Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 16:33:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: sifrovanje  (Pročitano 3257 puta)
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 107
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Ericsson 
Super stvar u kriptografiji je i Cezarov cipher. Evo linka: http://en.wikipedia.org/wiki/Caesar_cipher .jednostavno se zamene slova. A vise nije A nego je C. I to je tokom istorije imalo jako znacajnu ulogu. Do pojave Enigme otprilike samo to se i koristilo. Druga stvar, enigma je napredna za svoje vreme. To je vreme kad ne postoji nista sto bi moglo da enkriptuje tako nesto. Prvi racunari se pojavljuju tek krajem 40tih i to su analogni racunari, za koje se prica da su tacniji i brzi od ovih danasnjih,ali ne konzistentni. radili su na principu ti napravis program spajajuci nekim kablovima odredjene dzekove (bili su dzekovi za indtegraciono kolo, negativnu povratnu spregu,diferenciranje...), pustis signal, na izlazu dobijes drugi signal koji je rezultat. Kad hoces nesto drugo pocupas sve kablove i pravis program iz pocetka. Prvi racunari takodje su za potrebe enkripcije bili spori. Recimo 70tih je bio aktuelan procesor 8086,koji je radio po taktu od 2MHz. Sad to uporedite koliko instrukcija vise uradi procesor koji ima dva jezgra po 3GHz. Vreme kripcije tek dolazi. Pre mesec dana yahoo se obavezao da preda Britanskoj vladi i cuva minimum godinu dana sve mailove, chatove i video prenose koji su isli preko usluga ove firme. Cak i kod nas ce uskoro provajderi biti obavezni da daju vladi sve to po dolazecem zakonu. Tako da jedina odbrana je kripcija. Ne kazem da oni nemaju mehanizme da sve dekriptuju,ali nemaju oni toliko kapaciteta da sve sto im stize kriptovano dekriptuju. Jednostavno bas ih briga,dovoljno je ono sto im stize ne kriptovano. Najjednostavniji nacin kripcije na racunarima je da sacuvate obican tekst file pod nekom levom ekstenzijom. Tako cete zavarati doduse samo glupe korisnike koji sve sto ne mogu da otvore duplim klikom nece ni otvarati. Svi file-ovi se mogu otvoriti u notepad-u, tako da nema ovo bas nekog dejstva. Za ostalo morate da znate da programirate i da i onaj do koga treba da stigne vasa poruka ima taj vas program za dekripciju. Pa mozete jednostavno sve cuvati u binarnim filovima i takve slati, ili pretvoriti u binarne pa iskoristiti neki algoritam, recimo karakter je duzine 1bajt, pa to pretvoriti u long int pa pomnoziti odredjenom cifrom. To dok neko izlomi, ko nema programce za dekripciju namucice se.  Smile I jos file zakljucate nekom sifrom i bezbedni ste. Sigurno ce nekome da dekriptuje ovo trebati 15 puta vise vremena nego vama da ovako nesto napisete i uradite.

Daleko od toga da se pre Enigme mašinsko šifrovanje nije nigde koristilo, a još manje da su u upotrebi bile samo jednostavne šifre zamene kao što je ona Cezarova.

Enigma je bila komercijalni sistem za šifrovanje, prodavana je sasvim slobodno privatnim licimai pre nego što ju je upotrebila nemačka vojska, a sve zaraćene strane su koristile nešto slično. Takve mašine su postojale decenijama. Fora je samo u tome da su Nemci izgubili rat, pa smo o njihovim naporima saznali sve, pa i to tek 70-ih godina, dok je sve vezano sa saveznike još top-seecret.

Takođe, prvi računari nisu bili analogni već digitalni, samo što nisu koristili elektronske cevi već releje.

Pionir računarstva i uopšte kriptologije je bio veliki Alan Tjuring, čovek koji je vodio napor razbijanja Enigme. O njemu bih mogao da pričam čitav dan  Smiley 1 Smile , čudi me da niko nije napravio film u holivudu po njegovom životu do sad, mada su napisani neki romani........

Što se tiče upotrebe personalnih računara u istraživanjima u kriptologiji, ona je uvek bila krajnje ograničena. Za ozbiljne stvari se koriste mejnfrejm računari, njih koriste veliki insitituti i naravno obaveštajne službe....ali o tome se ništa ne zna. Uopšte, napredak moći hardvera ne ugrožava dobre kriptografske algoritme pošto su oni i zamišljeni sa perspektivom razvoja računara u budućnosti.


Evo samo jednog primera.

Američke vlasti su 1973. godine raspisale konkurs za novi javni standard za šifrovanje (pre svega su imali na umu upotrebu u bankama, biznisu i sl.)
Američka obavešajna služba (jedna od...) NSA, zajedno sa IBM-оm je razvila algoritam pod nazivom DES.

Ni dan danas se ne zna ništa o tome kako je ovaj algoritam razvijen, osim proste činjenice da radi i to veoma dobro.

Naime, tek 1993 su neki naučnici sa univerziteta uspeli da načnu algoritam metodom diferencijalne kriptoanalize, samo da bi otkrili da su tvorci algoritma 20 godina pre toga PREDVIDELI mogućnost takvog napada i ugradili mehanizam "odbrane" u njega.

Tek 1997 je raspisan konkurs za unapređenje i zamenu ovog algoritma nekim boljim.....

Što će reći da je jedan algoritam, koji čak nije bio ne nešto najbolje što su obaveštajne službe imale da ponude, opstao bez problema u javnoj upotrebi čitavih 24 godine, a da ga niko nije razbio.

I pored svog napretka u računarima........ U svakom slučaju, najpoznatiji algoritmi kakav je DES, RSA, MDA ili neki drugi su i suviše jaki da bi se napali direktno...obično se napadaju slabosti u implementacije.

Šta ćemo, kad mi programeri nismo toliko pametni kao matematičari, pa obično mi nešto zabrljamo u implementaciji algoritma što kasnije može da se iskoristi......

 
« Poslednja izmena: 17. Sep 2008, 00:39:33 od stoyadin »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Knowledge is a deadly friend,when noone sets rules

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 333
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
Prvi svakako jesu bili analogni racunari. Pogledaj http://en.wikipedia.org/wiki/Analog_computer Dakle vec 1912 je ruska mornarica koristila analogne racunare. A tek 1930tih je Turing dao osnove digitalnih racunara svojom Turingovom masinom. Radio sam simulator te masine u C++,kao projekat iz diskretne matematike. I tek 1941 je napravljen prvi digitalni racunar koji je trebao da ima namenu da proracunava let balistickih raketa. Sto se enigme tice nisi me razumeo. Koriscena je ona jako, i bila je dobra za svoje vreme. Ali ipak je razbijena i to u toku rata. O ovim algoritmima ne znam u principu nista. Bravo za spominjanje. Ako jos nesto znas o njima napisi.
E sad sto se tice toga da programeri zabrljaju uvek... pa jedna stvar je da programeri su tu da prave fikciju nekog matematicara u stvarnost. Nekad je nesto lepo u teoriji,ali malko je drugcije u praksi. A druga stvar je sto je stvarno nemoguce programirati bez bug-ova. Ne mozes uvek da predvidis sve. Recimo Microsoft ima na svakog developer-a po dva testera, a opet koliko bug-ova se provuce.
IP sačuvana
social share
Sebe vidim kao demona koji je dosao da promeni svoju okolinu,koristeci se sredstvima koje je savremeni covek odbacio.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 107
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Ericsson 
Prvi svakako jesu bili analogni racunari. Pogledaj http://en.wikipedia.org/wiki/Analog_computer

Tako mi i treba kad pričam napamet Smile

A što se tiče opaske o progamerima, ona je, naravno, bila ironična, ništa više (uostalom i sam sam programer)

Stvar je u tome što iole komplesniji softverski sistem nadilazi moć razumevanja pojedinca. I za najjednostavnije poslove prinudjeni smo da koristimo dosta koda koji su drugi napisali, a o kom ne znamo ništa, i to je osnovni problem u sigurnosti softvera. Nikad ne znaš da li se rupa nalazi u tuđem kodu koji si upravo upotrebio.


Što se Tjuringove mašine tiče, ona je kolosalno dostignuće! Ne samo da je Tjuringova mašina osnova teorije automata, što će reći i čitavog računarstva, već je sam koncept jako zanimljiv sa stanovišta veštačke inteligencije.

On je pokazao da postoje neki logički problemi čije rešenje mi jasno možemo da uvidimo, ali Tjuringova mašina nije u stanju da ih reši (problem zaustavljanja recimo). Pošto Tjuringova mašina predstavlja idealan računar, u stvari, predstavlja suštinu računara kao takvog, to znači da nijedan digitalni računar, ovakav kakve ih mi danas poznajemo NEĆE MOĆI da reši taj problem!

Znači, postoj klasa problema čije je rešenje očigledno za ljude, zahvaljujući sposobnosti ineligentnog uvida, ali koji nikad neće biti jasni računaru,ma kako on brz i moćan bio.

To je u neku ruku bio dokaz da je  prava veštačka inteligencija, identična ljudskoj, zasnovana na digitalnim računarima, jednostavno nemoguća.....I to još tridesetih godina,.....a mi se tu bakećmo sa onim HALL-om 2000 i sl......


« Poslednja izmena: 17. Sep 2008, 18:29:52 od stoyadin »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 16:33:28
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.