Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Smrtna kazna - Death penalty - Capital punishment  (Pročitano 3878 puta)
15. Avg 2005, 03:26:54
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Smrtna kazna - Death penalty - Capital punishment

Piše: Milan Nikolić
      

Još u rodovsko-plemenskom uređenju javlja se nejednakost među ljudima koja uslovljava njihova različita ponašanja. U ljudskoj je prirodi da želi ono što je zabranjeno i da krši moralne norme. E sad, da bi društvo opstalo i da bi se sprečila anarhija, moralno neprihvatljiva ponašanja morala su biti sankcionisana.



U početku je sve bilo regulisano običajnim pravom, a prvi pisani akt je Hamurabijev zakonik iz 18.veka p.n.e. Zakon je sadržao 250 odredbi kojima se regulišu društveni odnosi, a kažnjavanje je bilo po principu "oko za oko, zub za zub". Prvi pisani zakon u staroj Grčkoj je Drakonov zakonik iz 621.g.p.n.e., izuzetno rigorozan zakon za koji se govorilo da je pisan krvlju. Rimljani su imali "zakon 12 rimskih bronzanih tablica" a rimsko pravo je i dalje predmet proučavanja na fakultetima.

Ono što je zajedničko svim ovim, pa i kasnijim pisanim zakonima, je smrtna kazna kao najsuroviji vid kažnjavanja pojedinaca. Tokom istorije metode izvršenja su se menjale. Sa društvenim napretkom egzekucije su postale mnogo humanije I ređe. U antičkoj Kini osuđenici bi bivali rastrgnuti uz pomoć 4 ili 5 konja I to je jedan od najužasnijih metoda egzekucije. U starom Rimu su na osuđenike puštali grupu krvoločnih pasa, lavova i drugih životinja. Još jedan karakterističan rimski način izvršenja smrtne kazne je razapinjanje na krst kažnjavanje Hrišćana zbog monoteističke religije.

U srednjem veku osude na smrt nisu bile nimalo redak slučaj. Uglavnom su bile verskog karaktera i pogađale su sve protivnike zvanične crkve. Tako su nakon iskonstruisanih suđenja, najčešće uz svedočenje 2 svedoka mnogi ubijeni ni krivi ni dužni. Najviše su na udaru bile žene, koje su pod optužbom da su veštice spaljivane na lomači. Na lomači su živi spaljivani i jeretici, ali i neki od najgenijalnijih umova i mislilaca. Đordano Bruno i njemu slični lišeni su života zbog svojih slobodarskih ideja. Nešto kasnije u toku francuske revolucije uvedena je giljotina. Na njoj je odrubljeno mnogo glava poznatih Francuza tog vremena između ostalih i Maksimilijan Robespjer, jedan od vođa revolucije, okončao je svoj život na giljotini. U srednjem veku korišćene su jos neke brutalne metode egzekucije: nabijanje na kolac, vešanje, davljenje, odrubljivanje glave.


U novijem vremenu najzastupljenija metoda je streljanje, uostalom ovako se i kod nas izvršavala smrtna kazna dok nije ukinuta zbog ulaska naše zemlje u Savet Evrope. U Americi se za egzekuciju najčešće upotrebljava električna stolica. Nju je oko 1880.godine konstruisao Edison (pronalazač sijalice), a radi na principu propuštanja struje od nekoliko hiljada volti kroz ljudsko telo. U poslednje vreme u svetu se sve više koristi smrtonosna inekcija koja nakon ubrizgavanja izaziva smrt bez agonije. Moram priznati da je ovo ipak najhumanija upotreba smrtne kazne. Ipak, u nekim muslimanskim zemljama održala se tradicionalna smrt kamenovanjem - namenjena seksualnim prestupnicima.

U svetu trenutno 74 zemlje imaju smrtnu kaznu kao zakonski vid kažnjavanja. Bez smrtne kazne je cela Evropa (izuzev Belorusije), Australija, Kanada i Novi Zeland. Najveća upotreba smrtne kazne je u Narodnoj Republici Kini gde je po zvaničnim podacima 2004.godine bilo više od 3400 izvršenja.

Prvih 12 zemalja u svetu po broju smrtnih kazni i učestalost po podacima Amesty International (svetska organizacija za zaštitu ljudskih prava).


ZEMLJA 2004. na 100 mil. stan.
1 Kina 3,400+ 260
2 Iran 159+ 230
3 Vijetnam 64+ 77
4 SAD 59 20
5 Saudijska Arabija  33+ 130
6 Pakistan 5+ 9.4
7 Kuvajt 9+ 400
8 Bangladeš 7+ 5
9 Egipat 6+ 7.9
10 Singapur 6+ 140
11 Jemen  6+ 30
12 Belorusija 5+ 48
« Poslednja izmena: 15. Avg 2005, 11:21:15 od Anea »
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
ovaj da... vidi se da osoba koja je pisala ovaj tekst ne poseduje nikakvo pravnicko znanje...

"oko za oko, zub za zub" je sistem taliona i nije se primenjivao samo u Vavilonu, vec u citavom tada poznatom svetu, a da je Hamurabijev zakon prvi pisani akt je notorna glupost jer su otkrivena baр dva starija kodeksa....

"Zakon 12 (bronzanih)? tablica"  donesen je je 450-449. p.n.e. i sgurno nije niti jedina kodifikacija rimskog prava, niti jedini razlog zbog koga se rimsko pravo proucava.... Celokupna istorija rimskog prava, a posebo jedan kasniji akt "Corpus Iuris Civilis", ostavili su nemerljiv uticaj na razvoj i Kontinentalnog i Common law prava... ali, pre svega u oblasti gradjanosg prava...

Citat
Još jedan karakterističan rimski način izvršenja smrtne kazne je razapinjanje na krst kažnjavanje Hrišćana zbog monoteističke religije.
Vecu glupost odavno nisam cula... Samo notorna neznalica moze tako nesto da napise... Razapinjanje na krst potice iz Persije, preko Aleksandra velikog prosirilo se u Atinu i Evropu, primenjivan je i u Egiptu i Kartagini... To je bio uobicajeni nacin izvrsenja smrtne kazne za teska krivicna dela izmedju 6-4 v.p.n.e.
Sigurno najkrvolocniji primer rimske upotrebe ove metode je Spartakov ustanak kada je 6000 robova bilo je razapeto Via Appia kao znak upozorenja. Znaci, Isus Hrist nije bio ni prvi, ni poslednji koji je bio razapet na krst.... To sto je ovaj dogadjaj usao u hriscansku ikonografiju i poprimio sasvim drugo znacenje je sasvim druga prica...




IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.