Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
1 ... 225 226 228 229 ... 235
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Saveti za kupovinu racunara~ komponenti~ pitanja~ predlozi Vol. 2  (Pročitano 579069 puta)
Moderator
Svedok stvaranja istorije


necu da ti kazem, chelavi...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 21969
Zastava La45.2590  Lo19.8330
mob
Apple iPhone 12, S21
Koje napajanje i maticnu da uzmem za ryzen 5 2600?Necu overklokovati ako je to bitno/

Koja upotreba, i sta ces ostalo od hardvera uzimati? Najpre mislim na grafiku.
IP sačuvana
social share
- A robot may not injure a human being or, through inaction, allow a human being to come to harm
- A robot must obey the orders given to it by human beings, except where such orders would conflict with the First Law
- A robot must protect its own existence as long as such protection does not conflict with the First or Second Laws
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 1434
mob
Samsung Galaxy A52s 5G
Pozdrav, planiram da uzmem PC za posao, tj. iskljucivo za programiranje i povremeno obrada slika u photoshop-u (save for web) i obrada vektorske grafike u illustratoru (rijetko).

Od konfiguracije mi je bitno sledece:

1. SSD

2. 16 Gb Ram-a DDR3 ili DDR 4
    - nisam bas nesto upucen u hardverske komponente, tako da i ne znam tacnu razliku izmedju DDR3 i DDR4, sta preporucujete ? Citao sam da je DDR4 dosta bolji, i da je sada jos aktuelniji DDR5

2. Solidan procesor (i5 ili i7)
    - sta preporucujete, AMD ili Intel, i koju brzinu ?


Od konfiguracije mi nije bitno:

1. Graficka kartica , s obzirom da se ne bavim grafickim dizajnom profesionalno, nego povremeno kada treba da obradim sliku za web ili neku vektorsku grafiku. Jedino sto mi je bitno od graficke kartice je da ima izlaz za HDMI ili Display port , a to vjerovatno svaka novija graficka kartica ima ?
    - sta preporucujete , HDMI ili Display port?


Budzet: 200 - 250 eura

Da li se moze uzeti pomenuta konfiguracija za dati budzet ?



IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


necu da ti kazem, chelavi...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 21969
Zastava La45.2590  Lo19.8330
mob
Apple iPhone 12, S21
Odgovorio u PP
IP sačuvana
social share
- A robot may not injure a human being or, through inaction, allow a human being to come to harm
- A robot must obey the orders given to it by human beings, except where such orders would conflict with the First Law
- A robot must protect its own existence as long as such protection does not conflict with the First or Second Laws
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Prince of Persia - Warrior Within

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 3254
Zastava Nis
mob
Samsung Galaxy S Advance
Zdravo, taman da iskoristim post (dva) iznad moga sto se tice konfiguracije tako da ostaje sve sto je clan @jgjgjgjgjg naveo jer trazim nesto slicno, samo bih dodao da mi i treba neka graficka koja nece zastariti ubrzo i moze da tera igre (da se ne lazemo, zadnji komp sam uzeo pre vise od 10 godina, zasluzio sam da se pocastim i nekim hit naslovima koje sam propustio, a i da bi mi shodno toga duze bio u opticaju u buducnosti)

Predloge mozete dati isto po komponentama, ili ako vec znate neku dobru kvalitet/cena konfiguraciju u prodaji.

@Chelavi1 ako nije problem mozes i meni pp (ili ovde) samo dodatna graficka po nekoj preporuci.

Budzet shodno traznji moze da bude i skuplji po ceni te graficke, ali je svakako pozeljno drzati se nekog minimuma za ono sto mi je u interesu.

Kratka rekapitulacija:
Pozdrav, planiram da uzmem PC za posao, tj. iskljucivo za programiranje i povremeno obrada slika u photoshop-u (save for web) i obrada vektorske grafike u illustratoru (rijetko).

Od konfiguracije mi je bitno sledece:

1. SSD

2. 16 Gb Ram-a DDR3 ili DDR 4
    - nisam bas nesto upucen u hardverske komponente, tako da i ne znam tacnu razliku izmedju DDR3 i DDR4, sta preporucujete ? Citao sam da je DDR4 dosta bolji, i da je sada jos aktuelniji DDR5

3. Solidan procesor (i5 ili i7)
    - sta preporucujete, AMD ili Intel, i koju brzinu ?


4. Graficka kartica. Bitno je od graficke kartica ima izlaz za dva monitora, e sad,  HDMI ili Display port svaka novija graficka kartica ima ?
    - sta preporucujete , HDMI ili Display port?
« Poslednja izmena: 06. Maj 2020, 11:48:37 od Dzobi »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


necu da ti kazem, chelavi...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 21969
Zastava La45.2590  Lo19.8330
mob
Apple iPhone 12, S21
Zdravo, taman da iskoristim post (dva) iznad moga sto se tice konfiguracije tako da ostaje sve sto je clan @jgjgjgjgjg naveo jer trazim nesto slicno, samo bih dodao da mi i treba neka graficka koja nece zastariti ubrzo i moze da tera igre (da se ne lazemo, zadnji komp sam uzeo pre vise od 10 godina, zasluzio sam da se pocastim i nekim hit naslovima koje sam propustio, a i da bi mi shodno toga duze bio u opticaju u buducnosti)

Predloge mozete dati isto po komponentama, ili ako vec znate neku dobru kvalitet/cena konfiguraciju u prodaji.

@Chelavi1 ako nije problem mozes i meni pp (ili ovde) samo dodatna graficka po nekoj preporuci.

Budzet shodno traznji moze da bude i skuplji po ceni te graficke, ali je svakako pozeljno drzati se nekog minimuma za ono sto mi je u interesu.

Kratka rekapitulacija:
Pozdrav, planiram da uzmem PC za posao, tj. iskljucivo za programiranje i povremeno obrada slika u photoshop-u (save for web) i obrada vektorske grafike u illustratoru (rijetko).

Od konfiguracije mi je bitno sledece:

1. SSD

2. 16 Gb Ram-a DDR3 ili DDR 4
    - nisam bas nesto upucen u hardverske komponente, tako da i ne znam tacnu razliku izmedju DDR3 i DDR4, sta preporucujete ? Citao sam da je DDR4 dosta bolji, i da je sada jos aktuelniji DDR5

3. Solidan procesor (i5 ili i7)
    - sta preporucujete, AMD ili Intel, i koju brzinu ?


4. Graficka kartica. Bitno je od graficke kartica ima izlaz za dva monitora, e sad,  HDMI ili Display port svaka novija graficka kartica ima ?
    - sta preporucujete , HDMI ili Display port?

Novo/polovno?
Realno, novo do 250 eur i da teras igrice - nema sanse.
Cak ni polovno, jer za 250 eur mozes sklopiti ok masinu bez grafike, a da ti traje narednih 5-6-10 godina, zato sto si uzeo procesor novije generacije koji nece pregaziti vreme za koju godinu..


Njemu sam nasao nesto poput ovoga:

https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-desktop/polovni-kompjuteri/d488-amd-ryzen-3-2200g-8gb-ddr4-vega8/oglas/91409988  - dodas grafiku za par meseci, kad skupis jos malo para, i miran si. Mozes  i sad naci neku za 60-70 eur, polovnu, i zaokruziti na 300 eur

https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-desktop/polovni-kompjuteri/ryzen-3-2200g-ddr4-16gb-250ssd-vega-8-2gb-rgb/oglas/94573401 - ovde imas vise rama i SSD, sto je plus, i to vrlo bitan, ali i dalje moras grafiku uzeti.

IP sačuvana
social share
- A robot may not injure a human being or, through inaction, allow a human being to come to harm
- A robot must obey the orders given to it by human beings, except where such orders would conflict with the First Law
- A robot must protect its own existence as long as such protection does not conflict with the First or Second Laws
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Prince of Persia - Warrior Within

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 3254
Zastava Nis
mob
Samsung Galaxy S Advance
Izvini na nedorecenosti.
Interesuje me novo.

Mislio sam na njegov budzet plus da se doda graficka. Ali ok, recimo ovako.
400e=50000din.

I pri tome da se uzme u obzir mozda dobra maticna/procesor, ram, a graficka nesto najoptimalnije da se ugura trenutno za te pare, ali da moze recimo za dve godine da se promeni samo ona, a ne cela konfiguracija zbog nje.

Dakle, ostale komponente prioritet da traju sto duze, grafika da bude podlozna promenama a trenutno najbolja za budzet do 400e=50000din
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


necu da ti kazem, chelavi...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 21969
Zastava La45.2590  Lo19.8330
mob
Apple iPhone 12, S21
Izvini na nedorecenosti.
Interesuje me novo.

Mislio sam na njegov budzet plus da se doda graficka. Ali ok, recimo ovako.
400e=50000din.

I pri tome da se uzme u obzir mozda dobra maticna/procesor, ram, a graficka nesto najoptimalnije da se ugura trenutno za te pare, ali da moze recimo za dve godine da se promeni samo ona, a ne cela konfiguracija zbog nje.

Dakle, ostale komponente prioritet da traju sto duze, grafika da bude podlozna promenama a trenutno najbolja za budzet do 400e=50000din

Evo ti komponente koje bi za te novce birao:

Ploca:
https://www.itsvet.com/maticna_ploca_asrock_a320m_dvs_r3.0-pdaa1-22.i?id=3826 - 5500

Procesor:
https://www.itsvet.com/procesor_amd_ryzen_5_2600_yd2600bbm6iaf-pdaa1-23.i?id=753 - 16000

Hladnjak za CPU:
https://www.itsvet.com/hladnjak_deepcool_iceedge_mini_fs-pdaa1-24.i?id=1308 - 1400

Kuciste:
https://www.itsvet.com/kuciste_lc_power_7035b-pdaa1-21.i?id=2662 - 2600 - izvadis i prodas napajanje za 3000

Napajanje:
https://www.itsvet.com/napajanje_thermaltake_litepower_ps_ltp_0550npcneu_2-pdaa1-57.i?id=1168 - 4500

Memorija:
https://www.itsvet.com/ram_memorija_kingston_hyperx_fury_black_hx424c15fb3/4-pdaa1-71.i?id=4150 - 2* 2600- 5200

SSD, za sistem:
https://www.itsvet.com/hard_disk_crucial_bx500_ct240bx500ssd1-pdaa1-40.i?id=4577 - 3800

Hard disk - storage
https://www.itsvet.com/hard_disk_seagate_barracuda_st1000dm003-pdaa1-40.i?id=2295 - 3700

Grafika:
https://www.itsvet.com/graficka_karta_asrock_phantom_g_r_rx550_2g-pdaa1-25.i?id=5105 - 11000


Ovo sve zajedno, po cenama koje ovde vidis, je negde oko 54.000
U kucistu dobijas LC napajanje, koje vadis, ubacujes ovo termaltejk i tu dobijas nazad 3000, i sve zajedno te izadje 51.000

Ovo je malo cimanje, vijati ovamo i onamo komponente, ali je i najisplativije.
Posle ti ostaje da ti neko sklopi, i instalira sistem.
Realno da sve na jednom mestu kupis po ovim cenama - slaba sansa, a da li ti se isplati ovako da vijas - to je tvoja procena i odluka.

Gotova konfiguracija tih karakteristika je negde oko 550-600 eur.

Ovih dana su online prodavnice ispraznjene, nema gotovih konfiguracija, tako da tgi ostaju oglasi.

Ovako nesto, recimo, sa manjim izmenama, ubacivanje SSD-a:

https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-desktop/novi-kompjuteri/helion-ryzen-5-2600-6-cores-8gb-rx-550-2gb-320gb-/oglas/94167832


Ili ova prva konfiguracija, uz dodavanje hard diska od 1tb za skladistenje:

https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-desktop/novi-kompjuteri/super-ryzen-5-2600-8gb-rx550-kompjuteri-garancija-2-10g-/oglas/94598336

Sve ovo ti je samo racunar, bez uracunatih periferija.
To pretpostavljam da imas?

IP sačuvana
social share
- A robot may not injure a human being or, through inaction, allow a human being to come to harm
- A robot must obey the orders given to it by human beings, except where such orders would conflict with the First Law
- A robot must protect its own existence as long as such protection does not conflict with the First or Second Laws
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Prince of Persia - Warrior Within

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 3254
Zastava Nis
mob
Samsung Galaxy S Advance
Hvala @chelavi1  Smile

samo jos par pitanja ako nije problem:

Vidim da na maticnoj stoji da ima kapacitet za dva slota, a preporuka za RAM si mi dao od 4GB, jel to sam da prilagodim dva puta od 8gb (sto ce da utice na finalnu cenu) ili sam ja tu nesto lose proracunao.

I drugo, pretpostavljam da si mi dao sa razlogom drugo napajanje iako je malo slabije (po snazi, ne i po karakteristikama) od onog sto dolazi u kucistu.

Sa kp do sada nisam imao iskustva nikakvih (verovali ili ne), najsigurnije bih se osecao da sve porucim iz prodavnice. (zbog garancije i svega)

Nakon sto mi razresis gore pomenuta dva pitanja, poslao bih upit mailom nekim firmama koje se bave prodajom kompjuterskih komponenti, pa ko sta ponudi u full paketu. (da ne uzimam svaki deo posebno, naravno, ako fali artikal dva, dopuni se na drugom mestu).

Svidja mi se izbor, mozda ne i marke nekih komponenti (ali ja sam komercijalni potrosac koji kupuje po "zvucnosti"jer nemam toliko tehnickog znanja). Naravno, duze sam na bureku, pa imam poverenja u vas ovde.  Smile

Inace sto se periferija tice, sve imam, u to sam vise ulagao (a i cesce dobijao updgradeove tog tipa) nego sto se tice same konfiguracije. (za sve ove godine update-ovao sam samo ram memoriju i cooler na grafickoj kada mi je stari crkao).



IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


necu da ti kazem, chelavi...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 21969
Zastava La45.2590  Lo19.8330
mob
Apple iPhone 12, S21
Citat
Vidim da na maticnoj stoji da ima kapacitet za dva slota, a preporuka za RAM si mi dao od 4GB, jel to sam da prilagodim dva puta od 8gb (sto ce da utice na finalnu cenu) ili sam ja tu nesto lose proracunao.

Ako imas para da uzmes 2x8gb, slobodno. Tesko da ces koristiti toliko, ali nije lose imati viska.
Napisao sam ti 2*4 - ukupno 5200 dinara - znaci uzimas 2 memorijska modula po 4gb - ukupno 8gb, sto bi ti trebalo biti vise nego dovoljno.

Citat
I drugo, pretpostavljam da si mi dao sa razlogom drugo napajanje iako je malo slabije (po snazi, ne i po karakteristikama) od onog sto dolazi u kucistu.

Ta napajanja koja stizu uz kucista su po pravilu slabija. Bolje je uzeti neko za koje znas kakvo je.
Kod LC kucista dobijas njihova napajanja, pa ona i nisu losa. Kod kineza dobijas ubi-me-boze napajanja
Topla je preporuka uzeti malo bolje napajanje. Ni ovo nije nesto preterano kvalitetno, ali je za te novce sasvim solidno. Thermaltake je daleko bolji od LC-a

Ako te nesto buni, ili nisi siguran, javi, mozemo potraziti i neku alternativu. Nije cilj da uzimas komponente kojima nisi zadovoljan.

IP sačuvana
social share
- A robot may not injure a human being or, through inaction, allow a human being to come to harm
- A robot must obey the orders given to it by human beings, except where such orders would conflict with the First Law
- A robot must protect its own existence as long as such protection does not conflict with the First or Second Laws
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Just another wannabe god.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 718
Konacno sam prelomio da si sastavim novi PC, nakon 4 godine trenutni me polako izdaje. Htio bih da mi neko udijeli neki savjet ako nesto nije kako treba, ili ima nesto bolje u tom nekom cijenovnom rangu:

Maticna:
Asus Prime X570-P 166EUR ( Odgovara mi dizajn jer planiram da mi motiv bude crna i bijela boja) https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-X570-P/

Procesor:
Ryzen 5 3600 170EUR (Trenutni procesor je i5 6500, ocekujem da bi Ryzenov trebao da bude barem za 50% brzi) Iz nekog razloga ne mogu da okacim link za ovaj procesor.

Graficka:
RX580 8GB < Nju trenutno imam i ne planiram da ju mijenjam barem do slijedece godine, ali zbog kompaktibilnosti? sam ju naveo

RAM:
PATRIOT Viper 4 Steel Series 16GB DDR4 3600 MHz, CL17, 2x8GB 78EUR (Oko ovog se najvise "mucim", da li uzeti 3600 MHz sa CL17 ili 10eur jeftiniji 3200MHz sa CL16 - isti ram, samo druge frekfencije) https://assets.website-files.com/5cdb2ee0b102f96c3906500f/5dd6b387f9822e3bd4513356_PVS416G360C7K%20Sku%20Sheet_Copyable%20062819.pdf

Napajanje:
Gigabyte G750H 750W Gold+ 84EUR ( malo previse za ove komponente, ali nikada ne znam kakvu cu grafu da kupim, mozda bi dodatnih 250W bude BAS trebalo - a i kul je napajanje jer je modularno) https://www.gigabyte.com/Power-Supply/G750H#kf

Kuciste:
Zalman K1 60EUR ( imam odlicna iskustva sa Zalmanom sto se tice kucista, a uklapa mi se u nista pretjerano sto para oci sa RGB. Naravno tu je i RGB koji ce biti namjesten na bijelu boju) https://www.zalman.com/EN/Product/SearchList.do?searchWord=k1

HDD i SSD imam, i to je to. Kupicu jos i termalnu pastu i kulere za kuciste, ali to nije ni vazno.
Hvala puno na citanju.
« Poslednja izmena: 08. Maj 2020, 08:16:05 od iamuser »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 225 226 228 229 ... 235
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.122 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.