Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Roditelji izbjegavaju da čitaju djeci Crvenkapu ili Ivicu i Maricu  (Pročitano 2629 puta)
15. Feb 2012, 19:02:38
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
Browser
Opera 11.52
mob
Nokia 
Priča o Zlatokosi podstiče na krađu, a Pepeljuga prevaziđena domaćica, rezultat je istraživanja u Velikoj Britaniji



Prizor vuka koji proždire baku ili roditelja koji napuštaju djecu u šumi rasplakao bi mališane, stav je velikog broja roditelja koji zbog toga izbjegavaju neke od nekada najpopularnijih bajki. Priča o Zlatokosi podstiče na krađu, a Pepeljuga prevaziđena domaćica, rezultat je britanske studije, prenosi RTS.

Generacije djece odrasle su slušajući, čitajući i gledajući Ivicu i Maricu, Crvenkapu, Snežanu i sedam patuljaka, Pepeljugu... Danas, međutim, mnogi roditelji izbjegavaju da ih čitaju svojim mališanima, smatrajući da sadrže previše strašnih i „neprimjerenih” opisa.
 

Istraživanje TV kanala Watch, pokazalo je da svaki peti roditelj ne želi da svom djetetu čita tradicionalne bajke dok ne napuni barem pet godina, i da radije bira neku savremeniju pripovijetku.

Čak 50 odsto ispitanika je reklo da ne bi nikada čitalo svom djetetu Crvenkapu, ni Ivicu i Maricu jer bi ga rasplakao prizor vuka koji proždire baku, odnosno roditelja koji napuštaju djecu u šumi.

"Pepeljuga" forsira imidž žene-domaćice

Roditelji izbjegavaju da čitaju pojedine bajke, jer ih smatraju nepodobnim. U ovu kategoriju spada, na primjer, i bajka o Zlatokosi i tri medvjeda jer navodno Dobar dio ispitanika smatra da termin patuljak u bajci o Snežani i sedam patuljaka nije društveno prihvatljiv
podstiče na krađu. Dobar dio ispitanika smatra da termin patuljak u bajci o Snežani i sedam patuljaka nije društveno prihvatljiv

Za gotovo 52 odsto roditelja, Pepeljugi više nije mjesto među pričama za laku noć, jer se u njoj forsira prevaziđeni imidž žene-domaćice.

Dobar dio ispitanika smatra, takođe, da termin patuljak u bajci o Snežani i sedam patuljaka nije društveno prihvatljiv.

„Odrasli su u stanju da razumiju nevinost bajki, ali bi petogodišnje dijete bujne mašte moglo priču da shvati doslovno”, izjavio je listu Daily Mail autor studije Stiv Hornsi.

izvor
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Same rules apply

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 74299
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 10.0.1
glupost  Smile
IP sačuvana
social share
Jeka je moj drug 
And I won't show or feel any pain even though all my armor might rust in the rain!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows XP
Browser
Chrome 17.0.963.46
mob
Samsung GT-S7580
Daj bre, pa glupost!  Smile CRVENKAPA je konza! 
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.61
Uz svo duzno postovanje, danasnji roditelji su idioti koji nemaju pojma sta je dobro za dete. Smetaju im bajke(koje su btw odlicne za decu jer razvijaju mastu) a nemaju problem sa tim da puste deci program za retardirane tipa "Teletabisi" ili jos gore da puste decu da gledaju sa njima Rijaliti proframe.  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Žena
Poruke 17676
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Chrome 12.0.742.0
Ма ајде молим те...  Smile

Скоро сам то негде прочитала и мислим да су родитељи  "дебили"...!

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
OS
Windows 7
Browser
Chrome 17.0.963.46
mob
Nokia 
čisti debilizam bre,ove bajke su im previše i kao imaju loš uticaj na djecu,a zaboravljaju ostale nebuloze koje su im dozvolili  Smile
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


I Am My Own Savior!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 8650
Zastava Vrčin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.1
mob
Alcatel One Touch
Citat
Soccer mom    
   
A usually white, middle-classed woman. She drives an SUV. Her kids are her "little angels" and are more important than anything or anyone else in the world and deserve to play game demos or do anything else more than everyone. She doesn't let her "little angels" watch TV with "naughty words" such as crap, pussywillow, and pants. Her kids aren't allowed to go on the internet because it's all about sex, raping little children, buying useless crap, and getting scammed.
She strictly enforces the ESRB ratings systems; by that I mean makes up her own: EC = 10 and under, E = 11 and up, T and above = "Not in my house" (Movies: PG and under = Only movies you can see). Anything that doesn't say they're Christian is automatically Satanic; this includes 99.998% of music.
Her children participate in as many after-school activities as possible and are usually at day camp during the summer. Soccer moms are usually seen screaming at people, getting into car accidents, and breaking copies of Grand Theft Auto: Vice City and refusing to pay for them.

I hate soccer moms
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma

аватар не чини човека

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 61642
Zastava Beograd
OS
Linux
Browser
Chrome 19.0.1041.0
mob
Nokia C5-00
Да пренесем са друге теме, пошто је адекватно...


IP sačuvana
social share

Прочитајте: Кућни ред Најчешће постављана питања
You can be addicted to a certain kind of candy...
    
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows 7
Browser
Chrome 17.0.963.46
mob
HTC Wildfire S
Citat
Čak 50 odsto ispitanika je reklo da ne bi nikada čitalo svom djetetu Crvenkapu, ni Ivicu i Maricu jer bi ga rasplakao prizor vuka koji proždire baku, odnosno roditelja koji napuštaju djecu u šumi.


mozda sam dosadna,ali moram Smile

inspirisana sam da odbranim bajke i klince od nakaradnog vidjenja i njih i divnih prica Smile

pomenula se ovdje bajka...tuzna bajka...'' Djevojcica sa sibicama" Smile

po misljenju mnogih surova je i ne bi trebalo da se cita klincima.

naprotiv.

surova da,ali treba da se cita klincima.

bajke nisu tu da bi samo stitile od stvarnosti,vec da bi nas stvarnosti i poducile i naucile.
u njima je,vrlo cesto,provuceno kolektivno nesvjesno,i pravila i zakonitosti koje vaze u zivotu,a samo su obucene  u drugacije ruho.
tako da se ta bajka...smatra za jednu od boljih vaspitnih...na cijem primjeru klinci uce vazne zivotne stvari...a to je...

da svijet zna biti surov.
da ljudi umiru,jer su ostali ravnodusni na tudju patnju.
da treba da das ono sto imas nekom ko nema nista.
da ne treba da budes neosjetljiv na tudju patnju.
da uvijek postoji neko kome treba tvoja paznja i pomoc i da ne treba da zatvaras oci.
da postoje oni koji nemaju nista....

lijepo rece,Bambi...od cega mi to stitimo klince?
zasto se mi to bojimo da kod njih izazovemo tugu zbog tudje nesrece?
a i nasi pokusaji...stvarno su jalovi...zivot ce ih demantovati kada pokaze koliko zna i umije biti i tezak i surov.

elem Smile

prilikom predavanje ove divne price...klinci se rastuze- jer treba da se rastuze Smile
medjutim,znate li koliko se naljute?oni se uzasno naljute...

"a zasto nisu otvorili vrata?"
" ja bih joj otvorila vrata"
" a ja bih je pozvala da spava kod mene"
" ti ljudi su zli"
" ja bih im zvao policiju...neka ih uhapse"
" a mogli su da joj daju cebe..."

bla,bla,bla.... Smile

milina gledati kako se 100% klinaca ljuti na postupak onih koji zderu pecenje,a klinka se smrzava napolju...
100% njih.
oni se identifikuju sa zrtvom.
nigdje necete naci toliku saglasnost kod njih.

i uce se pravdi u ovom slucaju.
humanosti.
razvijate empatiju kod njih.
je oni tvrde " ja nikada ne bih tako nesto uradio" Smile...pa onda daju primjere kako su u nekim situacijama bili dobri...ma,ludilo...

zasto mi smatramo da su nam klinci budale?
mi uopste izgleda nemamo povjerenja u njihov sud i njihove zdrave emocije koje klasicne bajke bude u njima.
kada im se to predoci na pravi nacin i kada se sa njima o onome sto su dozivjeli citajuci ih ili slusajuci ih...jednostavno razgovara.

bajka ih u ovom slucaju suocava i sa jos jednom vaznom temom.
sa smrcu.
sa cinjenicom da se to desava,jer se desava...

moje iskustvo u radu sa klincima i klasicnim bajkama i njihovom adaptacijom kroz diznijeve crtace je pozitivno.
oni ih obozavaju...i oni zaista puno ,puno nauce kroz njih.

i cinjenica je da oni vide bolje od nas odraslih.
 Smile
nazalost...vecina "matorih" bajke vise ne moze da shvati i prihvati...
pregazio ih je zivot...
ne cudim se.

sto se tice sisa,seksa i ostalih stvari koje se vide u crtacima diznijevim...ne znam sta da kazem.
osim,gledah ih nebrojano puta,ali meni je to promaklo...dok nisam dosla na ovu temu.
ja to zaista nisam vidjela...dozvoljavam da mi je promaklo...
sto ne znaci da cu...kada ih sljedeci put budem gledala...gledati iskljucivo da bih i primjetila...te stvari koje pominjete Smile


IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
OS
Windows 7
Browser
Chrome 17.0.963.46
mob
Nokia 
Djevojčica sa šibicama  Smile
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.121 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.