Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 19:57:52
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Širina guma ???  (Pročitano 18835 puta)
Veteran foruma
Poznata licnost


=)

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4232
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6210
Presiroka Guma Steti!
 
Sa širinom gume nije dobro pretjerivati, jer preširoka guma lošije drži na kiši i znatno je podložnija stvaranju opasnoga vodenog jastuka, znatno više opterećuje ovjes, ležajeve i upravljački mehanizam, a stvara i veće otpore kotrljanju

Vjerojatno nema vozača koji (bar jednom) nije poželio šire gume na automobilu. Na cestama često srećemo “jurilice” s gumama za broj ili dva većim od serijskih i to je mnogima postao znak raspoznavanja, a nekima i statusni simbol. Rašireno je mišljenje da šira guma donosi bolja vozna svojstva i veću stabilnost.  Naime, šira guma znači i veću dodirnu površinu i nešto širi trag kotača, čime se povećava stabilnost automobila, a niskoprofilne gume (serije 60, 50, 40...) uz to i snizuju težište automobila. Time se poboljšava ležanje automobila i smanjuje opterećenje gume kod športske vožnje.

Postoji i druga strana medalje, jer da je nema, automobili bi poput valjka imali samo po jednu veliku gumu sprijeda i straga. Koje su mane širokih guma? Povećanje dodirne površine smanjuje pritisak gume na podlogu, što je korisno kod visokih opterećenja, ali je štetno na skliskoj podlozi. Šira guma lošije drži na kiši i znatno podložnija stvaranju opasnog vodenog jastuka (aquaplaning).

Široka guma više opterećuje ovjes, ležajeve kotača i upravljački mehanizam, a stvara i veće otpore kotrljanju. Zbog toga automobil na “debelim nogama” troši više goriva i nešto sporije ide, a uz to je i neudobniji. I još jedan bitan detalj: unutrašnji i vanjski rub gume u zavoju se kotrljaju po putanjama različite dužine i zbog toga unutrašnji rub uvijek malo proklizava. Što je guma šira, to je proklizavanje veće, jer se povećavaju razlike u obodnim brzinama. To opet znači da preširoka guma ne mora bolje držati u zavoju...

Na kraju ne treba zaboraviti cijenu. Šira guma, a naročito niskoprofilna skuplja je od obične, a za montažu često traži veći i širi naplatak. A to je još jedan dodatni izdatak, posebno ako se radi o aluminijskim naplacima. Zbog svega navedenog dobro razmislite i odvagnite sve razloge za i protiv prije ulaganja znatnih sredstava u široke sportske gume.

Izvor: AutoGodine.hr
IP sačuvana
social share
Reality Beats Fiction By Far
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


zažmuri brzo i za tren ćeš videtikako izgleda mrak

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 25600
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Sagem vrrrrrr
koristiti isključivo propisanu dimenziju pneumatika!

uglavnom su ti ljudi rekli...
utice na potrosnju Smile
stabilnost-diskutabilno...
vece prijanjanje jeste, ali onda se brze greju i habaju..
ako nemas servo Smile
mada ljudima je najdrazi-estecki efekat sirih guma-deluju mocnije...

moj savet, drzi se uzih guma, bolje sa za vonju po kisi i snegu
(imaju visu tacku "aqua-planning efekta") Smile
IP sačuvana
social share
ako neko ubije neciju zenu pa mu onda siluje cerku, a sina zivog saHrani u mravinjku. ako kod tog covEka dodJe nA veceru, ne moze biti iSKLjuceno da eventualno nece docN i do te teme. G

tu eres un pecado mortale
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
malo šire gume, ništa strašno. Uvek sam za tu varijantu.
Pričamo o najširem sloju.
Kod yuga sam uvek umesto 145-13 vozio 155/70-13
Na kadeta (ćaletovog) bih stavio 165/70-13 umesto 155-13 koje on vozi
Na astri sam imao 175/70-13.
Ali znači u granicama normale.
(kod italijana je to regulisano, u saobraćajnoj piše od do šta sme i to ti je to)
Nikad nisam primetio da sam ja češće menjao nešto na astri što se tiče trapa sa širim gumam nego što je on menjao na kadetu sa užim.
Potrošnja goriva ista (tj. moja malo veća, ali ja imao 1.6 a on 1.3 motor)
To su neka moja lična mišljenja, možda i grešim...
Ali nikad ne bih stavio recimo 16ice ili 17ice na takav auto.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Opel Kadett E 1.3 ,Opel Vectra B 1.8 16V

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 32
Zastava Brace Jerkovic,Vozdovac,Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
SonyEricsson K750i
Sirim gumama dobijas na stabilnosti i drzanju na putu,to je vec svima poznato.Naravno,potrosnja se povecava i brzina smanjuje.Ujedno ti je i teze da "potpises".
Ja sam na Kadetu imao gume 155/80 R13, pa sam onda stavio 175/70 R13 iako su mi rekli da je to za Kadeta presiroko.Potrosnja se neznatno povecala,za oko 5-7%, sto i nije strasno,ali zato auto sada izgleda mnogo lepse sa sirim gumama.

Sve zavisi sta vise volis-ekonomicnost ili izgled i stabilnost,mada i nema neke velike razlike.
IP sačuvana
social share
Edit by shone83: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


=)

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4232
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6210
ja imam gore na svom puntu original 185/60/14 i sam se dvoumio da stavim 195/50/15 no mislim da cu ipak odustat.. jer istina da auto vise pati zbog toga a pogotovo lezajevi i ovjes..a ko ce stalno kupovati i mjenjati sve to???
IP sačuvana
social share
Reality Beats Fiction By Far
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 696
Zastava Ruma
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Samsung Note 10 plus
ma ljudi stavljajte sire gume slobodno... ja na mojoj Omegi 3000 imam prednje 205/60/15 a zadnje 215/60/15 ipak mi je u pitanju zadnja vuca i 3000 kubika (benzinac naravno).. da ne bih pravio nezeljene potpise i proklizavanja odlucio sam se za tu sirinu. meni dodje da se smejem kada vidim neki auto koji ima gume debljine kao 2 stapica.. ljudi cesto stavljaju sto uze gume da im auto manje trosi a time nesvesno stavljaju svoj zivot i auto na kokcu. moj primer je to da nema te krivine u koju ne mogu slobodnije da uletim ili kocenje u koje ne mogu da se upustim.. inace auto mi je tezak 2 tone pa zamislite kako je to voziti.. sto se tice kise i snega, ako si los vozac mozes imati i tenk pa ces izleteti sa puta. ja se po klizavom snalazim odlicno. potrosnja mi nije bitna tako da ni nisam primetio neke velike razlike. ako zelis da vozis auto koji je jak i stabilan onda je glupo pricati da li trosi 14 ili 15 litara. uglavnom poenta svega je: stavite slobodno sire gume, sigurnije je i bolje a uz sve to i lepse izgleda!  Smile
IP sačuvana
social share
dobar deo svojih para potrosio sam na pice, zene i brza kola. ostalo sam procerdao...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


zažmuri brzo i za tren ćeš videtikako izgleda mrak

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 25600
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Sagem vrrrrrr
izvini King, ali mislim da ti savet nije na mestu...
gledas samo iz svog igla, naravno auto od 2t i 3000 kubika... ima rezervu snage.. kazes potrosnja tebi nije bitna...

a i nisi naveo bas neke prednosti sirih guma...

a o aquapalningu- verovatno ne ne znas ili ne razmisljas...

ebiga...
IP sačuvana
social share
ako neko ubije neciju zenu pa mu onda siluje cerku, a sina zivog saHrani u mravinjku. ako kod tog covEka dodJe nA veceru, ne moze biti iSKLjuceno da eventualno nece docN i do te teme. G

tu eres un pecado mortale
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


=)

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4232
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6210
auti sta su malo jaci je normalno da imaju i sve ostalo pojacano pa i mozes staviti malo sire gume bez problema, no za manje obicne aute su sire gume patnja i smrt!!!
IP sačuvana
social share
Reality Beats Fiction By Far
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Da li ima baš pune 2 tone?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


zažmuri brzo i za tren ćeš videtikako izgleda mrak

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 25600
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Sagem vrrrrrr
Da li ima baš pune 2 tone?


saj,
neko i sa smatrom+vozach tezi 2t
IP sačuvana
social share
ako neko ubije neciju zenu pa mu onda siluje cerku, a sina zivog saHrani u mravinjku. ako kod tog covEka dodJe nA veceru, ne moze biti iSKLjuceno da eventualno nece docN i do te teme. G

tu eres un pecado mortale
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 19:57:52
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.105 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.