Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 14:35:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Saosecanje  (Pročitano 5704 puta)
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Chrome 15.0.874.121
mob
Samsung 111111
Citat
Ali ljudi jesu zivotinje i ponasaju se kao zivotinje... samo sto kao eto patimo od te empatije...
Ali pazi... i ziviotinje pate od te iste empatije... to sto mi ne razumemo njihov jezik ne znaci da oni ne osecaju nesto jedni prema drugima i drugim vrstama...

Dobro,mislim sve i da si upravu..Koje muke imaju zivotinje ako nemaju svest  Smile
Kako moze magarac da se saoseca sa konjem ako nemaju svest XD

Citat
Eto, sinoc mi je drugarica rekla da su ona i muz u vreme kada im je dete prohodavalo gledali neku emisiju o mladuncima raznih zivotinja i shvatili da se njihovo dete ponasa na isti nacin... isti pokreti iste reakcije...

Pa nije bas isto...POstoji nesto sto se zove genteika..davno je umrlo vreme kad se mislilo da se ljudi radjaju..rasula taba tj prazna tabla..

Ovo ostalo mi je jasno..da si misljenja da smo samozivi..ni moje misljenje nije daleko od toga XDD


Citat
Sto je najgore, svaka generacija je sve razmazenija i sebicnija. Odvratna cinjenica, ali je cinjenica. Nazalost...

Pa sad...vreme se manja,generacije se menjaju..ne mora da znaci ni da su bolje ni da su gore...
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Chrome 15.0.874.121
mob
Apple iPhone SE 2020
@jasikasi...

Mi ne znamo kakve su veze izmedju raznih zivotinjskih vrsta... jednostavno, to je krajnje neistrazeno polje....
Dodjavola, pa mi i dalje sebe stavljamo na vrh piramide ishrane, iako nas bez oruzja moze smazati svaki grabljivac....

Da, znam da je to genetika... ali to je genetika koja nas povezuje sa drugim vrstama... mi smo samo zivotinje...malo naprednije, ali delimo slicani genom...



Nove genracije... Nova otudjenost...

Pa kako da kazem, a da nekoga ne uvredim...

Da...

Ovako...

Nekada su ljudi ziveli u malim zajednicama.... porodica, selo... najvise....
Narod, drzava, a tek svet... bili su pojmovi van njihove moci poimanja...
Sa razvojem nauke i industrijske proizvodnje, doslo je do lakseg protoka informacija i ljudi... tako da su se obicnom coveku otvarala razna vrata... dobijao je vise... imao je vise opcija...
Ali... njegova mogucnost da saoseca je ostala ista... ogranicena na nukleus - porodicu... sve preko toga je tada i sada bilo bonus...
Obaska sto su nekada ljudi ziveli 30 godina i deca umirala na kamare, pa cesto nisu ni bila razvijena neka dublja osecajanja medju clanovima iste porodice...

Za razliku od mnogih... ja smatram da se nista nije promenilo... sta vise... mislim da su ljudi danas otvoreniji i povezaniji nego ikada...

Da li biste pre samo 20 godina mogli da budete prijatelj sa nekim ko je 10.000km od vas? Ne... danas mozete....
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Život je polno prenosiva bolest

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19322
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
HTC Sensation
Кад се прича о саосећању људи обично мисле да треба да се саосећају са члановима породице,пријатељима,блиским људима углавном,док је саосећање према неким непознатим људима мазохизам.

Уопште ме не занима да ли је та тврдња тачна или исправна али говорећи у своје име(а из контекста претходне реченице) ја сам мазохиста на куб. Ја не могу то селективно да радим,ја сам једноставно такав и то ме јебе. Милион пута ми је било ненормално тешко кад се деси неки случај и милион пута сам псовао самог себе што сам такав јер знам да на крају крајева није добро по мене и моје здравље,ал јебига.

Наравно,курата срећа је хтела тако да радим ту где радим и да је прво и основно што мора да се искључи управо саосећање,а ја то једноставно не могу. Скоро је умрла једна девојчица на клиници,за који се знало и да је тешко болесна и да је све то могло да се претпостави...иако сам ја са том девојчицом био у контакту рецимо сваки трећи дан по минут ипо,опет кад се то десило нисам функционисао 3 дана. А такве деце за коју сам '''везан'' има бар још 50...

Кажу ми да ћу годинама да огуглам и да ћу престати да се везујем,да ће како време одмиче бити као лакше,односно да ћу да отупим,макар што се тог дела тиче....

Али ја заиста не желим да отупим по том питању.


А што се тиче и овог дела о животињама,баш пре неки дан на Бежанији аутомобил звекне пса који је претрчавао улицу,проспе га најстрашније,пас остане мртав моментално...са друге стране улице је стајао други пас који је толико лајао и цвилео за њим,као да га дозива,као да плаче. Сузе су ми кренуле...тако да нико не може да ме убеди да и код животиња то и те како постоји...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.52

Citat
Sto je najgore, svaka generacija je sve razmazenija i sebicnija. Odvratna cinjenica, ali je cinjenica. Nazalost...

Pa sad...vreme se manja,generacije se menjaju..ne mora da znaci ni da su bolje ni da su gore...
Sta ga znam, cisto moje misljenje...

Nekako mislim da u svoj toj modernoj jurnjavi za blagostanjem gubimo saosecanje i postajemo vise egocentricni pa se tako i nasi sistemi vrednosti prebacuju na decu. Nekada si zaista mogao da ocekujes i dobijes pomoc od potpunog stranca, danas se uglavnom svodis na par prijatelja. Drugo vreme, drugi ljudi, ali cisto mislim da je to otudjenje o koje pricas vec uveliko ovde...
« Poslednja izmena: 11. Dec 2011, 13:12:31 od marko 284 »
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 481
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 8.0.1
@jasikasi...

Mi ne znamo kakve su veze izmedju raznih zivotinjskih vrsta... jednostavno, to je krajnje neistrazeno polje....
Dodjavola, pa mi i dalje sebe stavljamo na vrh piramide ishrane, iako nas bez oruzja moze smazati svaki grabljivac....

Da, znam da je to genetika... ali to je genetika koja nas povezuje sa drugim vrstama... mi smo samo zivotinje...malo naprednije, ali delimo slicani genom...


Ljudi si najdominantnija vrsta na planeti i to shto si napisala je osnovno neznanje. Ljudi se toliko razlikuju od zivotinja, da se zivot zivotinja i ljudi uopshte ne moze porediti. Ljudi mozda nemaju brzinu snagu i izdrzljivost zivotinja ali imaju neshto drugo shto ih stavlja na vrh lanca ishrane. To je neokorteks, najmladji deo mozga, onaj deo mozga u kome je razum, svest i sve ostalo. Neokorteks je zasluzan za sve shto danas mozesh da vidish oko sebe, a to su civilizacija, nauka, filozofija, drzave kao organizacija, zakoni i uopshte sva dostignuca modernog choveka.

Zashto Neokorteks? Zato shto je to deo mozga koji jedino ljudi poseduju na planeti zemlji, shto ih chini jedinstvenom vrstom u postojanju. Isto shto se tiche seksualnosti, ljudi funkcionishu potpuno drugachije nego zivotinje tako da se i na tom polju uopshte ne mogu porediti, ali to je vec za neku drugu temu.

Tako da nije oruzije stvorilo dominantan polozaj choveka na planeti vec mozak koji je stvorio oruzije.

Saosecanje po mom mishljenju ne postoji u prirodi vec korist, bilo ona bioloshka ili lichna. Kao shto su ljudi vekovima drzali pse koji su im pomagali u lovi, bili saputnici, chuvali domove a ponekad chak i ratovali s njima, tako su se psi vezali za ljude emotivno. Ali nisu ljudi drzali pse zbog saosecanja ili nekakvih emocija vec zbog chiste koristi a psi isto su ziveli sa ljudima zbog toga shto su oni pre svega drushtvene zivotinje i zbog dostupnosti hrane koju su delili josh od najranijih perioda ljudskih zajednica.

Dakle evolucija ih je spojila. Evolucija ne poznaje osecanja vec prinudu. Saosecanje ne neshto ljudsko, shto ja verujem da zivotinje uopshte ne bi shvatile jer nemaju kapacitete za to.
« Poslednja izmena: 11. Dec 2011, 13:12:27 od WSeeker »
IP sačuvana
social share
If you are strong feign weakness. If weak, pretend strength. Whatever your position, conceal it from the enemy, and he will waste his armies fighting his own phantoms.

Warhammer 40k - Tactica Imperium
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Chrome 15.0.874.121
mob
Apple iPhone SE 2020
Ljudi su najdominantniji samo zato sto su savladali orudje i oruzje...
Kada im to oduzmes, ostaju goluzdravci u opasnom svetu....

U ostalom... tu su i dalje neizlecive bolesti... Smiley
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Kada bi samo ljubit znala...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2387
Zastava Italy
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 15.0.874.121
Vrlo sam emotivna osoba i saosjecam sa svakim.Dok u sustini ljudi su veliki lazovi pa vise puta saosjecajnost koriste...
IP sačuvana
social share
"Zasto trazis harizmu u sebi punjena ptico,mogucnost prosvjecenosti u razvratu...miris zemlje,koncentricni krugovi gluposti,ne znanja...ona dalje ne razumiju, izgleda mi da je mrtva straza...
Rekoh sebi moj Boze koliko demagogije...koliko pokradenih misli iza kojih ne stoji nista osim mrznje,sujete,vlasti, i koliko pokvarenosti treba da se izlije pred nase noge, i kakve zone prepoznavanja dovedu nas do istine prevare...
Jer rijeka nije bila rijeka u samom pocetku,i nije nuzno da ne bude ponornica do kraja...
Sta se dogadja kad' mrtvi fazani lete,kad' mrtvi fazani lete al' nijedan ne pada..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Chrome 15.0.874.121
mob
Samsung 111111
Citat
Dodjavola, pa mi i dalje sebe stavljamo na vrh piramide ishrane, iako nas bez oruzja moze smazati svaki grabljivac..

Mnogo usko posmatras.
Covecanstvo je proslo i period lova i suocavljanje sa grabljivicama ranije Smiley
Nismo mi odma iz kamenog doba dosli do meseca.
Postojao je i period kada su ljudi lovili zivotinje,ubijali gravljicice,ziveli po pecinama.
Samim tim opstali.I pomocu svesti i uma..prirodu koja je igrala protiv njih okrenuli da igra za njih.

Mi ne znamo kakve su veze izmedju raznih zivotinjskih vrsta...
I ovo je poenta onoga sto sam rekao da ljudi danas zavise jedni od drugih.Ne pricam ja da treba neko da se saoseca sa nekim koji je izgubio glavu u pakistanu.
Vec mislim na svakodnevne ljude.Da je potrebno da shvatis i coveka od tebe i iza tebe.Pa i onog koga psujes dok stojis u redu za kasom.To je cela sustina.

Citat
Mi ne znamo kakve su veze izmedju raznih zivotinjskih vrsta...

Pa jesu i jos se istrazuju.
Secam se bio sam klinac..interesantno mi je bilo da gledam one emisije na BK..a i ti se verovatno secas..Opstanak ili tako nesto..
Imas pun k tih serija/emisija/dokumentaraca..bacis pogled sve vidis.
Zivotinje deluju kao program pun instinkta..Love/beze/kote se .
Kad si ti videla da je neka zivotinja izasla iz svoje prirode ?
Dok covek to stalno radi.
Nije da mi se nesto posebno dopada covecanstvo XD ali to je cinjenica.

IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1981
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 15.0.874.121
Za sve one koje zanima ljudska psihologija, tjelo, mozak i jedan naucni pogled na pitanja ko smo? kakvi smo? i zasto smo bas takvi kakvi smo? toplo preporucujem knjigu koju je napisao Matt Ridlley, covjek koji je i sam radio na  "The Human Genome Project", projektu koji se bavi mapiranjem ljudskih gena.

Ovo je obavezna knjiga za svakog kvazi naucnika i zaljubljenika u nauku.

Elem, u toj knjizi, ima jedno poglavlje koje se bavi empatijom. Sa stanovista genetike, empatija je nastala zato sto su geni sebicni i hoce da budu preneseni na sto vise ljudi i sto duzi vremenski period. Zato se javlja empatija, koja omogucava povezivanje unutar jedne grupe, koja je u pocetku bila iskljucivo genetski povezana. Empatija omogucava da se prevazidje nagon za samoodrzanjem, jer je nekad neophodno zrtvovati pojednica zarad boljitka grupe i sirenja gena.

Empatija je kasnije evoluirala, da bi se omogucilo dalje povezivanje ljudi u grupe, plemena, narode, nacije, rase...
Empatija je uvijek najjaca prema onim individuama sa kojima imamo najvise slicnosti.

Neki naucnici tvrde da je covjek jedini koji posjeduju empatiju, dok drugi to osporavaju. Ovi koji kazu da smo jedini, je da ce ljudska djeca ipak pomoci drugom pripadniku svoje vrste iako ne vide nikakvu direktnu korist za sebe, dok ce majmuni, nasi najblizi srodnici pomoci drugom pripadniku svoje vrste samo ako od toga imaju direktnu korist.

Ovi koji pak kazu da empatiju imamo svi, cesto navode primjere zivotinja koje zive u coporima, kada jedna jedinka zrtvuje  sebe u pokusaju da spase drugu jedinku, narocito ako je u pitanju mladunce. Takodje poznato je da slonovi obilaze groblja i cesto godinama nakon smrti nekog clana krda i dalje odaju postu njegovim kostima.

Na kraju postoje i oni treci naucnici koji cinicno kazu da svi znamo pricu o psu koji je umro od tuge za svojim gazdom, ali jos niko nije cuo pricu o gazdi koji je umro od tuge za svojim psom te se stoga postavlja logicno pitanje da li vrsta koja sebe vidi superiornu u odnosu na sav zivot na zemlji ima ikakvu sposobnost empatije.

Elem sposobnost empatije, kao i sposobnosti ljubavi, pa i primanja informacija su ogranicene. Mozes saosjecati mnogo sa malim brojem ljudi ili pak malo sa sirim auditorijumom. Ili u prevodu sto vise volis covjecanstvo manje ces voljeti covjeka.

U svijetu u kome patis za djetetom koje je izgubilo roditelje, silovanim ucenikom, rudarima iz cilea, djeci koja umiru po Africi, prognanim sa Kosova tvoja empatija je vec toliko istrosena da je ti vise nemas kad na red dodju suljevi tvoje majke.
Elem, ako hoces upoznas rodbinu i komsiluk izbaci telefon, tv, radio, novine. Ubrzo ces otkriti da kad nema nista sa strane sto bi ti odvlacilo paznju, tebe ce zivo pocete da zanima kako je noga koju je izvrnula tvoja kuma i kako je uspjela pita tvoje djevojke.

IP sačuvana
social share
'If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe." - Carl Sagan


I may be lazy, unmotivated and arrogant, but at least I'm good at it.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 8.0
mob
Nokia zvrr
Ima i naučnika koji kažu da je empatija odraz sebičnosti zato što mi, nesvjesno ili svjesno, zamišljamo sebe u koži druge osobe s kojom saosjećamo i samim tim žalimo sebe što smo se, nesvjesno, našli u toj situaciji koju ustvari proživljava druga osoba. Mada opet, muškarac može da saosjeća s porođajnim bolovima koje ima porodilja, iako se sam ne može naći u to situaciji.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 14:35:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.