Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Saveti za odvikavanje deteta od pelena  (Pročitano 5761 puta)
31. Jan 2007, 22:27:27
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Saveti za odvikavanje deteta od pelena
Naučite ih da koriste nošu

Spremnost deteta da prihvati nošu u velikoj meri zavisi od karaktera majke i deteta. Energični mališan će, po pravilu, brzo naučiti da ide na nošu, naročito ako je i mama energična i preduzimljiva. Pomalo lenjo, zamišljeno dete, koje ima isto tako ležernu mamu, može još tri godine da nosi pelene i da mu to nimalo ne smeta. Zato morate ipak malo da ga pogurate da bi što pre prihvatilo tu neminovnost.


Trudite se da vašem klinji što češće menjate mokre i uprljane pelene i pamperse da bi navikao da bude suv i čist. Mališan koji je naučio da bude stalno čist pre će sam zatražiti nošu i brzo će proći onu fazu kad „obavi posao“, a da to nikome ne prijavi.

Kada je spremno za nošu

Posmatrajte vašeg mezimca pošto postoje određeni znaci koji pokazuju da je dovoljno sazreo za nošu:

- ume da saopšti svoje potrebe, na primer zna da kaže da je gladan i shvata jednostavna naređenja („Donesi mi loptu!“);

- počinje da skida mokre pelene i sam vam kaže da su ukakane;

- donosi nošu u sobu da bi na nju seo ili pokušava da se uspentra na WC šolju.

Upoznavanje sa nošom

Pre nego što počnete da stavljate mališana na nošu, dajte mu je u ruke da je slobodno razgleda i upozna se s novim predmetom. Naravno, treba da mu objasnite čemu služi. Ako se prvi pokušaj završi otporom i čvrstim „ne“, odložite ceo poduhvat za nekoliko nedelja dok mališan ne postane prijemčiviji za tu promenu u njegovom svakodnevnom životu. Nemojte pošto-poto da isterujete svoje. U protivnom rizikujete da ubijete njegovo interesovanje za svaku želju da se potrudi i prihvati novinu.
Mali trikovi

Postoji nekoliko malih lukavstava koja će vam pomoći.

Iskoristite prirodnu želju svakog deteta da imitira odrasle. Pokažite mu kako vi idete „na nošu“. Devojčice bolje usvajaju tu lekciju s mamom, dok dečaku moće pomoći tata, iako podudarnost polova nije obavezna. Treba da odlučite šta vam je zgodnije: da li da naučite dete da koristi nošu ili pravi toalet, ali sa specijalnim dodatkom koji omogućava bezbedno sedenje. Većina male dece više voli svoju nošu. Odličan izbor je stoličica ispod koje se pričvrsti noša i u kojoj je detetu udobno jer može da stavi obe noge na pod, dok je na WC-u nestabilno i zahteva vaše prisustvo. Deci se posebno dopada takozvana muzikalna noša: kad dete obavi posao, noša počinje da svira. Detetu starijem od dve godine imponovaće dodatak za WC šolju koji mu omogućava da samostalno sprovodi celu proceduru.

Izbegavajte primedbe koje kod deteta mogu da izazovu stid: na primer, nemojte da mu kažete da je „smrda“ ili da mu podsmešljivo govorite: „Zar si već uprljao pantalone!“. Koristite reči koje su mu razumljive i koje lako može da izgovori.

Dok se mališan navikava na nošu, oblačite ga tako da možete brzo da ga skinete. Kod kuće je najudobniji najobičniji donji deo trenerke, koji se lako svuče i navuče.

Dok traje navikavanje, često ćete imati posla s mokrim i uprljanim gaćicama ili pantalonama. To morate shvatiti kao potpuno normalan proces privikavanja i učenja. Znači, ne smete nipošto zbog toga da ga grdite ili, još gore, kažnjavate.

CDC/JS
Uhvatite ritam

Da ne biste po ceo dan trčali za vašim ljubimcem i podmetali mu nošu, prethodno treba pažljivo da pratite njegovo ponašanje. Najviše će vam pomoći ako zapišete kad mališan najčešće ima stolicu. Kod male dece se to često dešava posle nekog obilnijeg obroka, recimo doručka ili ručka. Znači upravo u to vreme treba da ga stavite na nošu. Dozvolite mu da sedi na njoj koliko hoće i dajte mu da za to vreme prelistava omiljenu slikovnicu. Ukoliko ne uspete da otkrijete određeni ritam, stavljajte ga na nošu na svaka dva do tri sata ili onoliko često koliko vam vreme to dopušta.
Najbolje posle druge godine

Lekari smatraju da navikavanje na nošu treba da počne u uzrstu oko druge godine. Oni preporučju da se taj poduhvat ne sprovodi brzo, već postepeno, ležerno i bez nervoze kako bi mališan bolje sarađivao sa roditeljima ili bakama i lakše prihvatio novinu. Zanimljivo je da se zbog „savršenih“ „pampers“ pelena, koje upijaju vlagu tako da dete nije ni svesno da je mokro, uzrast skidanja pelena proteklih godina pomera ka trećoj godini.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 27
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Moj sincic ima dve godine i tri meseca, vrlo je vispren i inteligentan.Ume da recituje, peva dosta pesmica i slaze slagalice sa oko 9 razlicitih karaktera. Vec oko cetiri meseca posle spavanja piski u nosu. Prvi put se iskakio u nosu pre oko tri dana. Problem je u tome sto ide u vrtic i ne znam kako da uskladim vtic i kucu u smislu da kod kuce vec cetiri dana nije nosio pelene uopste ukljucujuci i noc. U vrticu ih ne nude nosama jer samo jedna devojcica kaki sama na nosu i to od  njenog sedmog meseca. Tako da svaki moj uspeh koji ja postignem kod kuce nema smisla jer mi u vrticu taze  pelene. Sto se tice malicanovg napretka napredak je takav da mu nudim nosu ali on jos uvek nije spreman da mi je trazi u napred, nego  mi saopstava u trenutku radnje . Sta da radim. Sutra ga vodim u vrtic.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.