Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Slobodan Vuksanović, ministar prosvete i sporta, skrenuo je  (Pročitano 520 puta)
09. Nov 2004, 11:44:32
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Slobodan Vuksanović, ministar prosvete i sporta, skrenuo je pažnju javnosti već prvim svojim potezima
Hoću evropsku
školu u Srbiji
Ne možemo mimo sveta, to nisu bili ni Vuk, ni Dositej

BEOGRAD - Kada je početkom oktobra postavljen za ministra prosvete, Slobodanu Vuksanoviću je zamerano zbog niskog političkog rejtinga u narodu, ali je on ubrzo preokrenuo mnjenje u svoju korist, jer je počeo da suspenduje sve osporavane odluke prethodnice Ljiljane Čolić, a započeo čuvenim pitanjem o učenju stranog jezika od prvog osnovne.
- Ako se u većini država Evrope engleski uči kao obavezni predmet od prvog razreda, a kao izborni od četvrtog, zašto to onda ne bi važilo i kod nas, ponovio je i u jučerašnjem razgovoru za Glas.

Novi ministar je za mesec dana, koliko je na čelu prosvetnog resora, uspeo da digne javnost na noge čak u nekoliko navrata - poslednja bura izazvana je izjavama da postoji prostitucija u školama. I ponovo su počele da pljušte pritužbe da pokušava da pomeri fokus pažnje, što je on odlučno negirao.

Ljiljana Čolić je izbegla pravu primopredaju dužnosti kad je došla u MPS, da li ćete sada Vi uraditi ono što je ona propustila?
- Razgovarao sam sa najupućenijim ljudima iz nekoliko prethodnih garnitura. Prednost su imali oni koji su me dočekali sa negativnim raspoloženjem i mislim da sam dokazao da možemo da radimo zajedno.

Da li ste se videli i sa bivšim ministrima u dva prethodna mandata?
- Razgovarao sam sa Gašom Kneževićem i sa saradnicima Ljiljane Čolić.
   
      

Sa DSS-om smo kao jedna duša a dva tela

Koliko su tačne glasine da ste na ministarsko mesto došli "trgovanjem"?
- Priča o "trgovini" je glupost, zato što su poslanici lično vlasnici mandata, svi, pa i poslanici NDS. Meni je ovo mesto ponuđeno sedam dana pre završetka lokalnih izbora, a posle tih izbora shvatio sam da nema mesta za puno srodnih demokratskih partija za one koji su mali. I ja sam predložio da se udružimo u DSS. Nisam mogao da sačuvam ime stranke, ali sam mogao ljude. Nalazimo se u DSS-u, sa kojom smo prethodnih pet godina bili "jedna duša u dva tela" u svim vanrednim periodima i kampanjama.
      
      
      
   

Ima onih koji se pitaju kako novi ministar može da sarađuje sa starim timom, da li ćete tu nešto menjati i da li ćete aktivirati stručnjake koji su skrajnuti u vreme Čolićeve.
- Nikog neću da pitam da li pripada ovoj ili onoj partiji, kada je došao, s kojom garniturom. Imam "zacrtane" zadatke i ciljeve i hoću da istrajem do kraja, sa svima koji su dobornamerni i koji hoće da rade. Ko želi, biće u timu, ali u ekipi ostaju samo oni koji mogu da prate tempo i poštuju rokove.

U školama tvrde da još nisu dobili ništa napismeno da se stopira otpuštanje profesora engleskog sa B2 diplomama...
- Prvi put čujem za to, od kad sam poslao uputstva meni se više niko nije javio ni od tih nastavnika, ni od novinara, niti su direktori rekli da imaju bilo kakvu dilemu ili nedoumicu.

U roku od 15 dana treći put idete u Savez učitelja. Šta kažete na njihove zahteve da se vrate stručni seminari za usavršavanje, koje je Čolićeva suspendovala čim je stupila na dužnost?
- Ne kažem ništa, pronašao sam pare, iako je u rebalansu budžeta ostalo samo novca za plate i izdao sam nalog da se 1. decembra za 5.000 učitelja u Srbiji organizuje seminar. Napravili smo vratolomiju da bismo pronašli taj novac i do 1. januara biće napravljen čitav plan seminara na razne teme kojima ćemo pomagati učiteljima i olakšavati im posao.

Na jednom skupu čuo se podatak da je prethodna ministarka suspendovala Kards program za opremanje srednjih stručnih škola i da je na taj način "zarobljeno" 5,5 miliona evra. Šta ćete Vi uraditi?
- Ne znam iz kojih razloga je to urađeno i ne mogu sve probleme da raspetljam za dve nedelje i zato sam se potrudio da upotpunim tim ljudi. Vlada je imenovala profesorku Vesnu Filu za pomoćnika ministra za međunarodnu saradnju i ona će se boriti sa tim problemima, jer jedan čovek nije ministarstvo.

U delu javnosti misle da ste izjavom o prostituciji u školama hteli da skrenete pažnju sa nekih drugih, važnijih, tema.
- Nijednu temu nisam skrajnuo, nego reagujem hitro i odgovorno, ako hoćete - roditeljski.

Da li je ideja o devetogodišnjoj školi potpuno napuštena?
- O svim temama mogu da dam lični stav, ali o toj temi treba da se izjasne stručna javnost i Nacionalni prosvetni savet.

Prethodna ministarka je htela da ostavi lični pečat, a to su želeli i ostali. Kakav biste Vi pečat voleli da ostavite?
- Voleo bih da se moj doprinos primeti u nekoliko različitih, a sve vezano za bezbednost dece i za ispravljanje nekih grešaka. Hoću modernu, evropsku školu u Srbiji. Ne možemo mimo sveta. Mimo sveta nisu bili ni Dositej ni Vuk, pa zašto bismo mi to onda sada bili?

Čim ste postali ministar izjavili ste da to može da bude kratkog daha, svega tri meseca...
- Za neke stvari je dovoljno tri dana, za neke tri meseca, a neki procesi, kao što je reforma, iziskuju niz godina. Ono što je do mojih "10 prstiju i glave", za to mogu da garantujem i sigurno je da neću biti lenj ministar.
Olga Nikolić
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.