Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Skupština Srbije: Pravo na rađanje srušilo stranačke bar  (Pročitano 2134 puta)
17. Feb 2005, 01:14:02
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Skupština Srbije: Pravo na rađanje srušilo stranačke barijere
Žena donosi poslednju reč
BEOGRAD - Žene poslanice u srpskom parlamentu postigle su juče jednu od najznačajnijih pobeda na planu politike - osim što su se izborile za jedno od svojih osnovnih prava, a to je pravo da one, a ne neko drugi odlučuje o rađanju. One su na (tom pitanju) oborile tvrdu stranačku barijeru i "disciplinu", koja postoji između različitih stranaka u srpskom parlamentu ma o kom pitanju da se raspravlja. Argumenti žena poslanika, o pitanju slobode rađanja, ujedinili su stavove i (oduvek) suprotstavljenih stranaka kao što su DS sa SPS, G17 plus i SPO-NS.

"Koska" razdora ubačena je u član vladinog predloga porodičnog zakona, koji u jednom članu kaže kako "svako ima pravo da slobodno odlučuje o rađanju". Na to su već reagovale i mnoge nevladine organizacije, a svojim amandmanom je to pokušala i uspela da obori Anita Beretić iz DS. Njoj su se, naime, pridružile ne samo kolege iz iste stranke, već i iz redova vladajućih G17 plus, SPO-NS, kao i socijalista, a čak su i radikali, kao ljuti protivnici zakona, istakli kako im je bliži stav DS, nego ministra Slobodana Lalovića i Vlade Srbije.
   
      

Bez rasprave o platama

Skupštinski Administrativni odbor, prekinuo je jučerašnju sednicu na kojoj je prva tačka dnevnog reda trebalo da bude vraćanje poslaničkih plata na staro. Do prekida je došlo, jer članovi nisu usvojili predloženi dnevni red u celini. Zoran Anđelković, član AO iz SPS predložio je, najpre, da se raspravlja o analizi Zakona o platama kako bi se utvrdilo kolike su plate svih izabranih i postavljenih lica. Predstavnici vladajuće koalicije prihvatili su ovaj Anđelkovićev predlog, ali nisu glasali za dnevni red u celini.
      
      
      
   

Sumnjivo je bilo, što odluku o rađanju vlast prepušta "svakome", pošto bi to, onda, mogli biti ne samo suprug nego, recimo, najstariji u porodici, svekar, svekrva, komšiluk, ili lokalni sveštenik... Ili, što reče Lejla Ruždić-Trifunović, "zašto onda ne i Crkva, SANU, Islamska zajednica...". Na to pitanje su mnogi postali osetljivi, posle medijske kampanje o potrebi da se zabrani abortus kao mera populacione politike i podizanja nataliteta.

Nataša Mićić, Gordana Čomić, Anita Beretić i drugi poslanici DS objašnjavali su zašto bi bilo pogubno da još neko osim žene odlučuje o tome hoće li ona da rodi, "kad svi budu mogli da rode, neka o tome i odlučuju", "to je njeno prirodno pravo, i ovim joj to neko uskraćuje", "zar je ovo moderan evropski zakon", i " ne čudi što vlada predlaže ovakav član zakona, jer time pokazuje da se plaši da u Srbiji odluke donose žene, makar to bilo i o rađanju".

Kada su se vladinom stavu o "svakome" pridružile i Blagica Kostić iz grupe SPO-NS, zatim Snežana Plavšić- Stojanović iz G17 plus i Živodarka Dacin iz SPS, bilo je jasno da vlada nema kud, i da će amandman u danu za glasanje dobiti većinsku podršku u parlamentu. Ministar Lalović je pokušao se izvadi, "plašeći se", kako bi davanje prava ženama da slobodno odlučuju o rađanju "moglo biti neustavno".

Popodne je njegova dilema bila otklonjena u Sekretarijatu za zakonodavstvo, pa je Lalović izračunao da mu je bolje da prihvati "ženski amandman" nego da doživi preglasavanje od poslanika vladajućih stranaka.
M. D. - O. N. S
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.