Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Nov 2024, 13:28:36
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ugljovodonično jezero na Titanu  (Pročitano 371 puta)
01. Avg 2008, 07:42:19
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.51
mob
Apple 15
Saturnov mesec krije mnoge tajne
Ugljovodonično jezero na Titanu
Autor: CDC/IB | Foto: Nasa | 01.08.2008 - 06:10


Američka agencija za kosmička istraživanja saopštila je da je istraživačka letelica „Kasini“ na Saturnovom mesecu Titanu pronašla najmanje jedno jezero koje sadrži tečni ugljovodonik.


Kako izgleda jezero na Saturnovom mesecu (umetnički prikaz, levo)



To Titan čini jedinim nebeskim telom u Sunčevom sistemu, pored Zemlje, za koje se zna da na njegovoj površini ima tečnosti.
Naučnici su u tečnosti na Titanu ustanovili prisustvo etana, navodi se u izveštaju NASA, koja stoji na čelu istraživanja Saturna, njegovih prstenova i meseca, u kojem, takođe, učestvuju i Evropska i Italijanska svemirska agencija. Inače, tečnog etana ima u sirovoj nafti.
Naučnici su pretpostavljali da na Titanu možda postoje okeani metana, etana i drugih ugljovodonika, ali „Kasini“ je pronašao na stotine tamnih oblasti nalik na jezera. U početku se nije znalo da li je reč o tečnoj ili tamnoj čvrstoj materiji.
„Ovo je prvo posmatranje koje pokazuje da na površini Titana postoji korito ispunjeno tečnošću“, kaže Bob Braun, šef tima naučnika.
Jezero nazvano Ontario na južnoj polarnoj hemisferi Saturnovog meseca zahvata oko 20.200 kvadratnih kilometara, što je malo veća površina od jezera Ontario u Severnoj Americi.
„Kasini“ je stigao do Saturna 2004. da bi, nekoliko meseci kasnije, lansirao sondu „Hajgens“, koja je bila spuštena na površinu Titana u januaru 2005.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Nov 2024, 13:28:36
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: Titanu jezero

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.