Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 05:04:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Simptomi nervnog sloma  (Pročitano 7755 puta)
22. Dec 2009, 15:46:50
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Život savremenog čoveka se pretvorio u suludu trku u kojoj pobeđuju najbrži, najjači i ne uvek najpametniji. Stalnu napetost ne mogu svi da izdrže. Mnogi ljudi počinju da pate od stresa. Taj stres se postepeno akumulira, i kad u našem organizmu za njega više nema mesta, on se kao lavina obrušava na okolinu u formi nervnog sloma.

O ovome govori Marjan Tošić, psiholog i psihološki savetnik, i potpredsednik Udruženja psiholoških savetnika Srbije.



Šta je nervni slom
Nervni slom je zapravo slom psiholoških odbrana osobe, odbrana od nakupljenih bolnih osećanja, od bola, i to na takav način da dolazi do dezintegracije normalnog psihološkog funkcionisanja, što je često praćeno regresijom, tj. vraćanjem na niže nivoe funkcionisanja. Nervni slom je destruktivna pojava jer se nešto u osobi ruši, a ništa novo ne dobija. Burna psihička zbivanja, psihička kriza ponekad može biti uvod u jedno kvalitativno novo i zdravije stanje duše (na primer, tokom dobre psihoterapije), ali kod nervnog sloma to nije slučaj.

Simptomi nervnog sloma
Kako možete da znate da vama ili vašim bližnjima preti nervni slom? Psiholozi ukazuju na 10 osnovnih simptoma koji će vam poslužiti kao prilično pouzdan putokaz.
1 Čovek oseća hroničan umor i slabost.
2 Molbe kolega ili bližnjih izazivaju kod njega pakost i ljutnju.
3 Ljudi na ivici nervnog sloma skloni su samokritici. Krive sebe za to što se mire sa situacijom.
4 Preterana razdražljivost takođe je svojstvena osobama koje samo što nisu pukle.
5 Ako imate utisak da vas okružuju sve sami neprijatelji i da nemate gde da se sakrijete, velika je verovatnoća da ćete doživeti nervni slom.
6 Reči i postupci koji ranije kod vas nisu izazivali nikakve emocije, sada vas bolno pogađaju. Stalno vam se čini da vas vređaju i zadirkuju.
7 Nervni slom često nagoveštavaju jake glavobolje i loše varenje.
8 Pred nervnim slomom ljudi često pate od nesanice i depresije.
9 Osećaj bespomoćnosti, karakterističan za osobe pred nervnim slomom, obično je praćen preteranom podozrivošću, a ponekad i manijom gonjenja.
10 Zbog problema s varenjem, osoba ponekad gubi na težini.

Stres
Nervni slom može nastati bilo kao rezultat jednog jakog stresnog događaja ili kao rezultat akumulacije stresa i tada povod može biti vrlo banalan. On je bio samo poslednja kap u čaši. Tačno je da nervnom slomu mogu prethoditi različiti znakovi ili simptomi, jer organizam signalizira da je preopterećen. Unutrašnje naelektrisanje (napetost) je veliko i pojavljuje se varničenje.

Težina nervnog sloma
Većina nas živi sa manjom ili većom napetošću, a i ti stresni događaji - koji su okidači lomova u duši - takođe mogu biti manji ili veći. I sam nervni slom može biti lakši ili teži. Kod nekoga to bude manje dramatično i kraće traje, a osoba se brže i potpunije oporavi. Međutim, nervni slom nekog drugog može "razvaliti do temelja", a rezultat može biti i prolazno psihotično stanje.

Dva nivoa psihičkih zbivanja
Važno je razlikovati dva nivoa psihičkih zbivanja. Jedan nivo je dublji i predstavlja osnovnu strukturu ličnosti koja se formira u porodici. Zavisno od kvaliteta i integrisanosti strukture ličnosti, osoba će biti podložnija ili manje podložna stresu kasnije u životu. Drugi nivo je taj površniji i tiče se našeg života u odraslom dobu, konfliktima sa prijateljima, ljubavnim partnerima, kolegama na poslu, komšijama. Ne treba potcenjivati ovaj nivo psihičkih zbivanja, ali to je ipak sfera stresnih okidača nekih mnogo dubljih konflikata u osnovnoj strukturi naše ličnosti.

Preventiva
Prava preventiva i zaštita od nervnog sloma su rani dobri i topli odnosi u porodici. Što je temelj ličnosti čvršći, kasniji stresovi će teže srušiti građevinu ličnosti! Naravno, dobro je da svoj život mudro planiramo kako bismo živeli sa što manje stresa. I treće, kada je do nervnog sloma već došlo, dobra kombinacija adekvatnih lekova i psihoterapije je terapija izbora.



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.16
po ovom spisku, imala sam bar 3 u zivotu .. bas fino
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Alcatel One Touch
po ovom spisku, imala sam bar 3 u zivotu .. bas fino
  Jos si mlada,ima vremena... Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 391
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Tja! Samo 10 stavki?!  Smile Kad sam jos ja probio dno ove dijagnoze za poletarce nervnog sloma!  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
koliko je meni poznato ,psihologija ne barata sa pojmom nervnog sloma . u samom tekstu su opisani simptomi vishe razlichitih poremecaja  ,shto ne treba da nas chudi jer potiche iz blica  Smile Smile )
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.16
koliko je meni poznato ,psihologija ne barata sa pojmom nervnog sloma . u samom tekstu su opisani simptomi vishe razlichitih poremecaja  ,shto ne treba da nas chudi jer potiche iz blica  Smile Smile )
Exactly.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 269
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.38
mob
SonyEricsson k750
spored ovih simptoma ja vec imam nervni slom
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.16
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 05:04:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.