Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 21
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ruska posla ~ General Zdanov vazniji od manastira Resava  (Pročitano 30663 puta)
25. Sep 2009, 10:59:40
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Uoči posete Medvedeva Beogradu
Rusi traže da se vrati Bulevar Crvene armije
Autor: L. G. - M. M. - Ž. J. | Foto:AFP | 25.09.2009. - 08:13


Gradske vlasti u Beogradu za sada nemaju nameru da menjaju nazive ulica kako bi im vratili imena ruskih vojnika koji su učestvovali u oslobađanju Beograda u Drugom svetskom ratu, iako je to predlog za koji se zalaže ruski ambasador Aleksandar Konuzin.

Iako se spekuliše da je razlog ovakvoj inicijativi i poseta ruskog predsednika Dimitrija Medvedeva prestonici Srbije, zakazana za 20. oktobar, za realizaciju ovakvog zahteva neophodno je da neko pokrene inicijativu, a do njegovog usvajanja može da prođe i nekoliko meseci. Ovakav zahtev čuo se tokom skupa „Srpski narod pamti heroje“, koji je prekjuče održan u Ruskom domu, na inicijativu Foruma za zaštitu ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava, uz pomoć „Karić fondacije“. Ambasador Konuzin tada je rekao da su posle Drugog svetskog rata mnoge beogradske ulice nosile imena sovjetskih heroja i vojskovođa, da je u međuvremenu došlo do promena tih naziva, ali da ih ljudi nisu zaboravili i da ih još nazivaju po imenima tih heroja.
To je slučaj sa ulicama poput General Ždanove (sada Resavska) i Maršala Tolbuhina (sada Makenzijeve). Nazivi ovih ulica promenjeni su još 1997. godine.
- Većini beogradskih ulica vraćeni su stari nazivi. Ne mogu da tvrdim da li su imena svih ulica koje su imale veze sa Rusijom tada promenjene, a ne znam ni koji su bili razlozi. Inicijativu za promenu su mogli da pokrenu građani ili opštine, tako da oni mogu da traže i eventualno vraćanje starih naziva - kaže Petar Đorđević, predsednik gradske Komisije za dodelu naziva ulica i trgova.
Prema njegovim rečima, Komisija odlučuje o predlozima i inicijativama koje pristignu, ali ona nije predlagač. Procedura promene naziva ulica je takva da se inicijativa o promeni naziva prosledi Komisiji koja, ukoliko pozitivno odluči, predlog prosleđuje Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Ukoliko i ono da pozitivno mišljenje, o predlogu konačno odlučuju odbornici gradskog parlamenta. Čitava procedura o promeni naziva ulice traje nekoliko meseci.
Odlukom Skupštine grada Beograda jednom broju ulica u prestonici vraćeni su stari nazivi koji su važili pre dolaska komunista 1945. godine. Kako se priča, po okončanju Drugog svetskog rata oni su izvorna imena centralnih gradskih ulica promenili za samo 48 sati.
U Ministarstvu spoljnih poslova juče nisu mogli da daju bilo kakav komentar. Nada Kolundžija, šefica poslaničke grupe ZES, ocenjuje za „Blic“ da inicijativa ambasadora Konuzina ima smisla jer „sve što je pitanje Drugog svetskog rata i borbe protiv fašizma, nije dopustivo menjati“.
- Kada je u pitanju menjanje naziva ulica u Beogradu i drugim gradovima, mislim da je napravljeno mnogo grešaka. Jer, ako je nešto istorija, onda različite političke opcije nemaju prava da menjaju ili vrednuju prema ideološkom stavu. A činjenica je da su pripadnici Crvene armije učestvovali u oslobađanju Beograda - kaže Kolundžija.
Poslanik G17 plus Željko Ivanji, međutim, misli drugačije. Prema njegovom mišljenju, ambasadori drugih zemalja nemaju pravo da se mešaju u određivanje naziva ulica, već to isključivo treba da rade građani Beograda posredstvom Gradske skupštine.
- Lično smatram da nazivi ulica treba da budu oni pre Drugog svetskog rata, a koji se mogu povezati sa istorijom Beograda. Posle Drugog svetskog rata nazivi ulica su bili ideološki obojeni - tvrdi Ivanji.
Nebojša Stefanović, član predsedništva SNS, smatra da je ranija odluka da se promene nazivi ulica sa imenima ruskih vojnika bila loša. Na pitanje da li je zahtev ruskog ambasadora da se vrate ti nazivi uslovljavanje i mešanje ruske diplomatije u unutrašnje stvari Srbije, Stefanović odgovara negativno.
- Nisam to doživeo kao uslov. Nas ne može niko da uslovljava, a razumljiv je razlog što traže da se vrate nazivi jer ako i dalje postoji ulica koja nosi ime Gandija, zašto ne bi bilo i onih koje nose imena ljudi koji su dali veliki doprinos za oslobađanje našeg grada - ističe Stefanović.
On smatra da bi trebalo da se pronađe način da se do 20. oktobra vrate stari nazivi gde je to do tog roka moguće.
- A ako nije izvodljivo do tada, da se napravi dogovor s ruskom stranom kada će to biti moguće - zaključuje Stefanović. On dodaje da ubuduće treba izbegavati da se ulicama daju imena koja su vezana za neku ideologiju.

Konuzin: Predlog se razmatra
Smatram da je bila učinjena istorijska nepravda prema sovjetskim vojskovođama. Imena heroja Sovjetskog Saveza i narodnih heroja Jugoslavije, maršala F. I. Tolbuhina i S. S. Birjuzova, data su ulicama Beograda nakon oslobođenja Jugoslavije, a kasnije su izmenjena, kaže za „Blic“ Aleksandar Konuzin, ambasador Rusije u Beogradu u pisanoj izjavi.
On navodi da Srbi nisu zaboravili ko ih je oslobodio.
- U ambasadu stiže veliki broj molbi i pisama od organizacija, pojedinaca, uključujući i veterane Drugog svetskog rata, u kojima se zalažu za vraćanje imena ruskih heroja beogradskim ulicama. Imao sam razgovore o tome sa srpskim vlastima, uključujući i upravu grada Beograda. Uverili su me da se taj problem razmatra. Verujem da će ulice Beograda ponovo dobiti imena svojih oslobodilaca - zaključuje ambasador.

Promenjeni nazivi ranije i sada
- General Ždanova, Resavska
- Maršala Tolbuhina, Makenzijeva
- Bulevar Crvene armije, Južni Bulevar
- Lenjinov bulevar, Bulevar Mihaila Pupina

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Meni nije jasno... centralne ulice su dobile ime po herojima ruskog naroda, a sad im smeta sto smo ih zamenili nasim herojima i vaznim mestima i dogadjajima...

Ajd' neko da mi kaze da je Lenjin vazniji od Mihajla Pupina ili Zdanov od manastira Resava (Manasija) koji je bio centar srpske kulture i pismenosti...

Sta je sledece Kralja Milana da postane Ivana Groznog?
« Poslednja izmena: 25. Sep 2009, 11:03:48 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


In the Beginning was the Command Line

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6758
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Samsung Galaxy IIs
Meni nije jasno... centralne ulice su dobile ime po herojima ruskog naroda, a sad im smeta sto smo ih zamenili nasim herojima i vaznim mestima i dogadjajima...

Ajd' neko da mi kaze da je Lenjin vazniji od Mihajla Pupina ili Zdanov od manastira Resava (Manasija) koji je bio centar srpske kulture i pismenosti...

Sta je sledece Kralja Milana da postane Ivana Groznog?

Ne, nego bulevar Vladimira Putina  Smile
IP sačuvana
social share
Vi mora da ste od baba culi o kuratosti Rusa, cim ih ne vadite iz usta...

Sumnjivo je to...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
Ajd' neko da mi kaze da je Lenjin vazniji od Mihajla Pupina ili Zdanov od manastira Resava (Manasija) koji je bio centar srpske kulture i pismenosti...
moja majka je odrasla u Kneza Milosa.ona se seca da se ta ulica jedno vreme zvala Prvog maja.to je posle izmenjeno,i vec nekoliko decenija govori "General Zdanova".a neki kazu da ta ulica nije dobila ime po Manastiru Resava,nego po kafani Resava koja se nalazila tu.ali,znam da su novinari strucni da pricaju i o necemu sto nisu ni videli,a bilo je jos pre nego sto su se rodili,pa nek bude kako oni,strucnjaci kazu.
pre nego sto predjem na stvar,da kazem da mene apsolutno briga kako se koja ulica zove.to je nasa srpska patologija da menjamo nazive posle svakog mandata.to je bolest.debilnost.dok u Rusiji i jos nekim zemljama Evrope nazivi ulica ostaju isti po nekoliko decenija,bez obzira na rezim ili dogadjaje,kod nas se nazivi ulica menjaju cesce nego njihov asfalt.
no,dobro,ipak je ovo Srbija.ne mozemo bi bez neke vrste vandalizma,pa to ti je.
nego,da kazem na kraju,da mene apsolutno briga za nazive ulica.i smatram da nazive ulica ne treba menjati.jer ako se 30 godina govorilo "u 29.novembra","ili Narodnog fronta",ili"Srpskih vladara",sta koj ku*ac ima da se menjaju?sta,kao-neko to shvata licno?neko ovde kada izgovori "nadjimo se (da lupim) na uglu Kralja Milana i Svetozara Markovica" zaista krene da misli na kralja Milana i njegove zasluge?ili,kada neko kaze "Bio sam u (ul.) Narodnog fronta",njega prodju zmarci od toga?kako da ne.
a,aj da se okrenemo i na ostale ulice kojima je promenjen naziv,a nemaju veze sa komunistima,kraljevinom,ili cime vec.
kom idiotu smeta naziv jedne male ulice od 100 metara Zmaj od Nocaja?ili Zmaj Jovina?i da ne nabrajam sad...

nazivi ulica nisu nista vise nego zamena za brojke.i kada mi to shvatimo i okanemo se te patoloske potrebe da ih menjamo svakih par godina,svima ce biti mnogo lakse.
Ne, nego bulevar Vladimira Putina  Smile
ali,Bulevar Madlen Olbrajt ti nista ne bis smetao?  Smile
« Poslednja izmena: 25. Sep 2009, 13:47:34 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Kafana Resava se i dalje nalazi tamo...
Ali.. stvar je u tome sto nekome od Rusa smeta sto se ulice zovu po srpskim ljudima i toponimima...

Mislim.. moze Marsal Tolbuhin da ima ulicu... nije nikakav problem... ali sta fali da dobije ulicu u Kaludjerici?
Nije dovoljno fensi, sta? Smiley
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 1336
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
Nokia e71
slazem se u potpunosti sa vama naravno da je vaznije da ulice nose imena nasih velikana, mesta ili dogadjaja ali ako idemo tom logikom sta ce nam onda gandijeva,indire gandi, dzordza vasingtona ili ruzveltova??
IP sačuvana
social share
The true terrorists of our world do not meet at the docks at midnight, or scream "Allahu Akbar" before some violent action. The true terrorists of our world wear 5000 dollar suits and work in the highest positions of finance, government and business.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
Kafana Resava se i dalje nalazi tamo...
Ali.. stvar je u tome sto nekome od Rusa smeta sto se ulice zovu po srpskim ljudima i toponimima...

Mislim.. moze Marsal Tolbuhin da ima ulicu... nije nikakav problem... ali sta fali da dobije ulicu u Kaludjerici?
Nije dovoljno fensi, sta? Smiley
to je zato sto je nekada bilo vise ulica sa takvim nazivima u Beogradu.Rusi,kao sto rekoh,ne menjaju svoje nazive ulica.tj-menjaju,ali se doda jos drugi naziv koji se zeli.ali,naravno u manjoj meri,da nema zabune.zato je njima to neshvatljivo.ali,da nemaju prava da se zale,jer se to njih ne tice,to se slazem.ma koji da su heroji u pitanju,ipak je odluka grada kako ce ulice da se zovu(ma kako debilni nazivi bili).
ono sto meni smeta je ta nasa patoloska potreba i da izvinite-izdrkavanje da se nazivi ulica menjaju cesce nego njihov kolovoz.ko veli,kao poruke narodu...  Smile zabole ljude i za Kneginju Ljubicu,i za Narodni front,i za Marsala Tolbuhina,i sve ostalo...  Smile njih zanima gde je ta ulica i (zavisno od slucaja) kako doci do nje,ili objasniti nekome kako da dodje,ili sta vec... a menjanje naziva svake cetri godine ne pomaze bas mnogo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 14494
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
Лично, мени много смета та фама око промена имена улица. Ја рецимо живим у улици 27. марта а од скоро се моја улица преполовила и сад имате једну улицу која иде (рачунам од Куле Небојша, иако је то дужа много улица) и зове се .......... (стаде ми мозак сад), па Цара Душана, па Џорџа Вашингтона, па 27. марта, па Краљице Марије  Smile Чему то? Па онда, немамо више улицу Иве Лоле Рибара, али имамо улицу Киселе Воде у Београду  Smile Мислим, људи. Што се зајебавамо? Ко зна како се зове улица Народног Фронта сад? Ја мислим да је краљице Наталије - не могу да се закунем. Ај, нисам та генерација која се сећа да је Српских Владара раније била улица Маршала Тита, али како разумем, ни та улица се више не зове Српских Владара? Чему спрдање и мењање тога на 2 месеца, заиста ми није јасно. Ни таксисти више не знају где да вас одвезу.  Smile
IP sačuvana
social share
Комплекс - Искуство за које је везана снажна емоција, спој овог когнитивног садржаја и емоције снажно утиче на понашање, нарочито када је из свесног потиснут у несвесни део психе.

Љубазно вас молим да, ако нисте схватили, без преке потребе не употребљавате термин.
Pogledaj profil GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
slazem se u potpunosti sa vama naravno da je vaznije da ulice nose imena nasih velikana, mesta ili dogadjaja ali ako idemo tom logikom sta ce nam onda gandijeva,indire gandi, dzordza vasingtona ili ruzveltova??

Ruzveltova - zvala se Grobljanska Smiley

Dzordza Vasingtona se, cini mi se, uvek tako zvala...

A Gandijevi su dobili ulice na Novom Beogradu Smiley

@hkj...

Zacudio bi se koliko se ljudi lako prebace na nove nazive ulica... Eto, Lole Ribara je za vecinu Svetogorska, a za Krunsku cak i ne znam kako se pre zvala... Smiley
I to Krunska mi ne smeta ni malo, iako sam okoreli republikanac...

Takodje, sto se tice Kisele vode, na jednom od brda nalaze se ulice po cvecu i vocu... divna zamisao...
Ja zivim u ulici koja je ime dobila po lipama Smiley

Narodnog fronta - Kraljice Natalije, pobogu...
Objektivno, retko ko zna sta je to "narodni front", ali bar znaju cija je zena i majka bila Natalija.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
Лично, мени много смета та фама око промена имена улица. Ја рецимо живим у улици 27. марта а од скоро се моја улица преполовила и сад имате једну улицу која иде (рачунам од Куле Небојша, иако је то дужа много улица) и зове се .......... (стаде ми мозак сад), па Цара Душана, па Џорџа Вашингтона, па 27. марта, па Краљице Марије  Smile Чему то? Па онда, немамо више улицу Иве Лоле Рибара, али имамо улицу Киселе Воде у Београду  Smile Мислим, људи. Што се зајебавамо? Ко зна како се зове улица Народног Фронта сад? Ја мислим да је краљице Наталије - не могу да се закунем. Ај, нисам та генерација која се сећа да је Српских Владара раније била улица Маршала Тита, али како разумем, ни та улица се више не зове Српских Владара? Чему спрдање и мењање тога на 2 месеца, заиста ми није јасно. Ни таксисти више не знају где да вас одвезу.  Smile
apsolutno tacno.
a najbolje od svega,je kao sto kazem,sto se nazivi tih ulica menjaju cesce nego i asfalt u njima!a mnogo nekoga zabole i za Kraljicu Nataliju i za Narodni front.samo se stvara bespotrebna konfuzija.
Zacudio bi se koliko se ljudi lako prebace na nove nazive ulica...
kako ko i kako gde.
Citat
Eto, Lole Ribara je za vecinu Svetogorska, a za Krunsku cak i ne znam kako se pre zvala...
ja i dan danas nekada mahinalno kazem Lole Ribara.a Krunska se ranije zvala Proleterskih brigada.to znam jer sam isao u skolu blizu nje,pa sam pizdeo dobrih 6 meseci dok se nisam navikao na novi bespotrebni naziv.
« Poslednja izmena: 25. Sep 2009, 12:34:57 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 21
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.