Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 18:40:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Skladištenje ugljen-dioksida  (Pročitano 1990 puta)
30. Jul 2006, 00:28:20
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Skladištenje ugljen-dioksida
Opasni zarobljenik
Gas pod zemljom nagriza minerale stvarajući preteću mešavinu metala i organskih materija    

Na početku je ličilo na dobru zamisao, na kraju se može izroditi u veliku nevolju.

Poduhvat da se ugljen-dioksid skladišti u dubokim geološkim slojevima Teksasa prerastao je u noćnu moru: jedan od najvećih uzročnika sveopšteg otopljenja uveliko razara podzemne minerale. Opasni zarobljenik, očigledno, nastoji da umakne.

Američki naučnici su, upravo, obznanili u časopisu „Geologija” da se u vapnencu na 1.550 metara dubine stvara preteća mešavina metala i organskih materija. Istovremeno, gas otapa iznenađujuće veliku količinu minerala koji bi trebalo da ga zadrže tamo gde je ubačen.

Za sada još ništa ne curi, ali se neugodnom pojavom valja bliže pozabaviti pre nego što takve tvorevine iziđu kroz otvore i dodatno pojačaju učinak „staklene bašte”, zabrinut je geohemičar i autor studije Jusif Karaka.

U naftne bušotine često se upumpa ugljen-dioksid da bi nastao dodatni pritisak i izvadilo se što više mrke tečnosti. Istraživači koji učestvuju u ovom programu (Frio Brine Pilot Experiment), potpomognutim novcem Ministarstvo energetike, severoistočno od Hjustona istočili su, čak, 1.600 tona ugljen-dioksida da bi proučili kuda gas ide i šta se s njim događa.

U međuvremenu su otkrili da minerali postaju kiseli maltene kao kiselina, zbog čega se uveliko tope. Pri tome se oslobađaju metali, kao što su gvožđe i mangan, a u otopinu ulazi organska materija.

Upravo gubitak karbonata najviše zabrinjava, jer ta jedinjenja u prirodnom obliku zatvaraju pore i pukotine u steni koje mogu propustiti ugljen-dioksid i poremetiti gornje slojeve tla. Posledica toga bio bi, za sada, nepoznat učinak na zalihe pijaće vode i navodnjavanje.

Verovatno je opasnije to što bi kisela mešavina mogla napasti karbonate u cementu kojima su zapečaćene stare naftne i gasne bušotine, kojih u SAD ima oko 2,5 miliona.

Geologa Hulija Fridmana iz Nacionale laboratorije Lorens Livermor manje brine korozivno nagrizanje pečata na bivšim bušotinama. „Zemljina kora je stvorena za zadržavanje ugljen-dioksida”, smatra on, dodajući da u SAD ima, najmanje, 80 naftnih polja u koja se pomenuti gas upumpava već 30 godina.

„Do sada nismo primetili nikakve nezgode”, dodaje Hulio Fridman. „Uprkos tome, nas rezultati ovog projekta navode na postojanje određene pretnje koje nismo bili svesni ranije. Nova opasnost je u tome da ugljen-dioksid može dospeti do plićih skladišta pijaće vode.”

S. P.

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 18:40:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.