Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 01:24:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 6 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Skandal krivokapićev terorista  (Pročitano 22117 puta)
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0
Ранко Кривокапић: Смена Угричића је наставак обрачуна са Ђинђићем
   PDF    Штампа    Ел. пошта
недеља, 05. фебруар 2012.

Након тешких речи изговорених последњих дана у Београду због ауторског текста „Шминкање политичког монструма” Андреја Николаидиса, саветника председника парламента Црне Горе Ранка Кривокапића, као и веома оштре протесне ноте, коју је поводом тог чланка упутило Министарство спољних послова Србије, за многе је била потпуно изненађење вест да ће Подгорица без ограде подржати кандидатуру Вука Јеремића за место председавајућег Генералне скупштине УН.

– Константа спољне политике Црне Горе је успостављање најбољих могућих односа са својим суседима, па у том духу и тумачим најаву Министарства спољних послова о подршци кандидатури министра Јеремића. По хришћанском начелу: ко тебе каменом, ти њега хлебом – објашњава у ексклузивном интервјуу „Дневнику” председник црногорског парламента и лидер тамошњег СДП-а Ранко Кривокапић.

Ипак, „случај Николаидис” спустио је односе две државе на никад нижи ниво од црногорског признања косовске независности?

– Ово је тек једна од три протестне ноте у само годину дана између Црне Горе и Републике Србије. И то јасно показује континуитет наших односа као независних држава. У два наврата се Црна Гора морала бранити на овај начин: од Стратегије Владе Србије о инструментализовању Срба у региону, а потом и од мешања Републике Србије у спор једне епархије Српске православне цркве против државе Црне Горе.

Иначе, тај „случај Николаидис” је само пример како се по методу кардинала Ришељеа „дајте ми било коју реченицу из било које књиге и послаћу аутора на вешала“, води обрачун са слободом стваралаштва и мисли. Андреј Николаидис рођен је у Сарајеву и ратни је избеглица, антиратни писац, лауреат Европске награде за књижевност коју му је доделила Европска комисија у новембру 2011. Добитник је прегршт регионалних награда. И тај и такав аутор, по Ришељеовском методу, постаје “терористичка претња” за једну државу и један ентитет, чији се комплетан државни врх из деведесетих налази у Хагу, оптужен за најтеже злочине на европском тлу у последњих пола века.

Да парафразирам песника Хајнриха Хајнеа о паљевини књига - тамо где сад протерују писце, ускоро ће протеривати многе друге. И зато ми је тешко због судбине која је задесила господина Сретена Угричића. Но, то је још један од обрачуна са покојним Зораном Ђинђићем.

Да ли се Ви слажете са оценом Вашег саветника да би „употреба динамита и пушака сакривених у дворани у којој су главари, духовници и уметници прослављали двадесетогодишњицу постојања РС” представљала „цивилизацијски искорак” и „поетску правду”?

– Андреј Николаидис је првенствено један од најбољих књижевника млађе генерације, па тек онда мој саветник. Замислите кад би по истом моделу теретили председника Милошевићеве СРЈ – аутора “Времена зла” – да је дела писао у председничком својству. Или Иву Андрића третирали као писца под теретом амбасадорске функције у Трећем Рајху . Дакле, Николаидис овај текст није ни писао ни потписао у својству саветника.

И друго, када сагледате текст у целини, видите да је у питању метафора на тему класне свести и не могу да верујем да су је моји пријатељи у Републици Српској схватили као претњу.

А да ли се слажете са Николаидисовом оценом, изнетом у истом тексту, да „када би Подгорица смањила пљачку и похапсила тајкунску ђубрад, притисак Београда тиме не би постао слабији, али би свакако био мање ефикасан”?

– Црна Гора, као уосталом и остале државе региона, има проблема са посттранзиционим феноменима. Када се ради о тајкунима и последицама периода транзиције, мислим да нема готово никакве разлике између Црне Горе и Србије. Сви се сусрећемо са истим проблемима, којих сигурно у већој земљи има више, али се у мањој више виде. И мислим да сви треба да се бавимо својим кућом, да сарађујемо у делу где је потребна заједничка акција надлежних органа, али и да не завирујемо у туђе двориште, поготово кад и у сопственом имамо и превише тога за очистити.

Шта је, по Вама, заправо кључни проблем на релацији Београд – Подгорица? Својевремено сте говорили да је у питању „музичка партитура која се, у истом тоналитету, али са различитим ритмом и паузама, свира још од 19. века”?

– Та метафора најјезгровитије описује наше односе на равни историјских искустава. Исти су иструменти на којим се свира и поред промене музичара, попут злоупотребе СПЦ у политичко деструктивне циљеве и идеологије великодржавља од дела интелектуалне елите из Српске академије наука и уметности, па до субверзивног деловања безбедносних служби. Диригент је ту вођен од главних музичара, а не обратно. Добро је то описао чак и некадашњи председник Црне Горе, а касније Милошевићев премијер Момир Булатовић, који је рекао: „Ако је мера добре власти у Црној Гори послушност према Београду, онда Црној Гори не требају ни власт ни Држава“. Очит пример је то да се званичном Стратегијом Владе Србије из фебруара прошле године тежило прекрајању уставног устројства Црне Горе као грађанске државе. Подсећам на сличне документе те врсте као што је Начертаније Илије Гарашанина из 19. века и Меморандум САНУ из 1986. Оно што посебно забрињава је да је, за разлику од та два документа, овај последњи имао печат Владе Србије, чиме је први пут то постала и званична политика државе Србије.

Колико односе две државе додатно може закомликовати евентуална пресуда Европског суда за људска права у Стразбуру, каква год била, по тужби Епархије будимљанско-никшићке против Црне Горе за повраћај имовине?

– Својим конкретним деловањем ова црква тј. њен клер у Црној Гори угрожава фундаменталне вредносне темеље на којима је саздана грађанска Црна Гора. Њен однос према држави, црногорској нацији, култури, припадницима других вера и нација, догађајима из блиске прошлости, нашим интеграционом процесима, јесте такав да представља потпуно супротстављање кључним, цивилизацијским правцима развоја данашње Црне Горе.

У Стратегији Владе Србије, коју сам малопре поменуо, СПЦ фигурира као инструмент државне политике Србије према државама из окружења. Мислим да је тиме све речено о мисији коју ова црква има у Црној Гори. А тужба о којој је реч је само мали сегмент у укупном мозаику опонирања СПЦ држави Црној Гори. Сва имовина којом данас располаже СПЦ у Црној Гори је државна имовина, која је окупацијом и насилном анексијом Црне Горе из 1918. одузета Краљевини Црној Гори. Одлука Србије да буде део овог спора на страни СПЦ није добра порука и не доприноси даљем јачању наших међудржавних односа.

Да ли стоји оцена, изречена у срцу Подгорице, да сте заправо Ви предводник струје „екстремних црногорских националиста”?

– Терате ме да сувим чињеницама отпочнем одговор на ову бесмислицу. Могло би бити да сам за уздизање европске Србије до 2000. године учинио више него садашњи врх Републике Србије. Само неколико примера:

На пролеће 1996. смо професор Новак Килибарда и ја окупили у Грађанском савезу српску опозицију да је уједињујемо. Од Зорана Ђинђића, Вука Драшковића, Војислава Коштунице… до Жарка Кораћа и Весне Пешић. Но, то је и дан када је у „Српској речи” изашао текст о оцу Војислава Коштунице, који је због тога напустио састанак. На молбу Зорана Ђинђића, током протеста сам обилазио међународне чиниоце да бих их са ауторитетом антиратног политичара, са људима из СДП-а, убеђивали да одустану од подршке „гаранту мира“ у пост-дејтонској Србији – Милошевићу. Клучне земље су, наиме, имале усаглашен став: “опозиција је више националистичка од Милошевића“. А наша порука је била искрена: ”Тачна је констатација о њиховом национализму, али они нису ратна машинерија и донеће демократизацију Србије”. Нека погледају ко се из Црне Горе међу првима обратио демонстрантима са прозора Демократске странке. Сличних примера има и превише за један интервју.

У сваком случају, оптужбе које сте навели део су исте старе технологије етикетирања и ућуткивања људи који никада нису били политички део оног што Хаг квалификује као “заједнички злочиначки подухват“. Једино СДП у садашњем саставу Скупштине Црне Горе, осим мањинских партија, није био део великосрпског пројекта током ратних година. Тај нам се грех очигледно не да опростити, па је сваки Црногорац по дефиницији негација великосрпства а они великосрпство изједначавају са српством. Када се употреби таква етикета за некога ко је лидер једине аутентичне европске, грађанске и антиратне странке у Црној Гори, онда је то врхунац бешчашћа.

Ипак, много је оних који тврде да се власти у Београду и Подгорици „савршено допуњавају”, односно да једни друге одлично користе као мамац за скретање пажње када код куће не иде баш најбоље?

– Сличне оцене се могу чути и у једном делу црногорске јавности. Не спорим да неко заиста има потребу да и у Србији и у Црној Гори манипулише озбиљним питањима односа две земље. Но, чињеница што неко манипулише тим питањима не значи да ти проблеми не постоје и да их није потребно решавати , тј. да треба забијати главу у песак. У Црној Гори нараста свест о историјском континуитету проблема.

Али како тумачите чињеницу да сви сусрети државних званичника Србије и Црне Горе одишу пријатељством, љубављу, разумевањем... да би колико сутра опет биле размењене оптужбе за хегемонизам, подршку криминалу...

– Увек у разговорима са својим српским колегама искрено саопштавам своје виђење односа две земље, са свим проблемима који те односе оптерећују. Убеђен сам да је такав искрен однос највећи доказ добрих намера, пријатељства и разумевања. Отвореним изношењем ставова стварамо климу поверења каква треба да постоји између званичника наше две блиске државе. То је предуслов да бисмо, у духу политике добросуседства и регионалне сарадње, решавали проблеме тамо где они постоје. Остало може личити на лицемерство, или из сервилности, или из немоћне агресивности.

Недавно је у Подгорици боравио и Томислав Николић и лепо се издиванио са Милом Ђукановићем. Да ли остајете при оцени да „већина српских лидера гради добре односе са Црном Гором док не ојачају на унутрашњем плану; чим се тај статус промени, расте и потреба да се према Црној Гори манифестује та снага на погрешан начин”?

– Како се једини нисам срео са господином Николићем, приликом његовог боравка у Подгорици, не бих желео да коментаришем конкретан случај. Мој став, који сте цитирали у питању, је само закључак који се просто намеће, ако нисте заборавили што се све дешавало на овим просторима у последњих двадесет година. Многи опозициони политичари су у Црној Гори тражили подршку, а у време Милошевића и заштиту, да би касније, са позиције власти, потпуно мењали реторику, па и покретали конкретне активности према Црној Гори, које се никако не би могле окарактерисати као пријатељске.

Разговарао: Мирослав Стајић

(Дневник)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 10.0
mob
Alcatel 
Najgluple, najbezobraznije, najbestidnije saopštenje ikada dato od Crne Gore. Stvarno bi Crnogorci mogli malo da se bave svojom državom , ako je uopšte imaju i da sjašu sa Srbije.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0
stvarno nerazumem ove pavijane,koji im je kurac  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 10.0
mob
Alcatel 
četvrtak 9.02.2012 | 11:16
"Slučaj Borik ozbiljna stvar"
 Izvor: Glas Srpske

Banjaluka -- Direktor policije Srbije Milorad Veljović izjavio za "Glas Srpske" da je "slučaj Borik" suviše ozbiljna stvar koja do kraja treba da bude rasvetljena.


Prema njegovim rečima, MUP Srbije dostavio je MUP-u Republike Srpske i Tužilaštvu rezultate veštačenja oružja pronađenog u Boriku i policija SRbije će učiniti sve da budu otkrivene činjenice.
On nije želeo da govori o rezultatima veštačenja veće količine naoružanja u banjalučkoj hali "Borik", pred obeležavanje 20-godišnjece RS, kojoj su prisustvovali brojni visoki zvaničnici, među kojim i oni iz Srbije. To bi, kako kaže, ugrozilo istragu.

 "Želim da ponovim da je stvar suviše ozbiljna. MUP Srbije daće pun doprinos u rasvetljavanju ovog slučaja i pomoći će u istrazi MUP-u RS i Tužilaštvu BiH", rekao je Veljović.

 “Glas Srpske” je objavio u sredu da je Tužilaštvo BiH uputilo Sudu BiH predlog za produženje pritvora za još dva meseca Božidaru Stanišljeviću, koji je osumnjičen za krivično delo terorizam. Tužilaštvo je predložilo pritvor zbog opasnosti da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogao da ometa istragu, prikriva dokaze, te vrši uticaj na svedoke ili saučesnike.
 Stanišljević je uhapšen 10. januara i trenutno je u pritvoru u KPZ Tunjice. Oružje koje je pronađeno u dvorani “Borik” veštačio je Nacionalni kriminalističko-tehnički centar MUP-a Srbije, a rezultate tog veštačenja dostavio je policiji RS i Tužilaštvu BiH.
 Kako je ranije objavljeno, na oružju i municiji u “Boriku” pronađeni su otisci više lica, a zaključeno je da su obe pronađene puške održavane, kao i da je iz njih pucano.

 U Sportskom centru “Borik” u Banjaluci pronađeni su tri kilograma plastičnog eksploziva velike razorne moći, detonator, snajper, dve automatske puške, dva škorpiona, prigušivač i 400 metaka različitog kalibra dan uoči obilježavanja Dana i krsne slave RS. Eksploziv i naoružanje pronađeni su u takozvanoj “novinarskoj loži” iznad južne tribine dvorane, uoči svečanosti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 6 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 01:24:01
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.