Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Samo jedno jaje košta 1.500 dinara  (Pročitano 2019 puta)
29. Apr 2006, 13:34:30
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Na farmi nojeva porodice Todorović iz Mijatovca kod Jagodine
Samo jedno jaje košta 1.500 dinara

Od dva para nojeva, koje su pre tri godine uvezli iz Izraela, porodica Todorović iz sela Mijatovca, kod Jagodine, sada ima farmu od 15 džinovskih afričkih ptica. Ali, kako kažu, biće zadovoljni tek kada nakupe stotinak komada.

- Pošto je moj dever Dragiša iz Mužlje kod Zrenjanina već imao farmu od 200 nojeva, potvrdio nam je da se isplati. I mi hajd da probamo. Uvezli smo dva odrasla para za 7.500 evra i napravili tri boksa, širine sedam i dužine 40 metara. I nismo se pokajali. Jedino što nismo kupili inkubator, pa jaja nosimo u Zrenjanin i posle 42 dana dobijemo mlade - kaže Slavica Todorović.

Prodali su pet piladi Zoološkom vrtu u Crnoj Gori i nekoliko porodica kupilo je po jedan par radi čuvanja. Odrasla jedinka košta 1.800 evra.
- Od njih se sve koristi. Koža se kupuje za izradu cipela i kaiševa, perje za lepeze, a jaja za oslikavanje ikona. Ove godine prodavala sam jaja za 1.500 dinara po komadu ona prve godine nisu plodna, pošto su ih nosile mlade ženke.

Farma bi bila mnogo veća da prošle godine nisu prodavali pilad jer im je bio potreban novac za dva studenta u Beogradu - sinove Gorana i Bojana. Imali su i mali peh kada su mlade iz različitih legala spojili, pa su oni čija je bila teritorija ubili "uljeze".
- Svaka škola se plaća. Nojevi su opasni borci. Dovoljno je da samo jednom udare nogom čoveka i da ga ubiju na mestu. I nikada ne mogu da se pripitome. Izdvojila sam jedno pile i od malena ga čuvala drugačije od ostalih. Mazila sam ga, davala mu kocke šećera, ali on nije hteo da jede, niti da ustaje. Sve sam probala, ali uzalud - dodaje Slavica.

Odgajanje nojeva nije težak posao. Hranu prave sami, a daju im i detelinu, ovas, ječam, kukuruz i kupus, pa nisu računali koliko ih koštaju.
 

Pet sati kuvanja

Slavica kaže da je meso veoma ukusno, a da od jednog jajeta može da se napravi kajgana kao od 24 kokošja jaja. Jaja su ukusnija i masnija od kokošjih. A da bi se skuvala, potrebno je pet sati.


Jutarnji valcer

Nojevi ležu s prvim mrakom, a ustaju oko pet sati. I čim izađu napolje odigraju valcer. Stanu jedan iza drugog, šire perje i kreću se u krug. To je predivno. Zanimljivo je da zimi ne izlaze van, a kada počne da pada kiša, legnu gde ih zatekne. Ustaju tek kad kiša prestane da pada - priča Slavica.


Izvor: Glas Javnosti \ Z. Gligorijević
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.