Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 14:22:24
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Seksualno uznemiravanje  (Pročitano 4973 puta)
09. Avg 2008, 15:02:11
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Seksualno uznemiravanje

 Prema definiciji seksualno uznemiravanje je vrsta seksualne diskriminacije poput neželjenih usluga u zamenu za snošaj, traženje seksualnih usluga, verbalno I fizičko zlostavljanje seksualne prirode obično nadređene osobe koje utiče na rad radnika, zaposlenje ili napredovanje.


Mnogo je različitih primera, neki manje neki više skriveni. U dosadadašnjim tužbama kojih je u Evropi I Americi podneseno bar 50.000 svake godine ima najrazličitijih primera: od onih bezazlenih komplimenata koji se nisu svideli osobi kojoj su upućeni, pa su takvi ljudi čak izgubili posao, do krajnje neprijatnih situacija.
Prema opisu jedne tužbe, dve žene su se zaposlile na građevini I prvog dana na poslu doživele stres. Kolege muškarci su prvo zalepile obnažene fotografije po zidovima kancelarije, ubacivali obscene poruke u njihove ormariće, da bi počeli da ih “zadirkuju” pitanjima “kada ćemo mi” I opisuju šta bi im sve radili. Na kraju su sa reči prešli na dela, te bi se po nekoliko njih obrušuili na koleginicu da bi je opipali. Radnice su se požalile šefu, koji nije reagovao smatrajući da je žalba neosnovana, te sun a kraju tužile firmu sudu.
Ignorisanje ne vodi ničemu. Zato:
- Jasno bez osmeha ili nesigurnosti morate reći napasniku da vam takvo ponašanje smeta.
- beležite u dnevnik neprijatnosti koje vam se dogode: vreme, mesto, šta se dogodilo, ko je problem I imena svedoka.
- Potražite pomoć u firmi od onih koji su nadređeni napasniku.
- Napišite pismo zlostavljaču. Ponekad bolje deluje od usmenog suprotstavljanja.
- Podnesite tužbu


Drugi primer dešava se u firmi u kojoj je sekretarica bila svakog dana uznemiravana od svog šefa koji je, svakoga dana kada god nije nikog bilo u blizini, nameštao stolicu tako da ga ona vidi dok se mazi po preponama gledajući joj u lice. Uprava ni u ovom slučaju nije reagovala.
Treći je o muškarcu koji je dobio otkaz jer je rekao “ne” uspaljenoj šefici.
Posle decenija odbijanja, muškarci su što se tiče seksualnog zlostavljanja danas gotovo izjednačeni sa ženama I 15 procenata od ukupnog proja tužbi podnose upravo pripadnici jačeg pola. Naravno, od kada homoseksualnost nije tabu, u zakone je uključeno I to da I osobe istog pola mogu biti napasnici. Studije pokazuju da je između 40-70 procenata žena I 10-20 procenata muškaraca doživelo seksualno zlostavljanje na poslu. Čak 62 procenta žrtava nisu učinile ništa, sve ispitanice su tvrdile da ih uznemiravaju isključivo muškarci, dok je 59 odsto muškaraca izjavilo da iz uznemiravaju žene, a 41 procenat kolege istog pola.

Kada ovakvi slučajevi dospeju na sud I dokaže se krivica, sama firma snosi posledice. Samo u Americi je prošle godine za odštetu izdvojeno više od 37 miliona dolara, jer pojedinačna novčana kazna može iznositi od 100 do 300.000 dolara. Da bi izbegli  ovakve situacije, svaka firma koja ima više od 15 zaposlenih ima u svom pravilniku odredbe koje se odnose na seksualno zlostavljanje, te kurseve na kojima uče kako da prepoznaju i kako da se odbrane.
Kako je to rešeno kod nas? Jedno vreme novopečeni bogataši - vlasnici butika imali su običaj da zapošljavaju nove devojke svakog meseca. Naravno, odmah bi pokušali da ih odvuku u krevet, a ako ne bi pristale, dobijale bi otkaz I odlazile bez plate. Bile su zaposlene “na crno”, tako da nikakvu pomoć nisu mogle da traže. O jednom težem slučaju priča nam Sonja (34) iz Beograda:
Zakon o seksualnom zlostavljanju u većini zemalja štiti I đake koji imaju ovakvih problema kako u osnovnoj školi, tako I na fakultetu. Ne samo od profesora, već I od drugih učenika. Kako je utvrđeno, u Americi učenici koji se bave ragbijem ili fudbalom za školski tim najčešće su zlostavljači, a u krajnjem slučaju postaju I silovatelji.
- Sećam se da sam kao tinejdžerka doživela seksualno zlostavljanje, ali tada nije imao ko da pomogne. Ne znam ni da li je to sada slučaj. Kada smo bili šesti - sedmi razred dečaci su napadali devojčice I “vaćarili” ih. To im je mesecima bila omiljena zabava, a što se devojka više buni, ili zaplače, to je više maltretiraju. Nekoliko nas pokušalo je da se požali nastavniku, ali bez rezultata – priča Marija (24) iz Beograda.


- Bila sam nekoliko meseci bez posla I prijateljica me je, da bi mi pomogla, preporučila poznaniku kao savršenu osobu da vodim njegovo knjigovodstvo. Razgovor je prošao sjajno I počela sam da radim. Prvog dana kada sam došla na posao, saznala sam da je devojka koja je dala otkaz bila godinama u vezi sa njim. Mislila sam da to ništa ne znači, dok nije prošlo nekoliko nedelja: počeo je da me spopada. Nisam znala šta da radim: posao mi je očajnički bio potreban, ali ne I ON. Stalno me je pozivao na večere koje sam učtivo odbijala, zivkao u kancelariju da pita za ovo ili ono, “rođački” pokušavao da me zarli do priča kako sam vredna klijentima… Na kraju je trebalo da odemo u Banja Luku zbog posla. Navodno sam mu bila neophodna. Otišla sam sa lošim predosećajem. Ceo dan smo bili na sastancima, a kada smo uveče otišli u hotel, ispostavilo se da je rezervisao samo jednu sobu. Na moje pitanje zašto, odgovorio je da “nije problem, I onako su dvokrevetne”. Na sreću, ponela sam nešto novca te sam kupila kartu I na stanici provela noć čekajući prvi autobus. Osećala sam se tako prljavo…

Izvor: Ekstravaganca
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
U mnogim preduzećima seksualno uznemiravanje je hobi nekim muškarcima. Na konkurse za zaposlenje sve češće poslodavac stavlja i zahtev da se priloži fotografija. Međutim koliko su za to odgovorni direktor ili šef koji takvo ponašanje uvedu i tolerišu ne može da se izbegne i sagledavanje odgovornosti žena koje to prihvataju u zamenu za sitne poklone i beneficije.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 489
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
ne mogu da verujem - seksualno uznemiravanje
ajde sada ovako cemu sluzi mega brus , cemu sluze tange pa se jos nose na recimo bele providne lanene pantalone, pa sluze radi seksualnog uznemiravanja
zakon o seksualnom uznemiravanju je naj idiotskiji zakon na svetu ne mogu da verujem da tako nesto postoji, posle se jos devojke zale ako im niko ne prilazi ili niko ne obraca paznju na njih...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Citat
zakon o seksualnom uznemiravanju je naj idiotskiji zakon na svetu ne mogu da verujem da tako nesto postoji, posle se jos devojke zale ako im niko ne prilazi ili niko ne obraca paznju na njih...

ma sta rece ?  Smile

jeste, trebamo hodati sa vrecom na glavi da slucajno neko od muskaraca ne bi dosao u iskusenje da uvati za dupe ili slicno ..
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
cak i u tom slucaju ceso bi bilo onih koji bi se osetili izazvanim  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Previse me uznemirava pomisao na to  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
al bas s vrecom na glavi  Smile
...sve drugo da bude golo  Smile

ma ima toga dosta Smile
sto rece simijon, nekima takva klima odgovara, nekima ne... onima kojima se ne dopada, male su sanse da se samostalno s tim izbore, sem da promene radno mesto  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
da... slazem se, ali mi muskarci moramo resiti problem iz korena... moramo shvatiti zasto u poslednje vreme zene smatraju da je neophodno da prijave vlastima da ih zlostavljaju... da resimo to na samom pocetku.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5629
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pa i mene su neke devojke tapsale po dupete na radnom mestu. Neke kolege su me startovale (na njihovu zalost) I sta sad ja treba da uradim ovo ili ono?  Smile Zaista sam zbunjen

Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11186
Zastava t
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Alcatel 258
samokontrola, pre posla masturbacija 20 puta Smiley i neces moci da maltretiras nekog seksualno..  Smile
Citat
zakon o seksualnom uznemiravanju je naj idiotskiji zakon na svetu ne mogu da verujem da tako nesto postoji, posle se jos devojke zale ako im niko ne prilazi ili niko ne obraca paznju na njih...

ma sta rece ?  Smile

jeste, trebamo hodati sa vrecom na glavi da slucajno neko od muskaraca ne bi dosao u iskusenje da uvati za dupe ili slicno ..


A jel mi muskarci treba da nosimo pantalone preko kolena, a dok zene mogu da ulaze u suknjicama gde oce a muskarci ne mogu... po meni je to seksualno maltretiranje... jer koga "pale" moje dlakave noge, taj ima problema sa glavom a ne samnom  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 14:22:24
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.