Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 18:22:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Rizicna trudnoca  (Pročitano 6268 puta)
24. Avg 2005, 12:18:20
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
Definicija

Hiljade žena žive gotovo normalno sa bolestima kao što su astma, epilepsija i ulcerativni colitis. Problemi nastaju kada te žene zatrudne. Obično se takve trudnoće nazivaju visoko rizične.


Opis

Trudnoća može biti visoko rizična iz raznih razloga. Blizanci, trojke, ili druge višestruke trudnoće obično se smatraju visoko rizične zbog povećane opasnosti od prevremenog porođaja. Trudnoća je takođe visoko rizična kada prenatalni testovi otkriju ozbiljan zdravstveni problem (na primer srčano oboljenje). U takvim slučajevima biće potrebno uraditi dodatne analize, i verovatno sprovesti odgovarajući tretman lekovima, da bi se beba bezbedno porodila.
Komplikacije uzrokovane samom trudnoćom, kao što je preeklampsija ili gestacijski dijabetes, mogu od normalne trudnoće načiniti visoko rizičnu trudnoću.
Konačno, mnoge žene koje imaju hronične bolesti zahtevaju posebnu pažnju kada zatrudne. Njihove se trudnoće takođe smatraju visoko rizičnim.
Teško je predvideti šta će se u trudnoći desiti u slučaju različitih hroničnih bolesti. Od žena koje imaju astmu, na primer, kod 25% doći će do pogoršanja, 50% neće imati promena u toku trudnoće, dok će kod 25% žena doći do poboljšanja osnovne bolesti u toku trudnoće.
Niko ne zna zašto je to tako, i niko tačno ne može predvideti kakvo će iskustvo žena imati.

Obično se žena u trudnoći obraća za kontrole lekaru u Domu zdravlja ili kakvoj sličnoj instituciji. Žene koje imaju zdravstveni problem moraju da posete i specijalistu iz oblasti perinatologije. Perinatolog je lekar-akušer koji se specijalizovao za brigu o trudnicama koji imaju visok rizik da ispolje probleme za vreme trudnoće. Perinatolozi brinu o ženama koje imaju zdravstvene probleme pre trudnoće, kao i o onima gde se komplikacije jave u toku same trudnoće.


Dijagnoza

Žena koja ima zdravstveni problem imaće više testova i analiza nego zdrava trudnica. Ovo može podrazumevati testove kojima se prati zdravstveno stanje ili laboratorijske testove za praćenje efekata lečenja.
Neka stanja mogu povećati rizik od nastajanja urođenih anomalija. Doktor tada može sugerisati ultrazvučni pregled bebe u 18-20 nedelji trudnoće. U toj starosti beba je dovoljno velika da se organi i strukture mogu detaljno i jasno videti.
Druga stanja mogu uticati na rast bebe. Biće potrebno verovatno više ultrazvučnih pregleda, na svakih nekoliko nedelja, da bi se pratilo stanje bebe i uticaj bolesti na rast i razvoj.

Lečenje

Lečenje se znatno razlikuje od tipa bolesti, efekta koji trudnoća ima na oboljenje, i efekta koje bolest ima na tok trudnoće.

Prognoza

Prognoza u prvom redu zavisi od specifičnog zdravstvenog problema.
Neka stanja otežavaju samo zatrudnjivanje i dovode do povećanog rizika za obolevanje same bebe. Primer za ovo je oboljenje štitne žlezde.
Kada štitna žlezda oboli, ona može proizvesti ili suviše mnogo ili pak premalo hormona. Nenormalni nivoi hormona mogu uzrokovati probleme u trudnoći i uticati na zdravlje bebe. Na svu sreću, oboljenje štitne žlezde se može lečiti lekovima. Ukoliko se nivoi hormona štitne žlezde kontrolišu u toku trudnoće, ne bi trebalo da bude problema za majku i bebu.

Postoji velika grupa zdravstvenih problema koja obično ne utiče na trudnoću, ali trudnoća utiče na njih. Ova grupa uključuje astmu, epilepsiju, i ulcerozni kolitis. Na primer, neke žene sa ulceroznim kolitisom imaće pogoršanje stanja u toku trudnoće, kod nekih neće biti promena, dok će kod nekih žena simptomi bolesti nestati. Niko ne zna zašto je to tako, ali se svaka žena mora pažljivo pratiti u toku trudnoće.

Mora se takode skrenuti pažnja i na grupu bolesti koja ima veliki uticaj na trudnoću. Žene sa lupus eritematozusom (oboljenje prouzrokovano promenama imunog sistema koji rezultuju upalnim procesima na vezivnom tkivu i organima), ili sa oboljenjem bubrega, suočene su sa stvarnim rizikom u toku trudnoće. Trudnoća može uzrokovati značajno pogoršanje simptoma, i dovesti do ozbiljnog zdravstvenog problema.
Kako ove bolesti mogu značajno uticati na smanjenje dotoka kiseonika i hranljivih materija od majke ka bebi, kroz posteljicu, moguć je razvoj problema i kod deteta. Ove bebice mogu usporenije rasti u materici (intruterini zastoj rasta), a takođe povećan je i rizik od mrtvorođenosti.

Šećerna bolest je stanje koje utiče na trudnoću, i na koje trudnoća uzvratno deluje. Dijabetes (šećerna bolest) može dovesti do smrti ploda u majci, spontanih pobačaja i nenormalnosti u građi beba. Kada trudnice redovno prate nivoe šećera u krvi, i visoke vrednosti leče insulinom, rizik od ovih nepovoljnih ishoda se značajno smanjuje. Nažalost, u trudnoći se šećerna bolest znatno teže kontroliše.

Većina zdravstvenih problema ne dovodi do komplikacija u trudnoći. Sa čestim posetama lekaru i brižljivim praćenjem i lečenjem stanja, većina žena uživaće u lepoj i uspešnoj trudnoći.
Postoji nekoliko medicinskih stanja koje ozbiljno mogu da ugroze zdravlje i majke i bebe u toku trudnoće. Žene sa ovim problemima moraju razmotriti rizike i pre same odluke o zatrudnjivanju. Mnoge od ovih žena će u toku trudnoće imati veliku pomoć perinatologa, a samo u onim najtežim stanjima (u slučajevima teških srčanih bolesti) rizik po majku je toliko velik, da ona uopšte i ne bi trebala da zatrudni.


Sprečavanje problema


Posete lekaru pre same trudnoće veoma su bitne za one žene koje imaju zdravstveni problem. U konsultaciji sa perinatologom dobiće najbolje informacije šta je očekuje u trudnoći, šta sme a šta ne.
Ponekad, terapija koju majka mora da prima da bi se bolest kontrolisala predstavlja opasnost po bebu. Postoji ponekad i bolji način lečenja koji je sigurniji u trudnoći. Nekad izbora terapije nema, i žena mora biti svesna rizika po dete kada se odlučuje o tome da li da zatrudni, ili ne.
Ukoliko žena nije bila na konsultaciji kod lekara pre trudnoće potrebno je da se javi čim sazna da je ostala trudna. Svakako, za to ne treba čekati 8-10 nedelja trudnoće, jer određene bolesti znatno povećavaju rizik od pobačaja.
Potrebno je terapiju u samom startu adekvatno odrediti kako bi se maksimalno povećala šansa da na svet dođe lepo i zdravo dete.


VAŽNI POJMOVI :


Gestacijki dijabetes

Preeklampsija i eklampsija

Prevremeni porođaj



Gestacijski dijabetes:

Definicija
Gestacijski dijabetes je poremećaj koji dovodi po povišenih vrednosti šećera u krvi, a takvo se stanje prvi put pojavilo u trudnoći. Ono obično prestaje nakon trudnoće, mada se može nastaviti nakon porođaja.
Oko 4% svih trudnoća se komplikuje gestacijskim dijabetom.


Otkrivanje

Traganje za ovim poremećajem treba da počne između 24 i 28 nedelje trudnoće ukoliko postoje sledeće okolnosti:
Starost trudnice preko 25 godina

Starost ispod 25 godina, ali izrazita gojaznost

Postojanje šećerne bolesti kod najbližih rođaka

Rano otkriće šećerne bolesti u trudnoći se vrši testom unošenja 50 g glukoze i određivanje nivoa šećera u krvi nakon sat vremena. Ukoliko je izmerena vrednost veća od 7.8 mmol/l pristupa se detaljnijoj proveri i daljim određivanjima nivoa šećera, pre i nakon obroka.

Činjenice o majci i detetu

Kada se kod majki u toku trudnoće nadu vrednosti šećera u krvi veće od 5.8 mmol/l pre jela, ili 6.7 mmol/l nakon jela, tada su njihove bebe izložene povećanoj opasnosti od smrti u materici, pre i nakon porođaja. Ovo nalaže veliki oprez i potrebu za povećanom brigom u toku trudnoće. Ukoliko majke sa gestacijskim dijabetesom održavaju normalne nivoe šećera u krvi, tada opasnost po bebu nije ništa veća nego kod zdravih trudnoća.
U trudnoćama koje su komplikovane gestacijskim dijabetes melitusom možemo očekivati rađanje veoma krupne dece, uz razne druge poremećaje, kao što su niske vrednosti šećera kod beba na rođenju, niske vrednosti kalcijuma i visoke vrednosti bilirubina.
Znano je da se kod gestacijskog dijabeta veći broj porođaja završi carskim rezom, a ne mali se broj trudnoća komplikuje povišenim krvnim pritiskom.

Lečenje


Potrebno je pažljivo praćenje stanja i majke i bebe
Kada je majka u pitanju, povećan nadzor se odnosi na rano otkrivanje viših vrednosti šećera pre i posla jela, jer se napredovanjem trudnoće situacija menja. Idealno je ukoliko trudnica poseduje sopstveni aparat za određivanje nivoa šećera, pa tako i sama učestvuje u svom lečenju.

Praćenje stanja deteta je obavezno, a vreme početka i učestalost pregleda zavisi od težine poremećaja i drugih faktora koji komplikuju bolest. Nadzor podrazumeva ultrazvučno praćenje veličine bebe i rano prepoznavanje ubrzanja njenog rasta. Uz ostale kliničke i laboratorijske parametre to će nam pomoći da predvidimo i sprečimo eventualne komplikacije u trudnoći i porođaju.

Potrebno je da svaka trudnica sa gestacijskim dijabetesom dobije detaljna uputstva o načinu ishrane. Predviđeno je da savete daju specijalisti ishrane koji će izračunati potrebni kalorisjki unos u zavisnosti od visine, težine trudnice i starosti trudnoće, a sve u cilju postizanja željenog nivoa šećera u krvi. Uzimanje slatkiša je strogo zabranjeno.

Ukoliko se načinom ishrane ne obezbedi da vrednosti šećera na tašte budu 5.8 mmol/l, a dva sata nakon jela 6.7 mmol/l, u terapiju se uvodi Insulin. Dozvoljena je upotreba samo humanog insulina.

Regulisanje šećera u krvi tabletama, u trudnoći je zabranjeno.

Umerena fizička aktivnost je dobrodošla, ukoliko stanje trudnoće to dozvoljava.

Zaslađivači se mogu koristiti u ishrani

Bez obzira na gestacijski dijabetes dojenje se preporučuje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 18:22:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.