Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sarajevo danas by sina chetnik  (Pročitano 1072 puta)
13. Okt 2002, 22:30:30
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
DANI: Koliko se i kako promijenilo Sarajevo, imajuci u vidu da je u ovom trenutku islam fakticki postao drzavna religija?

SAMIC: Islam, nazalost, postaje sve vise drzavna religija i to je pogubno i za islam i za Bosnu. Tu su se spojili totalitarna svijest, zaostala iz prethodnog rezima, i Bog, nakalemljeni na jedan divlji kapitalizam. Tendencije u islamu koje sam primijetila kod dijela stanovnika ovdje, nazvala sam i "katolickim islamom". To je onaj dio mracnjastva u religiji gdje krajnji radikalizam vodi ka krajnjem puritanizmu, s jedne strane, a gdje je prvo na udaru seksualnost i zena naravno - dok, s druge strane, raskrinkava vlastitu hipokriziju, otvoreno se sluzeci lazima. Kako se moze biti vjernik i voljeti Boga, a ne postivati najelementarnije eticke postulate? Nepotizam, laz i kradja gotovo su legalizirani, ali zato treba prezati od zenskog tijela i zenske kose. To je najveci problem! To se zove apokrifni islam. On jeste, nadam se, jos uvijek marginalan, ali moze postati veoma opasan. Mi smo se smijali Karadzicu, a on je postao jako opasan. Mene ovakve tendencije u politickom islamu plase, ne zbog toga sto bi mene neko mogao zamotati u crne velove (mozda bi to bilo i dobro jednog dana kad se izboram pa da me pamte kakva sam bila), to plasi zato sto vodi ka jednom organiziranom kolektivnom samoubistvu. Ako oni sto vode takvu politiku misle da su oni zasticeni, obogaceni, i slicno, i svejedno im je jer se drze devize "poslije mene potop", nisu svjesni da u tom potopu stradaju ovaj put svi, pa i oni - to jest i Bosna i islam. Uz to se radi o jednom uvezenom islamu. Posebno treba biti oprezan prema "nasim prijateljima" Amerikancima. Cijeli svijet zna da su oni podrzavali i placali talibane, da bi ih nedavno izbombardirali. Sve se desava preko americke filijale, Saudijske Arabije, sto se kod nas vidi i po danasnjim nosnjama koje se srecu na ulici. Prvo se nakon Homeinija pojavila "mahrama" sa nekoliko slojeva, sto nikad nije bila bosanska nosnja, osim medju ruralnim stanovnistvom, postojala je marama drugog tipa, najcesce samija sa kericima. Treba reci i to da se rijec "hidzab" (veo) pojavljuje samo jednom u Kur'anu i da se odnosi na veo iza kog se krije Bog. Nigdje, dakle, ne pise da se zena mora pokrivati. Danas nam iz Saudijske Arabije stize nova "moda" crnih nosnji, sa gustim, crnim velovima. Cak se i fizicki izgled muskaraca mijenja; muskarci nose kozije bradice kakve nikad ovdje nisu postojale, i kragnice oko vrata, sto ni po cemu ne lici na autenticnog stanovnika Bosne i bosanskog muslimana. Sve to govori o bliskom kraju religije i Boga na ovim prostorima, jer kako rece i Papa, Bog i religija su krajnje utociste covjeka, a kad zauzmu sav prostor u ljudskom zivotu - sto znaci kad ga paraliziraju - nastaje i kraj Boga i religije. Vjera je stvar privatnosti i covjekove intime, a paradirati time najveci je poraz za vjernika. Najzad, pravi vjernici vise ne idu u dzamije, kazu da ne mogu uci od ovih novokomponiranih. Islam kao i sve drugo treba izucavati. Dobar poznavalac islama mora znati arapski jezik. Kod nas se ovaj aktuelni islam moze nazvati i seljackim islamom; o islamu govore i druge uce oni koji su dosli iz provincijalnih sredina, pripadnici generacije iz komunistickog perioda, a zna se kakav je nivo islama i izucavanja islama bio na selu za vrijeme komunizma.

Islam je hedonisticka religija
DANI: Kako objasnjavate val puritanizma koji je sad zapljusnuo drustvo sa podrzavanjem islama?

SAMIC: Ovaj val neopuritanizma ide pod ruku s apokrifnim islamom. U pitanju je hipokrizija, vise nego bilo sta drugo. To se slaze s onim sto smo dosad pominjali, sa prezirom i strahom od seksualnosti, sa prezirom prema zeni (iako neke muslimanke tvrde da se one osjecaju jako slobodne; slazem se, ali neka puste i druge da se osjecaju slobodne na svoj nacin). Zensko tijelo, i golo zensko tijelo veci je grijeh od svih lazi i kradja. A to je taj katolicki pogled na seksualnost, gdje "golo zensko tijelo izaziva grize savjesti". Takav pogled na islam nalazimo i kod Ive Andrica, posebno u prici Smrt u Sinanovoj tekiji gdje je Andric u svojoj svijesti pomijesao sufijskog sejha sa monahom u katolicanstvu, koji umire kad vidi golu zenu. Islam je u sustini hedonisticka religija, tu ne postoji griza savjesti kod sufije zbog toga sto je vidio golotinju (ljubomoran muskarac ne dopusta da njegovu zenu vidi drugi muskarac, u pitanju je samo posesivnost, a ne ljubav i "zastita zene"). Ne govorim o razvratu, koji je, naravno, zabranjen u islamu, kao i svaka seksualna devijacija, ili upotreba droga. Danas mladi momci uzimaju drogu, ali ne piju alkoholna pica, misleci da je to "islamski". Danas se neki ne ustrucavaju ni javno govoriti da je zena nize bice od muskarca. U Kur'anu to, istina, tako i stoji. Zena je "nize bice" u svim velikim monoteistickim religijama. Njena uloga je da bude robinja i sluzi muskarca. Ipak, ovo nije islamska drzava, jer, da je Serijat na snazi, pola politicara bi zbog kradje hodalo bez jedne ruke. Jednom sam se nasalila i napisala da u Bosni nije moguca islamska drzava, jer Bosanac bi rado imao cetiri zene, ali pod uslovom da one njega izdrzavaju. Ova danasnja situacija, i odredjene tendencije u islamu, mogu se uporediti sa sudbinom komunizma. Jer i pravi komunisti su govorili da to nije bio "pravi komunizam", da treba razdvojiti ideju od prakse, i da su u pitanju samo prolazne faze. S tim prolaznim fazama, i iskrivljenim idejama u praksi, nestao je i komunizam. (Nestao komunizam, a podmukli totalitarizam sve vise napreduje!) Sto se puritanizma i hipokrizije tice, tu su se, svakako, kao sampioni pokazali Amerikanci.
« Poslednja izmena: 23. Sep 2005, 16:37:09 od SerbianFighter »
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
jaa
Gost


E-mail
mislim da taj problem mogu SRBI da rese .
PUSTITE SAMO 1000 CETNIKA U SARAJEVO NA JEDAN DAN ...........
IP sačuvana
social share
E-mail
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.