Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 02:22:34
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sekularizacija - laička država  (Pročitano 20488 puta)
23. Nov 2009, 23:46:36
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
mob
SonyEricsson 
Ako slična tema postoji (nisam je uspio naći) neka moderatori zaključaju ovu temu ili izbrišu. Nije mi namjera kršiti Pravilnik foruma.

Ukratko, postavljam ovu temu inspiriran nekim napisima vezanim uz sahranu patrijarha Pavla (no ovo nije tema o tome!) koji su tvrdili da sahrana onako kako je napravljena nije dolična Republici Srbiji kao sekularnoj i laičkoj državi, a u isto vrijeme i debatom koja je zadnjih mjeseci aktualna u Hrvatskoj (u mnogim europskim zemljama i duže) oko pitanja isticanja vjerskih simbola.

Dakle, što smatrate da bi sekularizacija trebala biti i kako bi trebali biti uređeni odnosi vjerskih zajednica i države?
« Poslednja izmena: 23. Nov 2009, 23:47:07 od Laslo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
HTC One
Uci cu u dublju raspravu kada se stavri malo rasplamsaju.

Samo zelim da kazem da sam ja ateista, potpuno podrzavam sekularnu drzavu ali ne smatram da je sam cin sahrane Patrijarha dokaz da drzava nije sekularna ili da se ide ka izjednacavanju drzave i crkve.

Svi dogadjaji su posledica jurnjave za politickim poenima medju vernicima. Ovo je situacija kada su politicari iskoristili crkvu (verovali ili ne) a vecina ljudi u crkvi nije to ni prepoznala vec ih je poneo tuzni dogadjaj i dok su se okrenuli ispadose krivi, ovaj put ni krivi ni duzni.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
mob
Nokia Luvmya 520
Ako slična tema postoji (nisam je uspio naći) neka moderatori zaključaju ovu temu ili izbrišu. Nije mi namjera kršiti Pravilnik foruma.

Ukratko, postavljam ovu temu inspiriran nekim napisima vezanim uz sahranu patrijarha Pavla (no ovo nije tema o tome!) koji su tvrdili da sahrana onako kako je napravljena nije dolična Republici Srbiji kao sekularnoj i laičkoj državi, a u isto vrijeme i debatom koja je zadnjih mjeseci aktualna u Hrvatskoj (u mnogim europskim zemljama i duže) oko pitanja isticanja vjerskih simbola.

Dakle, što smatrate da bi sekularizacija trebala biti i kako bi trebali biti uređeni odnosi vjerskih zajednica i države?
Uopste mi nije jasno zasto se na ovom forumu dozvoljava vredjanje Srbije i ljudi koji su prisustvovali sahrani
Patrijarha Pavla ?
Kakve veze uopste ima stav prema odnosu drzave i religije sa sahranom Patrijarha Pavla ?

Religija/vera je apsolutna diktatura kojoj u zajednicama u kojima dominira slobodni duh i svest o demokratiji, ravnopravnosti i medjusobnom postovanju nema mesta u organizaciji drzave.
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
Sony xperia
Citat
Uopste mi nije jasno zasto se na ovom forumu dozvoljava vredjanje Srbije
Naravno da se ne dozvoljava, ali pred nekim stvarima se ne mogu oci zatvarati. Ako jedna drzava dopusta na dva razlicita TV kanala, razlicita gledista, ... zasto se o tome ne bi razgovaralo ? I ne samo u okviru ove drzave, gledista ima i van nje. Ako bi pred svime zatvorili oci ili ne dozvolili diskusiju i pogled na ta gledista, na sta bi se sveli ?

Jedna tema, koja je pretendovala, i uveliko "zagazila" u pljuvanje i ismejavanje, je zakljucana. Od Vas samih zaviisi u kom smeru ce se diskusija odvijati. Ja i kolege mozemo usmeravati, ali ukoliko bude postojala teznja za neozbiljnim razgovorom, vec onim drugog tipa, sigurno na ovom delu foruma nece naci plodno tle.

Da ne duzimo i opterecujemo temu sada ovim stvarima, ... nastavite, i videcemo dokle ce se doci.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Dattebayo!!!!!!!! Ko razume shvatice!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1273
Zastava Denmark
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.33
U kratkim crtama.

Mislim da su Francuzi definitivno bili pametni kad su zakonom zabranili isticanje religijskih obelezja na javnim mestima. Mislim da smo do danas trebali da napredujemo kao vrsta od vremena srednjeg veka, i da prevashodno drzava treba da cini, koliko god je to moguce, da se smanje razlike medju stanovnistvom, u javnosti naravno. Ne znam kako je u drugim ex-YU drzavama, ali Srbija  sve vise podseca na Pravoslavnu Dzamahiriju, svaka cast Pavlu, bio je veliki covek u to nema sumnje, ali to sto je jedan covek umro ne mora da znaci da 7.5 miliona ostalih treba  da zaustave skoro citavu drzavu.


Sekularizacija(moje misljenje, ko se ne slaze i ne mora), je potpuno razdvajanje drzave i religije, dakle potpuno iskljuciti religiju iz drzavnih institucija. Ja sam civil koji zivi po zakonima drzave. Ko zeli i misljenje svojih religijskih vodja neka ide kod njih, jedino ispravno u svakom slucaju je ne favorizovati niti jednu religiju. Dakle nije bitno koja je dominantna u drzavi, ni jedna ne sme imati primat. Na primer, pravoslavci u Srbiji(bez KiM, na zalost nisam uspeo da pronadjem validan podatak sa Kosovom, poredjenja radi) cine oko 85% stanovnistava, sto jeste preko demokratske 2/3 vecine, ali ne bi bilo ispravno staviti gotovo 1 200 000 stanovnika u drugorazredni polozaj, to bi bilo jednako tome da se Kragujevac, Nis i Novi Sad(tri od cetiri najveca grada u Srbiji) proglase gradovima drugog reda.



Svi dogadjaji su posledica jurnjave za politickim poenima medju vernicima.
Delimicno potpisujem.


Religija/vera je apsolutna diktatura kojoj u zajednicama u kojima dominira slobodni duh i svest o demokratiji, ravnopravnosti i medjusobnom postovanju nema mesta u organizaciji drzave.
Apsolutno potpisujem.  Smile
« Poslednja izmena: 24. Nov 2009, 00:43:15 od pervertito »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5,
Citat
Mislim da smo do danas trebali da napredujemo kao vrsta od vremena srednjeg veka, i da prevashodno drzava treba da cini, koliko god je to moguce, da se smanje razlike medju stanovnistvom,
bio eksperiment. propao.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Dattebayo!!!!!!!! Ko razume shvatice!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1273
Zastava Denmark
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.33
Citat
Mislim da smo do danas trebali da napredujemo kao vrsta od vremena srednjeg veka, i da prevashodno drzava treba da cini, koliko god je to moguce, da se smanje razlike medju stanovnistvom,
bio eksperiment. propao.
Na zalost izgleda da je tako. Ne samo u srbiji, vec u celom svetu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5,
ovo za francusku, cuo sam da je zabranjeno muslimankama da nose feredze i hriscanima krst da se vidi, a jevreji smeju da nose njihove kapice. jel zna neko kako im ide taj zakon ?
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Dattebayo!!!!!!!! Ko razume shvatice!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1273
Zastava Denmark
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.33
To za jevreje nisam cuo, priznajem, koliko sam razumeo pricu od par drugara iz Francuske, svima je zabranjeno da nose verska obelezja na javnim mestima. Doduse sad nisam pitao ni jednog jevreja kako tumace one svoje kapice, kao verski ili nekakav drugi simbol, pa ne mogu da tvrdim.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
SonyEricsson 
Uopste mi nije jasno zasto se na ovom forumu dozvoljava vredjanje Srbije i ljudi koji su prisustvovali sahrani
Patrijarha Pavla ?
Kakve veze uopste ima stav prema odnosu drzave i religije sa sahranom Patrijarha Pavla ?

Religija/vera je apsolutna diktatura kojoj u zajednicama u kojima dominira slobodni duh i svest o demokratiji, ravnopravnosti i medjusobnom postovanju nema mesta u organizaciji drzave.

 Nadam se da nitko ne misli da sam otvaranjem ove teme želio uvrijediti bilo čije osjećaje vezano uz patrijarha Pavla. Kada sam rekao da sam inspiriran nekim napisima, mislio sam na temu u političkom podforumu
vezanu uz sahranu na kojoj je jedan od članova postavio izbor iz nekih novinskih članaka u Srbiji koji su dovodili u pitanje način obavljanja tog čina baš pozivajući se na Srbiju kao sekularnu državu.
(Tema se nalazi na http://forum.burek.com/kako-su-ispratili-patrijarha-t473613.html)

U tom kontekstu sam, obzirom na aktualnost teme otvarajući ovu temu naveo spomenute napise kao jedan od primjera sekularizacijske strane. Namjera mi uopće nije bila da se tema vrti oko patrijarha Pavla, nego oko odnosa (bilo koje sekularne) države i vjerskih zajednica koje u njoj djeluju.
« Poslednja izmena: 24. Nov 2009, 11:10:28 od Laslo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 02:22:34
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.064 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.