Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Senada Leković o situaciji u Novom Pazaru i Sandžaku  (Pročitano 3846 puta)
22. Maj 2006, 10:31:29
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Senada Leković, urednik univerzitetskog radija u Novom Pazaru
Život između teksasa i kadife

Moja ulaznica za svet je to što se već dugi niz godina bavim novinarstvom. Ohrabruje i to što je u Novom Pazaru sve više mladih žena koje se obrazuju i završavaju fakultete

Senada Leković (38), urednik univerzitetskog radija u Novom Pazaru, član NUNSA i ponosna majka osamnaestogodišnjaka, priča za Glas koliko je sredina u kojoj živi otvorena za smele ambicije jedne žene. Maloj sredini zamera to što ne pruža mogućnost novih forme da se dokaže.

Koliko je žena iz vaše sredine obespravljeno?

Položaj žene u Sandžaku je do sada uvek bio pogrešno predstavljan. Mediji u Srbiji imaju još mnogo neistraženih tema o tome kakva su naša moralna načela i načela života. Potreban je detaljniji analitički osvrt na ono što se po tom pitanju dešava u Novom Pazaru i Sandžaku jer žena nije uopšte obespravljena onako kako se to predstavlja u pojedinim situacijama. Međutim, to ne znači da ne postoji i onaj tradicionalni element, koji je ponekad presudan za ženu. Moja ulaznica za svet je to što se već dugi niz godina bavim novinarstvom kao ozbiljan profesionalac, dakle dobro. Ohrabruje i što je u Novom Pazaru sve više mladih žena koje se obrazuju i završavaju fakultete.


Hidžab sve popularniji

Da li sagovornici imaju drugačiji odnos prema vama zato sto ste žena?

Postoji jedna prirodna podela na žene i muškarce, koju ne treba prenebregavati i praviti neki drugi totem i ići u drugu krajnost u kojoj podela ne postoji. Ona postoji i biće je do kad je sveta i veka. Tu su i tradicionalni elementi i nepisano pravilo u malim sredinama, koje ako pogazite, pogazili ste i svoje moralno načelo. To nije izbegavanje istine. U mojoj profesiji imate manje problema ako ozbiljno pristupate temi i sagovorniku pokažete da raspolažete velikim znanjem. Zato je moj moto - raditi pošteno i savesno.
      

OTVORENA SREDINA

Koliko je vaša sredina otvorena za vaše smele ambicije?

Male sredine vam ne pružaju mogućnost da pronalazite nove forme da se dokažete. Primera radi, jedno vreme smo imali samo jedan medij, pa je moralo da se sačeka na red. Nije ni uvek sve onako kako sam mislila da jeste i da bi trebalo da bude. Uložila sam mnogo strpljenja i nerava u ovako teškim životnim okolnostima, a novinarstvo je rudarski posao koji nema blage veze sa novcem.
      
   
   

Muškarci vam odgovaraju na novinarska pitanja, ali i odvraćaju sa "Šta će to tebi? Ti si žena".
Tako reaguju zato što sam žena pod hidžabom i ne očekuju od mene novinarsku žustrinu, niti da se bavim pojedinim temama. Takvi komentari su posebno česti u sferi politike. Bavim se svim aktuelnim temama, a politika je, nažalost, jedna od najaktuelnijih.

Da li se mlade devojke pokrivaju više ili manje nego pre?

Pokrivanje je apsolutno pozitivna stvar. Žene se pokrivaju hidžabom, ne da bi označile versku pripadnost, već im služi kao mera između njih i okolnog sveta. To je jedan poseban pristup tom odnosu žene i okoline. Taj odnos treba da označi jednu čednost i skrivenost onoga što je najlepše i ozbiljnost žene prema ostalima.

Da li se hidžab nosi više nego pre i da li se u Sandžaku drugačije tretiraju žene koje nisu pod hidžabom?
Danas ima više pokrivenih devojaka nego pre petnaest godina. A što se tiče odnosa, psovke na primer, ne dolaze u obzir ako je žena pokrivena. Ipak smatram da je najvažnije ono što žena nosi u srcu i kako može da pozitivno utiče na društvo i da mu koristi. To znači da nije pravilo da je vrednija ona pod maramom. Ja sam počela da se pokrivam pre tri godine i moram da kažem da se odnos sagovornika prema meni nije promenio.

Ima li razlike u odnosu, na primer, mlade muslimanke u Sarajevu?

U Sarajevu mlade devojke, primera radi, izlaze same i same sede u kafićima. To je stvar ličnog nazora koji ne treba prihvatati kao opšte pravilo, već kao činjenicu da se na različitim mestima živi drugačije. U Sandžaku se poštuje neko tradicionalno ograničenje kad su u pitanju, na primer, izlasci. Ko će pratiti devojku zavisi od toga koliko je mlada, neiskusna i koliko zavređuje poverenje porodice da izađe sama. Ali Sandžak vrvi od mladosti i šarenila. Devojke što su mlađe, to lepše izgledaju. A nosi se sve, od teksasa do kadife.

Droga veliki problem

Koliko je Sandžak konzervativna sredina?
Nije toliko konzervativna. I u Novom Pazaru se veoma brzo živi, i u njega je prodro taj savremeni element. Generacije mladih ljudi odlaze u svet i vraćaju se sa novim navikama. Tu je i uticaj medija, i sve smo više deo Evrope u smislu da su granice sve manje bitne čak i kada govorimo u razgraničenju različitih stilova života. Vodi se računa o uspehu i prestižu, nije loše.

Najveći izazov za mlade u Sandžaku?
Nemaju mogućnost da se zaposle nakon studija i da budu uvaženi kao akademski građani koji mogu nešto da urade. To je posledica ekonomske krize. Pored nezaposlenosti, najveći problem je droga. Iz toga se rađa sve ostalo. U potrazi za novcem poseže se za pogrešnim rešenjima i ekstremizmom i u političkom i u svakom drugom smislu. Država ni u Sandžaku nema snage da se pobrine o njima.

Kakva je politička situacija?
Do sada se nije desio ni jedan eksces na nacionalnoj osnovi. Ne želim da budem gruba, ali narod bolje rezonuje, dok političari u krajnjoj odluci biraju između da i ne. Narod ne nosi tu odgovornost. U sandžaku komšije žive bez obzira na politička trvenja. Iako to izgleda nemoguće onima koji posmatraju sa strane, ljudi međusobno sarađuju. Sandžak je bio i ostao multietnička sredina.


Izvor: Glas Javnosti \ D. Milošević
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Sex is my drug of choise, i'm high on life !!!

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 772
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia n73
khm .... khm ...... moja majka ... khm ....  Smile
IP sačuvana
social share

Suddenly, a small light glowed. A candle flickered into life, symbol of hope for millions. A single tiny candle, shining in the ugly dark...I laughed, and blew it out.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 15462
Zastava Zagreb - Republika Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
šta je ovde crna kronika? Smile

ok opšte društvene teme,mix Smile
« Poslednja izmena: 12. Jun 2006, 00:04:54 od nikola34 »
IP sačuvana
social share
Duh Sekire: Ја да сам се питао сада би у Загребу биле рекламе на ћирилици, и још бисте се извињавали што нисте имали више да вам узмемо - link
Reply by nikola34: @x#%§!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.1
mob
Apple iPhone SE 2020
da znas da me vise mrzi da objasnjavam... ako vas mrzi da procitate naslov foruma, pa nemojte ni da ulazite...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 15462
Zastava Zagreb - Republika Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
da znas da me vise mrzi da objasnjavam... ako vas mrzi da procitate naslov foruma, pa nemojte ni da ulazite...  Smile

nemoj se ljutit,vidiš da sam i ja kasnije shvatio (« Poruku je izmenio/la: Danas u 00:04:54 [nikola34] ») Smile
IP sačuvana
social share
Duh Sekire: Ја да сам се питао сада би у Загребу биле рекламе на ћирилици, и још бисте се извињавали што нисте имали више да вам узмемо - link
Reply by nikola34: @x#%§!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
ma, ne... nego mi je vise stvarno... preko glave...  Smile
jednostavno za neke teme nema mesta, pa umesto da idu u buvljak ja ih stavim ovde Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
Samo je bitno da u Sandzaku prevagne uvek mir i dobrosusedski odnosi, nista drugo nije toliko bitno koliko tako nesto.  Bitno je da razum uvek prevlada nad emocijama.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Da kucnem u drvo, do sad je uvek bilo, manje vise, tako  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Sex is my drug of choise, i'm high on life !!!

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 772
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia n73
ali ....
ovaj poslednji akt nase muslimanske "policije" (vehabija) krsi sve granice, kako islama, tako i medjuljudskih susedskih odnosa !!! tesi me to sto su se od ovog cina (napad i unistavanje opreme, tj. sprecavanje koncerta "Balkanike") odmah ogradili nasa "Islamska zajednica" i gradska Opstina !!! nadam se da ce nasi ljudi moci da stanu na kraj ovoj tempiranoj bombi, koja moze svakog casa da eksplodira i izazove eskalaciju u medjusobne konflikte koji ce skupo kostati kako jednu tako i drugu stranu (ovde da pojasnim da su i jedna i druga strana muslimani, koji su podeljeni u misljenju, a prizore takvih podela koji prerastaju u sukobe nazalost gledamo svakodnevno u Iraku izmedju siita i sunita (takodje dve frakcije u Islamu) !!!
IP sačuvana
social share

Suddenly, a small light glowed. A candle flickered into life, symbol of hope for millions. A single tiny candle, shining in the ugly dark...I laughed, and blew it out.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Apple iPhone SE 2020
Kao i u svim multinacionalnim sredinama najvecu frku prave "ubaceni elementi"...
Umesto da urlaju u svom mestu\zemlji porekla oni dolaze da prave haos tamo gde je najmanje potreban...

Npr. moja majka je iz gradica u Hrvatskoj u kojem je odnos pre rata bio 50% ~ 50%...
Posto se moja baka vratila, nije imala problema sa starosedeocima posto se poznajemo vec generacijama i bez obzira na veru i nacionalnost, uvek je postojao bar odnos medjusobnog postovanja, vec sa naselcima koji su dosli da isteruju pravdu, iako imaju sve uslove da se vrate svojim kucama...
Cak sam primetila da su i Hrvati starosedeoci zaplaseni od strane tih naselaca...

Doduse, kapiram da smo svi odnekud dosli... i ja sam dosla u Beograd, tako da sam i ja doseljenik.. ali... ja se nikad ne bih tako ponasala i unosila nemir gde mu nije mesto..
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.