IN < - Romima onemogućeno usvajanje dece?! - >LO
(1/4) > >> :: Odgovori!
Autor: vanja_gator :
Romima onemogućeno usvajanje dece?

Grdelica, Beograd -- Katarina i Dalibor Saitović kažu da im je poručeno da, kao romska porodica, ne mogu da usvoje srpsko dete, iako imaju uslove.

Bračni par iz Grdelice je izjavio za Betu da su prošli kroz sve neophodne programe za usvojitelje i da su od leskovačkog Centra za socijalni rad dobili potvrdu da su "opšte podobni za usvajanje deteta", ali da su pri pokušaju usvajanja naišli na opstrukciju.

"Službenica centra Divna Stojanović nam je rekla da mi, kao romska porodica, ne možemo da usvojimo srpsko dete. To nas je veoma potreslo. Nejasno je zašto se prema Romima pravi takva diskriminacija. Zar smo mi Romi podobni samo za glasanje i ratovanje", zapitao je Dalibor Saitović.

Saitovići su rekli da su prethodno tražili usvajanje deteta romske ili bilo koje druge nacionalnosti, ali da su desetak puta dobijali negativne odgovore.

"Nama nije važno da li je dete romsko, srpko, tursko ili crnačko. Samo da je zdravo. Želimo da mu pružimo svu ljubav, jer za sedam godina braka nismo uspeli da dobijemo dete, čak ni putem veštačke oplodnje", kazala je Katarina Saitović.

Službenica Centra za socijalni rad Divna Stojanović nije mogla da se seti da li je "baš tim rečima" saopštila Saitovićevima lošu vest.

"Možda sam ja njima nešto rekla u kontekstu da svako dete koje ide na usvojenje mora da sačuva svoj nacionalni identitet, svoje poreklo, svoju kulturu i svoj jezik i da je možda najbolje da dete romske nacionalnosti bude u romskoj porodici", izjavila je Stojanovićeva.

Ona je rekla da socijalni radnici ne biraju dete prema željama usvojitelja, već da biraju porodicu prema potrebama deteta, pridržavajuće se Konvencije UN o pravima deteta.

Stojanovićava kaže da se na spisku tog centra nalaze 24 para koji čekaju na usvajanje dece: "Problem je što svi traže zdravu decu, a među napuštenom decom ima malo zdrave dece. Mi želimo da i decu koja nisu zdrava zbrinemo u porodicama koje će brinuti o njima, kao što se to radi na zapadu gde ne postoje zdravstvene barijere".

Prema pokazanoj dokumentaciji, Saitovićevi poseduju dvospratnu lepo uređenu kuću u romskom naselju u Grdelici.

Izvor: B92
Autor: 26041967 :
Strašne su podele po nacionalnoj verskoj ili nekoj drugoj podeli. Ljudi treba da se dele na ljude i ne ljude.
Takođe mi nikako nije jasno kada sa jedne strane čujem da su nam  domovi za nezbrinutu decu poni a onda neki socijalni radnik kaže  kako je nemoguće dobiti dete na usvajanje jer nema dece koliko ima zainteresovanih.
Autor: kombiondzija :
Усвајање детета је веома компликована и озбиљна ствар. Много људи је укључено у тај чин да би нашли најбоље решење. Према томе не могу сви да имају нешто против Рома. Сигурно је постојао неки други много озбиљнији разлог зашто овај пар није добио дете. Каква је то потреба да у сваком могућем случају у Србији, разноразни душебрижници налазе политичку позадину?
Autor: ZokiCare@... :
Da li je ona  normalna  bože dete je dete
Autor: mrly :
??? Ciganima ne treba davati decu_
a sad da vas cujem pravedni i posteni prozapadni gradjani, jel ste imali interneta kad su pokradeni bakarni kablovi sa novog beograda, jel znamo ko je to uradio?? Karton siti ispod gazele! zastto smrdljivci nisu uhapseni?? zasto bar 2 nisu u tvorza, oni su problem drzave, ako uhapse jednog samo se presele pred skupstinu i logoruju a demokratori  ne smeju im nista jer se boje zapada....

Cigani mars iz Srbije, inace romi su samo u 9 zemalja priznati kao manjina, u madjarskoj poljskoj rumuniji ukraini ih kastriraju da ne bi radjali kretenski porod....
Iz engleske ih deportuju, iz svabije isto....
> Odgovori
^ Povratak na viši nivo
>> Sledeća strana