IN < - SAD nepopularna država u svetu - >LO
(1/1) :: Odgovori!
Autor: Anea :
SAD nepopularna država u svetu


Sjedinjene Američke Države i dalje su nepopularna država u svetu, prvenstveno zbog rata u Iraku, pokuzuju rezultati najnovijeg istraživanja javnog mnjenja američkog Instituta Pju.

Samo šest od ispitanih 16 država ima povoljnu sliku o SAD, dok 11 ima takvu sliku o Kini, 13 o Francuskoj, Nemačkoj i Japanu. U Indiji je najpozitivnija predstava o SAD. Ukupno 71 odsto ispitanika se pozitivno izjasnilo o toj državi. Jordan, pak, ima najnegativniji stav o SAD sa 21 odsto ispitanih.

Najveći razlog negativnog stava prema SAD je rat u Iraku 2003. godine. Premda ta zemlja upućuje pomoć žrtvama cunamija u Aziji ili podržava demokratski proces na Bliskom istoku, to malo utiče na njenu popularnost. Samo većina Amerikanaca i Indijaca smatra da je odlazak iračkog predsednika Sadama Huseina sa vlasti učinio svet bezbednijim.

U muslimanskim zemljama, medju kojima je i Turska, antagonizam prema SAD je toliko dubok da je većina ispitanika rekla da bi bilo dobro da Kina postana vojna sila sposobna da prihvati izazov sa Vašingtonom. Samo 26 odsto Amerikanaca misli da je njihova država popularna u ostalom delu sveta, navodi se u anketi. Institut je ispitao 17.000 ljudi u SAD i u 15 drugih država od 20. aprila do 31. maja

RTS

Autor: Herros :
Hmm cudno mi je to za Jordan.To govorim iz iskustva jer tamo idem cesto.Koliko sam ja upoznat Jordanci(Vecinski deo stanovnistva su Palestinci oko 3.5 Miliona ,Jordanci 750 Hiljada i ostatak Cerkezi,Ceceni od ukupno 5.1Milion stanovnika ).Ipak to su ljudi koji su proterani iz sopstvene drzave 1948 godine (Posle nastanka drzave Izrael) pouceni gorkim iskustvom naucili su da se pokoravaju i podvladjuju jacem.Mada opet ako se anketa vrsila na pojedinacnom nivou onda je ok.........jer drzavni organi parlament i sam Kralj su Proamericki nastrojeni ukljucujuci cinjenicu i da je sam kralj Abdula pola Britanac.
> Odgovori
^ Povratak na viši nivo