Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 16:18:34
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Smoriti - Poreklo i upotreba :)  (Pročitano 5462 puta)
03. Nov 2004, 02:00:45
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Poreklo i upotreba
glagola SMORITI

Prosto je neverovatno koliko se često u svakodnevnom govoru, u najrazličitijim situacijama može čuti izjava poput "ne da sam se smorila/smorio" ili "kako me je samo smorila/smorio".

Upotreba ovog izraza izuzetno je rasprostranjena tako da ga čak možemo pronaći i u novinskim člancima (pitam se da li to znači da polako prodire u književni jezik).

U svakom slučaju činjenica jeste ta da je najviše korišćen od strane omladine te je zato moja profesorka (još iz srednjoškolskih dana) izvela zaključak da je spontano u omladinskim krugovima i nastao kao savršena kombinacija vokala i konsonanata koji odgovaraju duhu našeg jezika i da taj duh nova pokolenja osećaju i primenjuju u svom načinu izražavanja (čitaj slengu). Tada sam po analogiji stvari (pendžer-prozor, astal-sto kao i piti-cirkati, krug-dir) izvela zaključak da će "nova" reč - SMORITI zameniti stare - DOSADITI, UGNJAVITI, TERATI PO SVOME i sl.

A onda sam jednoga dana sasvim slučajno naišla na pomenuti glagol ni manje ni više nego u Vukovoj zbirci "Srpske narodne pjesme" knjiga treća, pesma pod brojem 42. I to u sledećim stihovima:

"Ti me, more, slomi i prevari
Na daleko, Biscu na krajinu,
Smori mene i družinu moju
A i gladu i junačkom žedom"

Dakle, Vukov pevač Starac Milija iskoristio je ovaj izraz, u kontekstu sa značenjem sličnim današnjim, pre više od sto godina (a ko zna koliko je bio u upotrebi i pre toga).

Nisu mladi baš uvek skloni da samostalno naprave, upotrebe i u jezik lansiraju nove reči-kovanice, ponekad se late plagijata pa makar to bio i izraz star sto i više godina. Tako da, neke reči izlaze iz upotrebe, neke menjaju značenje, neke nove zamenjuju stare a neke vaskrsnu i posle jednog veka.

Dragana Krstić
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1610
Zastava Na žalost, u BG...
Ja bih pre rekao da su navedenu reč mladi samo vratili u upotrebu.
I to je ok. Nisu je izvrnuli kao onu divnu staru "karati"...
IP sačuvana
social share
Za sve nase [Lobotomiste], igrajte se i vi
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zar moja glava vredi 100 forinti? Gospodo draga...

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 176
Zastava Beograd, Novi Sad, Pazova .... kako kad
Mislim da je neko procitao bas tu pesmu, nasao cudan glagol koji oznacava tako cestu stvar kod mladih, pa je poceo da ga koricti, pa onda njegovo drustvo, pa malo sire drustvo, pa uza drustva pojedinaca iz onog sireg drustva... Ne kazem da je to poteklo od jedne osobe, nego je vrlo verovatno da se slican dogadjaj odigrao na vise mesta u zemlji!
IP sačuvana
social share
Dal' grom odabira hrast, ili se to, pak, hrast munjama nametne...?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 3156
Zastava Shorewood, WI
mob
Samsung Galaxy S6
JA pre mislim da je nastalo spontano, jer je l;akse izgovoriti smorio sam se nego umorio sam se, ima jedan slog manje, a karakteristika modernog govora, tj. slenga je i ekonomiscnost, tj. sto mannji utrosdak energije na govorenje. Ta stednja dovodi do niza skracivanja, nepravilsnosti i sl. kolje se vremenom odomace i postaju prihvacen nacin govora (npr. idem na posao svaki dan umesto svakog dana).
IP sačuvana
social share

Dreadnot is proud to be here, sharing madness with you Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Rock'N'Roll

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 128
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Nokia 6680; N82
zanimljio je to sto na italijanskom tj. u muzici:

сморцандо (итал. smorzando), латиницом: smorcando
муз. гасећи се све слабије; сморцато.

сморцато (итал. smorzato), латиницом: smorcato
муз. в. сморцандо.

сморендо (итал. smorendo), латиницом: smorendo
муз. умирући.

ima relativno slicno znacenje.

IP sačuvana
social share
pitaj sta ti treba
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
au ala ste sad smorili, trazeci etimolosko poreklo reci smoriti Smile

SF, u svakom slucaju naucili smo (a naci ce se i neko ko ce reci ja sam to vec znao) nesto novo, a to je uvek bobro.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 16:18:34
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.