Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 13:01:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Rođeni vođa?  (Pročitano 27044 puta)
16. Sep 2008, 21:03:24
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1


U psihološkoj literaturi postoji mnogo teoretisanja oko toga da li postoji, ili ne, sklop osobina ličnosti koji čini idealnog vođu.
Kao neke od njih se navode: iznadprosečna inteligencija, dobre socijalne veštine, komunikativnost, spremnost da se zastupaju stavovi grupe, otvorenost ka novom iskustvu, i druge (nekeod njih možete videti na gornjoj sličici  Smile ).

Ipak, velikim brojem istraživanja u kojima su se proučavale ličnosti raznih vođa (od državnih lidera do šefova radničkih sindikata) je pokazano da sklop ličnosti koji bi morao biti univerzalan - ne postoji. Kako sve dotadašnje teorije ne bi pale u vodu, istraživači kao objašnjenje nude uvođenje osobina grupe, načina rukovođenja grupom, klimu koja u toj grupi vlada, osobine onih koji sačinjavaju grupu, itd. Na kraju, nije se došlo do idealnog rešenja, odnosno do liste osobina, faktora i situacija koje bi, u svojoj interakciji, pokazale ko bi u kojim uslovima bio najbolji vođa.

Jedna od bitnih stvari u celoj priči jeste način rukovođenja. Postoje dva, mada između njih postoje mnogobrojne nijanse, ali se ove dve uzimaju kao opšte odrednice. To su autokratsko rukovođenje (u kome vođa ima glavnu i posebnu reč, njegova volja je presudna i ostali članovi grupe nemaju velikog uticaja na odluke koje se sprovode) i demokratsko (kao što i reč govori, svi članovi grupe imaju podjednaka prava, svačija reč i volja se uvažavaju u rešavanju važnih grupnih problema). U istraživanjima učinkovitosti, nađeno je da su ove grupe različito efikasne. Ni jedna ni druga nisu idealne, ali svaka, u različitim oblastim delovanja, ima svoje dobre i loše strane.

Svi smo mi, samim svojim rođenjem i bivstvovanjem u svetu, pripadnici raznih grupa; velikih - poput nacije, države, vere... i malih - kao što su porodica, prijateljska grupa, radna grupa, razred... U nekoj od ovih grupa prisistvo vođe je obavezno, a u nekima ne. Ipak, tamo gde nisu eksplicitno postavljeni uslovi za postojanje vođe, neki oblici vođstva se ipak naziru. Tako, recimo, u prijateljskoj grupi, može postojati jedan ili dva pojedinca koji tu grupu 'vuku' i usmeravaju, pa se i prećutno smatraju vođama.

Takođe smo svi bili u prilici da budemo vođe, kao i da budemo vođeni (ja sam bila predsednik razreda dve godine  Smile ). Kakve su to osobine, ili pak okolnosti, koje određuju dobrog i učinkovitog vođu? Da li postoje grupe u kojima je vođa neophodan, ili ne? Kakva su vaša iskustva sa vođstvom i vođama?
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone 6s
Cesto vodim razgovore na ovu i srodne teme sa bliskim ljudima i vremenom sam izgradio stav da ne postoji nesto sto bi mogli nazvati "rodjeni vodja" ili "rodjeni pobednik".
Svi mi smo materijal koji treba oblikovati... materijal koji oblikujemo sami, koji oblikuju ljudi oko nas i okolnosti.
Nekom to ide lakse, nekom teze, ali svako sebe moze dovesti tamo gde zeli ako se dovoljno potrudi.

Liderstvo je stvar odluke...
U jednom trenutku jedan ce kukati nad sudbinom kletom, a drugi ce sesti i krenuti da resava probleme koji su ga dotle doveli.
To cak i ne mora da ima veze sa time koliko je tezak i bolan proces prelaska iz jedne u drugu fazu.

Vestina... tehnika... rutina... stice se vremenom i ucenjem... ali odluka je ono sto je kljucno.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone SE 2020
Jao, ne opet... people skills... people skills...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Citat
Kakve su to osobine, ili pak okolnosti, koje određuju dobrog i učinkovitog vođu? Da li postoje grupe u kojima je vođa neophodan, ili ne? Kakva su vaša iskustva sa vođstvom i vođama?
1. postovanje ostalih clanova u grupi. opet, da bi zaradio to postovanje, moras zadovoljiti svakog pojedinca, sto je nemoguce, uvijek ce biti neko ko ce, ako nista, iz prkosa biti crna ovca i eto, nece voljeti svog vodju. generalno, trebao bi biti odlucan, inteligentan, aktivan, strpljiv, borben, odgovoran ..
2. svakoj grupi treba vodja, definitivno.
3. nisam ih nesto puno imala, pogotovo ne u pravom smislu te rijeci, ali neki su bili nesposobni i nasli su se tu sticajem okolnosti, dok su neki bili za primjer svim ostalim. treba nauciti nositi se sa svim vrstama vodja, jer kapiram da cu cesce raditi sa onima koji nisu stvoreni za to i koji se uglavnom izdrkavaju ( sto im dopusta njihova pozicija ). bilo bi bajno kad bismo svi mogli birati svoje vodje onako kako nama odgovara, ali nazalost, stvarnost je malo surovija  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone 6s
People skills su jedna od kljucnih stvari za uspeh...

Po nekoj "definiciji" koja se meni dopada oni se svode na otprilike ove elemente:

1. Razumeti ljude.
2. Svoje misli i zelje koje zavise od drugih izrazavati sto jasnije.
3. Iskazati svoje zadovoljstvo ili nezadovoljstvo ucinjenim.
4. Traziti kvalitetnu povratnu informaciju od drugih, i davati kvalitetnu povratnu informaciju drugima.
5. Uticati na nacin na koji drugi misle i delaju.
6. Izvlaciti konfliktne situacije na povrsinu i resiti ih.
7. Organizovati timski rad umesto preuzimanja svega sto ne ide na sebe.
8. Menjati i prilagodjavati okolnosti ako odnos nije na zadovoljavajucem nivou.

To nije nesto sa cim se covek radja...
Neke stvari mogu ici lakse ili teze, ali nista od toga nije nesavladivo.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bolje vrabac u ruci nego Priboj na Limu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1088
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia e 71
Ne postoji definicija vodje! Jer svaka razlicita grupa ljudi prihvata razlicitog coveka za vodju. Sve je stvari metalnog sklopa ljudi koje taj covek vodi.
IP sačuvana
social share
Čoveka ne čini odelo ali halteri i žabice čine ženu
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone 6s
Postoji Smiley Covek koji je odlucio da vodi i koji se drzi toga Smiley Kako, koga, kuda stvar je otvorena za diskusiju Smiley
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
ne znam da li to smatrate pod vodju ali ja sam bio 6 godina predsednik odeljenja i 2 godine u djackom parlamentu Smile Smile  i iz tog iskustva sam dosao do zakljucka da ljudi u vecini slucajeva oce da im doneses sve sazvakano i da oni samo klimaju glavom Smile to je onaj sistem kud svi turci tu i mali muja Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Citat
Kakve su to osobine, ili pak okolnosti, koje određuju dobrog i učinkovitog vođu?

po gruboj proceni vaznosti :

1. "Balls" .. mentalni sklop tvrdog karaktera
2. Intelekt i racionalnost (obrazovanost, pomalo vizija, sagledavanje grupnog cilja, raspodela posla (upravljanje resursima) ..sve u cilju - cost/benefit, brza adaptacija novonastalim situacijama)
3. Pravicnost (moralnost, postovanje ljudskih normi..jasno ukazivanje na lose ponasanje unutar grupe i sankcionisanje)
4. Tolerancija i 'ljudskost' (sagledavanje ljudi kao nesavrsenih bica, davanje izbora, tolerancija pri gresenju.. ovo moze i pod harizmu ali - navijanje, motivisanje ljudi je nesto sto daje snagu onima kojima to zatreba)
5. Harizma (socijalne vestine, fizicki izgled, drustvene osobine koje grupa ceni, osobine koje ce pomoci da ljudi prihvate zajednicke ciljeve)

Sto se tice okolnosti.. to mi je nekako najizrazenije kad se ugroze osnovna prava zivih bica, pravo na zivot, pravo na slobodu, jednaka prava... tad su ljudi najvise spremni da prihvate pravicnog vodju cvrste ruke... samo sto je u istoriji bilo dosta primera kada su oni evoluirali u nesto drugo...
Kada je sistem savrsen, najmanja je potreba za nekim ko ce voditi.


btw http://similarminds.com/leader.html (what famous leader are you test, ja sam ispao cica sa jezikom Smile)
« Poslednja izmena: 17. Sep 2008, 13:12:39 od yourtoiletpaper »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone SE 2020
Dve definicije bez mnogo palamudjenja:
a) Vodja je onaj koji ima najvecu toljagu\bic\hladno\vatreno oruzje;
b) Vodja=Menadzer... A menadzment je nacin da se (sopstveni) posao (zadatak) obavi preko drugih ljudi...

Wink
« Poslednja izmena: 17. Sep 2008, 14:11:17 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 13:01:28
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.