedesetogodišnjoj istoriji Ginekološko-akušerske klinike "Narodni front", a nezapamćen je uopšte u istoriji srpske medicine.

Snežanu je u sredu uveče porodio doktor Dejan Filimonović, uz pomoć tima lekara i ekipe sa visokorizične trudnoće. Majka se odlično oporavlja posle porođaja, a bebe Nađa i Vukašin još uvek se nalaze u inkubatoru, ali su se već adaptirale i za dan dva trebalo bi da se pridruže ostalim bebama.

Dva carska reza

Deformacija genitalnih organa ovog tipa dešava se jednom u 10.000 i, iako retka, može se videti u praksi. Međutim, slučaj da u obe materice budu bebe dešava se jednom u milion ili čak i ređe. U jednom aktu su urađena dva carska reza, odnosno otvorene su dve materice i izvađene bebe.

- Kod Snežane su unutrašnji genitalni organi odvojeni i to je urođena anomalija. Znači da ima dve materice, dva grlića materice i praktično dve vagine, jer je vagina podeljena uzdužnim zidom. Zbog te pregrade vagine, moguće je da su trudnoće odvojeno nastale. Eventualni razmak između odnosa ne bi mogao da bude duži od jednog do jednog i po dana.

Najspecifičnije u celoj priči jeste to što su se trudnoće razvijale nezavisno jedna od druge, pa smo se mi šalili da bebe nisu blizanci nego komšije. One su imale posebne materice, posebne posteljice i krvotok koji ih napaja. Ovu trudnoću pratio je doktor Petrov iz Vršca i on je primetio da se, u stvari, radi o dve trudnoće. Njima pripada i veliki deo zasluga za uspešno privođenje ovog porođaja kraju jer se bez ikakve sujete i na vreme obratio nama za pomoć.

Mi smo preuzeli pacijentkinju u desetoj nedelji i na vreme obavili citogenetske analize. Jedna od beba imala je anatomske deformitete, ali su obe bebe rođene savršeno zdrave. Ona je kod nas hospitalizovana u više navrata, a u poslednja dva meseca bila je pod specijalnim režimom. U startu smo znali da su devojčica i dečak, a same trudnoće su se dosta razlikovale - priča Dejan Filimonović, doktor koji je uradio carski rez.

Operaciju su, pored Filimonovića, radili i doktor Mikić, načelnik ginekološkog odeljenja, docenti Đukić i Nikolić i ekipa za visokorizične trudnoće.
- Uspešan porođaj rezultat je timskog rada. Operacija je bila izazov jer se nikad nisam sreo s takvim slučajem, pa sam pozvao u pomoć kolege, ali smo se konsultovali i putem Interneta i stručnih knjiga. Veliki je uspeh održavanje ovakve trudnoće do devetog meseca i uspešan porođaj. Naravno, pored sveg znanja, imali smo i sreće da ništa nije krenulo naopako - kaže Filimonović.

Rekli su da nema šanse
   
      

Odlično se prilagođavaju

- Prvo se rodila devojčica Nađa sa 2,330 kilograma, a posle nje je došao Vukašin sa 2,200 kilograma. Bebe su u inkubatoru i odlično se adaptiraju. Ne treba im veštački kiseonik i počele su same da uzimaju hranu. Trebalo bi da izađu iz inkubatora najdalje za dva dana, a kući će moći najdalje za desetak dana - kaže Tanja Mitrović, lekar pedijatar koji vodi brigu o bebama.
      
      
      
   

Snežanu Lehner smo zatekli na odeljenju za carski rez, gde se oporavlja od porođaja. Iako iscrpljena, sa lica joj ne silazi osmeh.
- Prvi put su mi rekli da imam dve materice na ginekološkom pregledu kada sam imala 19 godina. Tada su mislili da nema šanse da se u obema matericama razvije plod. Ali eto, priroda je rekla drugačije. U međuvremenu sam imala jednu trudnoću pre tri godine kada sam rodila Anju. Tada sam imala trudnoću u levoj materici. Htela bih da zahvalim doktoru Filimonoviću i doktoru Petrovu iz Vršca za sve što su uradili. Filimonović je, u šali, bebe zvao "komšije" - priča umorna, ali neizmerno srećna "fenomenalna" majka Snežana.

Tata Života se prekjuče vratio u Vršac i tamo su svi proslavili rođenje beba. Inače, Snežana je nezaposlena, a njen muž ima privatno preduzeće.
M. Obradović
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
Drago mi je kada cujem za ovakav uspeh i da nasi doktori nisu zabrljali,predpostavljam da su se lomili oko toga ko ce da je poradja pa da ga posle zovu GENIJE..
Mladoj mami svaka cast Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
2 vagine , jedan ulaz.... too complicated for me Smiley
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
Ne mora da bude komplikovano...njenom muzu nije...

Juce sam razmisljala o tome,ona zena nije svesna koliko je srecna;..bolje dve materice nego dve glave
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2208
Zastava Beograd
mob
Samsung Note 4
Ma idi, to je bolesno... Moze istovremeno da zatrudni sa uzem i komsijom... :anger:  ili postarem, ako je neki mladji...

A sta ce se desiti ako u jednoj materici budu blizanci i u drugoj....blizanci???
IP sačuvana
social share
PRODAJ BRZO, KUPI LAKO!

Amazonka.rs
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prvi Burek brak
Krajnje beznadezan


Nikad bolje

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14582
Zastava High
mob
Samsung S4
Ici ce veterinaru
IP sačuvana
social share


Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.