Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sada živim zahvaljujući tatinoj jetri  (Pročitano 2583 puta)
14. Sep 2006, 16:42:06
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Otac dao ćerki deo sebe, a hirurzi VMA Leni sačuvali život
Sada živim zahvaljujući tatinoj jetri

Samo dan ranije, pre nego što je osetila prve simptome bolesti, pravila je planove gde će otići na letovanje. A onda, naprasno je dobila žuticu, celo telo joj se nadulo i nije mogla da hoda. Dvadesetogodišnjoj Leni Filipović iz Čačka, lekari su otkrili da boluje od Vilsonove bolesti, zbog čega je jetra prestala da joj funkcioniše. Samo je trenutak delio od smrti, kada su doktori sa VMA ustanovili da otac može da joj bude donor dela jetre. Sada se oseća dobro, kao da ništa nije bilo i broji dane kada će joj otac izaći iz bolnice.

- Prvi simptom bile su samo žute beonjače, ali sam se ipak dobro osećala. Otišla sam u bolnicu u Čačak, gde su mi uradili sve analize, pa i na hepatitis. Ništa nije pokazivalo da bolujem od nečega. Jedino su mi ustanovili vodu u predelu jajnika, zbog čega su mi dali uput za GAK „Narodni front“ - počinje Lena njenu priču.

Međutim, u ginekološkoj klinici dobija jaču žuticu i stomak počinje da joj otiče. Zbog toga je šalju u Urgentni centar, na Infektivnu kliniku pa opet u Urgentni centar.

- Pošto je u bolnici ležala jedna devojčica kojoj su konstatovali Vilsonovu bolest, lekari su odlučili da i Leni urade te analize - objašnjava Đorđe, stariji Lenin brat, inače budući doktor.

I tek tada se saznaje da Lena ima Vilsonovu bolest, čija je osnovna karakteristika poremećaj metabolizma bakra. Zbog toga se bakar taloži u raznim organima, a kod Lene je to bila jetra. To je dovelo do prestanka funkcije ovog organa.

Lekari iz Urgentnog centra odmah su stupili u kontak sa stručnjacima iz VMA kako bi Lenu prebacili u tu ustanovu i stavili je na listu čekanja za transplantaciju jetre. Njeno zdravstveno stanje tada se još više pogoršalo. Nije mogla da hoda, celo telo joj je oticalo i dobila je 10 kilograma više.

- Na VMA su nam rekli da nemamo vremena i da transplantacija mora odmah da se uradi. Pošto Ljubinko, Lenin otac, ima istu krvnu grupu kao i ona i bio je zdrav, transplantacija je mogla da se obavi. Ipak, teško je bilo kada su nam objašnjavali da transplantacija možda ni ne uspe ili da jedno od njih dvoje možda neće ni preživeti. Strašno je i kada mislite da gajite zdravo dete, a onda vam lekari kažu da je jako bolesna - priča mama Sloba.

Ipak, u noći između 19. i 20. jula ekipa lekara sa Vojnomedicinske akademije, na čelu sa profesorom Božinom Radevićem uspešno je uradila transplantaciju jetre.

- Imali smo sreće - prvo što je rekla Lenina mama.

- Hvala bogu što Lena nije otišla na more, pa da je tamo zadesi ova nesreća. Zbog devojke koja je imala Vilsonovu bolest i Lenu su testirali. Sreća nas je pratila i kada smo saznali da Ljubinko može da donira deo jetre. Na kraju, velika je sreća da tog 19. jula svi stručnjaci koji su Lenu operisali nisu bili na odmoru, već na svojim radnim mestima - uzbuđeno kaže mama Sloba. Lenin brat dodaje i da je sreća što je otac imao zdravu jetru, neuobičajeno veliku i kao da je čekala da je Lena dobije.

I pored svega što je doživela, Lena ide dalje. Uspela je da upiše treću godinu na Filološkom fakultetu. U jednom roku dala je čak pet ispita.

Nema straha, a nije se plašila ni kada je ušla u operacionu salu.

- Osećala sam se kao u tuđem telu. Nisam imala nikakav strah, samo sam želela da se operacije završi - kaže Lena, dodajući da želi samo još da joj se tata vrati kući.

Sonja Todorović

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.