Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Seksualno zlostavljanje na poslu ~ Žene maltretiraju šefovi napasnici  (Pročitano 2974 puta)
17. Nov 2005, 01:54:42
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Seksualno zlostavljanje na poslu

Žene maltretiraju šefovi napasnici

Nisam više mogla da ga trpim... Stalno me je spopadao, pipkao, zvao na piće, večere, vikende... Rekla sam mu da sam udata, da imam decu... Više nisam mogla da izdržim i odlučila sam da presavijem tabak i da ga tužim - priča za „Blic“ žena koja je posle višemesečnog seksualnog uznemiravanja na radnom mestu odlučila da spas od šefa-nasilnika potraži na sudu.

Problem naše sagovornice, koja je zbog prirode slučaja insistirala na anonimnosti, nije usamljen. Seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja u Srbiji ima na svakom koraku, ali se o njima malo priča, prvenstveno zbog žrtava koje su 99 odsto žene. Od kolega u istom rangu do šefova proteže se dijapazon napasnika koji koristeći privilegije stečene položajem u firmi pokušavaju da ucene slabiji pol i „ovajde“ se ne birajući sredstva.

„Ona je našla da diskredituje takvog pažljivog, porodičnog čoveka...“, rečenica je s kojom se kao na nož dočekuju žene koje su digle glas protiv napasnika, posebno ako su atraktivnijeg izgleda.

U Srbiji je ovaj problem relativno nov. Jedna od institucija koje su spremne da u svakom trenutku izađu u susret žrtvama jeste i sekcija žena Sindikata „Nezavisnost“ - SOS telefon za žene žrtve diskriminacije na radnom mestu. Vesna Bajić, koordinator te sekcije, objašnjava s kakvim se problemima susreću žene koje im se javljaju.

- Jave nam se barem dve žene mesečno, obično čim se desi slučaj. Tada su spremne na sve, ali se brzo ohlade kad im objasnimo pravnu proceduru. Nažalost, vrlo je teško doći do pravde jer su sudski procesi dugi i u javnost se iznose detalji. Važno je shvatiti da tu nije u pitanju intima, već događaj na poslu - objašnjava Bajićeva.

Zakonom o radu, usvojenim u junu ove godine, regulisano je i seksualno uznemiravanje na poslu. Tim povodom, Inspekcija rada obavila je anketu i ona se trenutno obrađuje, saznaje „Blic“ u Ministarstvu za rad i zapošljavanje.

- Radili smo anketu, i to su vrlo delikatne stvari. Naše društvo se tek navikava na ovu tematiku, kao i na činjenicu da zakon postoji. On će umnogome olakšati ženama koje oklevaju da prijave ovakve slučajeve. Inače, trenutno je u toku i obuka inspektora, koji će na terenu prepoznavati ovakve slučajeve - kaže za „Blic“ Dragana Petrović iz Saveta za ravnopravnost polova pri Ministarstvu za rad i zapošljavanje, i dodaje da se uskoro očekuje i Zakon o ravnopravnosti polova, koji će se uvesti nove mere u zaštiti žena.

U međuvremenu, naša anonimna sagovornica trpela je na poslu svakakve napade svog jogunastog šefa. Pipkanje grudi, štipanje zadnjice, direktni pozivi na seksualne odnose, uz obavezno šikaniranje, bili su svakodnevni.

- Morala sam da ćutim i trpim, dok nisam našla drugi posao. Onda sam se obratila prijateljici, koja me je dosta grubo upitala kako sam mogla uopšte toliko dugo da trpim takvog idiota... „Pukla“ i odlučila da ga tužim - priča naša sagovornica.

S njom se slaže i Vesna Bajić i tvrdi da je rešenje ovakvih problema u kažnjavanju.

- Bitno je da počne sa kažnjavanjem, ne bi li društvo shvatilo veličinu ovog problema. Žene nemaju muške mehanizme odbrane. One ćute i trpe i neophodno ih je zaštititi - objašnjava Bajićeva.

Slučaj naše sagovornice samo je vrh ledenog brega koji je tek u poslednje vreme počeo da se pomalja. Izraz „seksualno uznemiravanje“ u većini ovih slučajeva ne objašnjava na adekvatan način probleme s kojima se žene svakodnevno susreću na poslu. Osim poziva na „druženje“, neretke su ucene, a ima i slučajeva silovanja. Nažalost, suočene s gotovo sigurnim blaćenjem i sramotom koju sa sobom nosi ovaj problem, ogromna većina se odlučuje da ćuti. One ekonomski bolje situirane napuštaju posao, a tek poneka žrtva, tu i tamo, skupi hrabrosti i snage da napasnika istera na sud. Naša anonimna sagovornica je jedna od njih, a kada će, i kako, rešiti problem, znaće se posle suđenja čiji se početak očekuje.

Izvor: Blic \ Milan Prelić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Optužila šefa za seksualno zlostavljanje

NIŠ - Vesna Novaković (34), sekretarica načelnika Topličkog okruga, podnela je privatnu tužbu zbog seksualnog zlostavljanja protiv svog nadređenog Nebojše Milivojevića, predsednika opštinskog odbora G 17 plus. Prvo ročište po tužbi zakazano je za 22. novembar pred Opštinskim sudom u Prokuplju.

- Milivojević je na funkciju načelnika Topličkog okruga izabran u aprilu prošle godine. Nije bilo nikakvih problema sve do januara ove godine, kada je počeo seksualno da me uznemirava. Izbegavala sam ga, ali je on nastavio da mi predlaže da stupimo u seksualni odnos. Predlagao mi je da se pridružimo zdravstvenim radnicima na proslavi 8. marta u Domu Vojske. Rekao je da će tamo biti osam stotina ljudi i da niko neće primetiti ako se izgubimo i odemo negde. Odbila sam njegov predlog, ali je on bio sve drskiji - kaže Novakovićeva. Ona se, kako tvrdi, najpre poverila svom šefu Zlatanu Miljkoviću, koji je stao u njenu zaštitu.

- Miljković ga je opomenuo da prekine s takvim ponašanjem i upozorio ga je da je to krivično delo. Međutim, on nije na to reagovao. Odlučila sam da ipak kažem mužu o čemu je reč. On je takođe razgovarao sa Milivojevićem, ali je on negirao da je to istina. Kada sam krajem avgusta došla sa godišnjeg odmora, pitao me je šta sam odlučila. Rekla sam mu da ću obavestiti Upravnu inspekciju o svemu, a on mi je tada zapretio otkazom. Takva situacija me je potpuno slomila, otišla sam na bolovanje, a kada sam se posle mesec dana vratila, stalno mi je nalazio zamerke. Nazivao me špijunom, optuživao da sam uzela 3.000 dinara iz blagajne, zamerao mi je što sam za potrebe lokalne samouprave iskopirala neki materijal. Više nisam mogla da izdržim, odlučila sam da se obratim sudu - rekao je Novakovićeva plačući.

Načelnik Milivojević tvrdi da u navodima njegove sekretarice nema ni trunke istine.
- Ja sam odgovoran i pošten čovek. Pred sudom ću braniti svoj i ugled svoje porodice, kao i stranke G17 plus, jer sam predsednik opštinskog odbora ove partije. Sve što imam da kažem, kazaću na odgovarajućem mestu. Ne želim da od ovog slučaja pravim skandal. Reč je o politički montiranom procesu, a sve radi moje lične, profesionalne i političke diskreditacije - zaključio je Milivojević.



Izvor: Glas Javnosti \ D. K.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Nisam zgodan,al sam zato nezgodan!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6249
Zastava Konoba kod Goce i Renata
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung Note 10+
Zlikovac.
Napadate li vi svoje podredjene?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.