Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 18:12:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Škotska u mraku - stonoge napadaju!  (Pročitano 2886 puta)
15. Apr 2008, 20:07:18
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4306
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13



Još od bombardovanja Luftvafea za vreme Drugog svetskog rata, u Škotskoj nisu primenjene tako drastične mere odbrane.

U tri škotska sela proglašeno je obavezno "zamračenje" kako bi se odbio napad nesvakidašnjih invazionih snaga.

Naime, krajem meseca, očekuju se da će na hiljade stonoga krenuti na uvalu Sendvud, krčeći sebi put kroz dnevne sobe, kupatila i kuhinje stanovnika te oblasti na krajnjem severu Škotske.

Napad insekata trebalo bi da traje sve do avgusta.

Da bi se koliko toliko odbranili od invazije, stanovnicima je savetovano da noću zamračuju domove jer svetlost privlači te insekte, crne evropske stonoge, dugačke oko 2,5 centimetara koje su naročite aktivne od sumraka do zore.

Jedan od stanovnika, koji je već prošle godine doživeo jednu takvu invaziju, kaže da je "teško poverovati koliko je ta stvar grozna".

"Pokušali smo sa insekticidima. Neki su stalno prali zidove kuća, ali sve je bilo uzalud", rekao je on.

Naučnici do sad nisu uspeli da objasne ovu pojavu. Invazije stonoga su se prvi put pojavile u tom kraju pre četiri godine i od tada su sve agresivnije i intenzivnije.

Zemljište oblasti je bogato kalcijumom koje stonoge vole. One se hrane trulom vegetacijom bogatom kalcijumom koji im je neophodan prilikom formiranja egzoskeleta.

Stručnjaci smatraju da je do eksplozije broja stonoga usledilo usled nekoliko blagih, vlažnih zima koje su omogućile većem broju jaja da se izlegu.

Bilo kako bilo, stanovnicima je ponuđen metod koji u tim prilikama koriste Australijanci - zamračivanje.

"Rečeno nam je da noću zamračujemo svoje domove kao u slučaju rata. Da gasimo spoljna svetla, navlačimo zavese i spuštamo roletne", kazala je stanovnica jednog od sela na udaru u Sendvudu.

(Tanjug)
IP sačuvana
social share
"A great many people think that they are thinking when they are merely rearranging their prejudices."  William James
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Opera 9.25
mob
SonyEricsson w350
o boze,odvratno!!!  Smiley 1 Smile
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Leo
Pol Žena
Poruke 15225
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Samsung D900
da se covek ubije odmah,strasno ,gadno
IP sačuvana
social share
  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
mob
HTC One V
ne daj boze nikome!!!  Smile Smile Smiley 1 Smiley 1
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 18:12:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.